Inceput de varice de la sarcina? Ce se poate face?

Inceput de varice de la sarcina? Ce se poate face? | Autor: witeflower

Link direct la acest mesaj

De cateva saptamani am observat niste vinisoare care au inceput sa iasa in evidenta in spatele gambelor si in spatele coapselor. Si s-au tot accentuat - acum sunt chiar vizibile, grupate si ...destul de vinete.

Am 19 saptamani - adica abia pe la jumatea sarcinii - ma tem ca pana la sfarsit voi avea niste picioare ingrozitoare ca aspect si bolnave - care o sa-mi ramana asa. Pot evita sa se intample asta?

Am avut dureri de picioare inca de la inceputul sarcinii, uneori dorm cu picioarele pe o perna, atat de grele mi le simt. Si am luat destul de mult in greutate - se pare ca asta e o chestie pe care nu o pot controla in sarcina, desi incerc...

Asa ca va rog - sfaturi medicale si nu numai - as vrea ca dupa ce nasc sa fiu o mamica sanatoasa si pe cat posibil cu picioare frumoase...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Si eu la fel. O sa incerc cu ceva de la Plafar. Cand aflu ce, revin.

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Cristies, se pare ca suntem pe-aproape cu burticile (si eu tot 19+...), asa ca poate mai comunicam.
Eu merg sapt asta la dr de familie, am s-o intreb si pe ea, desi mari sperante nu-mi prea pun in ea, ca nici la prima sarcina nu mi-a fost de mare ajutor cu sfaturile sau cu recomandarile.
Cu dr ginecolog ma inteleg f bine in privinta sarcinii, dar cand e vorba de alte simptome, ma ia cu glume, imi tot spune ca e ceva normal (mai ales la varsta mea... 34+...) si nu ma prea orienteaza spre solutii.

Poate ceva gimnastica pentru picioare, ar trebui sa caut un fizioterapeut, dar cam greu in orasul nostru.

Asa ca ti-as fi recunoscatoare daca mi-ai spune ce afli tu.
Sanatate tie si lui bebic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Am fost la dr de familie, mi-a recomandat Ca si vit C (in plus fata de vitaminele obisnuite), cate 10 zile pe luna, de 2 ori pe zi. Si un unguent local cu heparina - de 2-3 ori pe zi. Si dusuri altenative cald-rece la picioare. Dupa dus si uns sa stau cu picioarele pe perne sau pe ceva in pozitie ridicata.

Sunt cam in a treia zi de "tratament", inca nu am sesizat o imbunatire a situatiei. Dupa unguent sau dus ma simt mai bine, dar si avand in vedere ca stau... Problemele incep cand merg sau stau in picioare...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Indicati sunt ciorapi speciali compresori pentru varice. Exista unii chiar speciali (cu burta) pentru gravide..........daca ii suporti.
Prea multe nu poti face. dupa 3 zile nu se vade nici o imbunatatire. In cel mai fericit caz scapi dupa ce nasti, la o eventuala urmatoare sarcina pot reaparea dar pot si ramane si agrava.
cat mai mult stai cu picioarele ridicate (pune-ti ceva sub picoare in pat cand dormi), dusuri calde, alternand cu dusuri reci.

O sarcina usoara, un bebe sanatos si multa sanante iti doresc.

Mira mami de DAVID(15.08.2002), DARIA(20.11.2004), si SELINE(07.02.2006)

Poze noi.....cu noi



Drei dinge sind uns aud dem Paradies geblieben: die Sterne der Nacht, die Blumen des Tages und die Augen der Kinder

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

mirakluker, merci de raspuns, a trecut ceva vreme si acum ma simt ceva mai bine, vanataile perssista, dar macar nu ma mai dor picioarele atat de mult.

Am sa caut ciorapi speciali, desi e cam greu sa gasesc in orasul meu... oricum ma intereseaza daca si loc pt burta, fiindca cu ceilalti ma descurc destul de greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andranicolle spune:

witeflower, eu am inteles ca in sarcina exista riscul aparitiei varicelor. oricum, asta tine si de mostenirea genetica. eu am 26 de saptamani de sarcina si am varice. am fost la dr. florin comsa - e chirurg vascular si opereaza varice, daca este cazul (bineinteles nu in timpul sarcinii). cred ca el iti poate spune cel mai bine ce ar trebui sa faci. face si doppler vascular. il poti gasi la centrul de diagnostic vicotr babes - www.cdt-babes.ro.
sper sa-ti fie de folos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Doctorita mea nu mi-a recomandat nici un medicament ci reducerea programului de lucru de la 8 la 6 ore. Nu ma ajuta deloc si nici nu am tinut cont de sfat (trebuia sa cer la gineco sa-mi faca asta).
Daca mai aflu ceva revin.

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Faceti-va un control hematologic, posibil sa tb sa faceti un tratam cu clexan . Dc bb e mai mic decat varsta sarcinii at ac e un semn ca nu se alimenteaza cum tb din cauza sangelui gros. Eu mi-am facut pachetul de analize Screning trombofilie ereditara II de la Synevo si am aflat ca am 2 mutatii genetice (MTHFR si FVL) care dau trombofilie in sarcina si la anticonceptionale. Sper ca nu v-am speriat, faceti-va analize si aflati dc tb sa luati vitamine speciale pt trombofilie sau sa faceti clexan.
Multa sanatate!!




Miki Anul asta pun d'un pui.
DOAMNE AJUTA!

Trombofilie ereditara (MTHFR C677T homozigot + FVL heterozigot)
2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput