Citim impreuna - Spuma zilelor, Boris Vian

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Fetelor, va spun ... trebuie sa scriu undeva de cartea asta ... dar ma mut de aici pana nu ma matura Conchita.


treci cu ea la Clubul cititoarelor sau deschide subiect nou.

„Nu stiu cum reuseste: iata, in sfirsit, comedia umana a existentei mamelor cu cariera.” (Washington Post)

curat anticonceptional - nimeni nu va dori sa aiba copii, dupa ce a citit cartea ta. asa a spus sotul lu’ Allison Pearson despre roman :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Am terminat-o si eu. Casa care traieste si se imputineaza/ingusteaza odata cu trupul eroinei ('geamurile care respira greu') si inmormantarea aia ingrozitoare ma bantuie cel mai tare.



You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Si soricelul ala cu mustati sure, care-si zdreleste labutele incercand sa curete geamurile ca sa intre soarele in camera bolnavei...Si care se sinucide punandu-si capul in gura pisicii ca sa nu mai fie nevoit sa indure durerea lui Colin.

Mie sfarsitul cartii asteia mi se pare aproape perfect. Colin isi petrece zilele pe malul lacului incercand sa ucida nufarul iar soricelul ii povesteste pisicii ca nu mai poate indura sa-l vada pe Colin asa si o roaga sa-l 'eutanasieze'. Voi ce parere aveti despre final?


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Mihaelka, mie care nu mi-a placut cartea, mi-a placut in schimb finalul si mai ales soricelul....avea ceva inocent si dureros...totusi n-am putut sa-mi inchipui sub nici o forma cum se "preda" pisicii si am refuzat sa ma gandesc la ce urma.
Imi mentin parerea ca multe paragrafe sunt greu digerabile, chiar daca au alte conotatii si trebuiesc reinterpretate...mai ales cea cu ccc copiii. E prea cruda orice ar fi vrut sa sugereze prin ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Iarina, deci si pe tine te-a emotionat soricelul...
Cat despre faza cu asistenta publica, ai dreptate, e foarte cruda. Numai ca nu e o cruzime gratuita (ca-n filmele de groaza gory, de ex) - e gandita sa te electrocuteze ca sa te gandesti mai departe.
Sa inteleg ca te-ai mobilizat sa depasesti faza cu tiparii din chiuveta?


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Mihaelka...n-am mai cetit-o cap coada, pt.ca sincera sa fiu, nu cred ca as mai fi avut rabdarea si dispozitia necesara. Insa mi-am amintit cateva paragrafe care mi-au placut si le-am recitit.
In rest, in ceea ce priveste suprarealistii...ramane cum am stabilit

Mergi la inceput