*Cozonacei de noiembrie-decembrie2008 (70)*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Neatza!
Je a trimis copchil la mama si dupa ce bag o tura de smotru ma duc la
Mirtha, felicitari!
Mai fetelor, dar ce se intampla de e asa slaba miscarea pe aici? Multe fete nu au mai scris de zile bune...
AAALLLOOOO!!!! Pe unde umblati?


==========
Corina
Mamica de Arianna Maria

POZE CU PRINTESA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo2007 spune:

'Neata,

Eu sunt zombi...fac bagaje, maine dimineata plecam la munte, la Calimanesti, 10 zile.
Iau tot sifonierul e bine ca mergem cu viitori fini si bagam bagajele la ei in masina, ca in Golful meu, in portbagaj bagam carutul si cateva maruntisuri, in fata patutul si in spate eu cu Sara in scoica.
Am de gand sa fac si plaja, sa ma colorez un pic ca prea sunt alba.
Nu cred ca o sa pot intra sa va citesc...luam laptopul, dar cand o sa fim in camera o sa-si verifice al meu sot mailurile de servici...nu e de ajuns ca o sa sune telefonul ca la nebuni , la ei chiar daca esti in concediu tot suna clientii si trebuie sa le raspunzi
Ma bag in sifonier sa vad ce mai scot pt. noi, ca pt. Sara le-am pregatit deja.
Revin....

Ramo mami fericita de Sara Maria

02.12.2008

http://community.webshots.com/user/Ramona198080


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki01 spune:


David de Bebecris si Diana de Z Iulia
Olivia, bine ai venit! Felicitari pentru primii pasi ai lui David! Iar de kg tale ...ce sa mai zic. Eu ma lupt cu inca 3 kg pe care le mai am in plus. Super greutate ai!

Laura, felicitari pentru Cati. Parca zilele trecute te intrebai de ce nu a luat-o din loc! pentru cat de harnica ai fost! Multumim pentru retete, eu le folosesc cu mare incredere!


Mirtha pentru rezultatul cantarului! Tare ambitioasa mai esti! Cam acolo vreau eu sa ajung, acum am 60.

Ref la intarcat, stiu ce simti, cam asa a facut si Andrei, dar mai devreme (cam pana in 8 luni), nu a mai vrut san dupa nici o masa solida si productia mea a scazut drastic. Oricum trebuie sa fim multumite ca am reusit sa alaptam asa mult!


Fetele super ideea cu retele pe prima pagina! Eu astazi testez o reteta de bicuiti (deja sunt in cuptor) pt bebei. Sper sa iasa buni si sa aiba succes. Am gasit-o pe net: 1 cana de faina, 1 cana cereale si 1 cana de suc natural de fructe (eu am pus de portocale).

Ieri am avut mare succes cu spanacul (+2 rosii, 2 catei usturoi, 1 lgt ulei masline, un praf mic de sare). La blenduire am pus un cartof mic copt si 1/2 galbenus. A mancat voinicul 300 g.

Ramo, concediu placut si sa nu uit felicitari pentru ridicarea Sarei! Sa va incarcati bateriile!

Bravegirl, nu stiu de unde vrei sa mai slabesti! Vrei sa ne simtim prost noi cele mai 'implinite', nu?

Cameliam, tare scumpa este Alexandra! Pedriata sigur este grasa. Arata f bine puiul mic si nu ai de ce sa-ti faci griji.


Ginye . DD sa fie cu tine! Nici nu-mi pot imagina cat iti este de greu!


uit de la mana pana la gura...

Miki, fericita de Andrei (11.11.2008)
www.stavila.ro/album_foto.html" target="_blank"> Poze cu voinicelul nostru iubit
Povestea puiului nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo2007 spune:

E o avarie la mine in zona si nu avem apa de 20 de minute Am sunat si cica dureaa pana pe la 18...dar e posibil mai mult.Prevad ca fac noapte alba, sa spal vase ...
Adidasii lu' barbata-miu sunt in masina de spalat
Ce naiba fac?Am doar apa plata...o sa spal castronelul piticei si atat.

Ramo mami fericita de Sara Maria

02.12.2008

http://community.webshots.com/user/Ramona198080


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki01 spune:



Fetele, eu nu am dat peste la Andrei pana acum. Am sunat pedriata sa intreb (la controlul de 9 luni am uitat) si mi-a spus de la 10 luni, peste alb.
Voi ati dat peste? Mirtha cred ca tu ai dat sigur si nu asa tarziu, nu?

Miki, fericita de Andrei (11.11.2008)
www.stavila.ro/album_foto.html" target="_blank"> Poze cu voinicelul nostru iubit
Povestea puiului nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Corina multumesc ! Am facut perisoarele. Deeellliicioasse ! Am pus si la congelator din compozitie desi s-ar putea sa am ceva probleme la urmatoarea folosire. Le rapr eu cumva daca se deterioreaza compozitia prin congelare.

Am improvizat urmatoarele : 1.Am pus cartof dulce (din acela cu miez portocaliu).2Am folosit orez salbatic. 3.In timp ce fierbea orezul - raftul I steamer , cartoful si morcovul raftul II steamer (le-am aburit superficial), am pus la fiert apa cu un buchetele de leustean , unul de marar si unul de patrunjel. Apoi am mixat verdeturile cu iaurtul.

Miky01 pe mine ma bucura faptul ca a venit de la sine si nu a fost nevoie sa aplic metode chinuitoare , de regula , folosite in intarcare. A fost voluntara renuntarea si cred ca asa e cel mai usor proces. Problema mai dureroasa este ca eu am lapte. In urma cu 2 saptamni sugea ffff. bine si oricand dorea. In fiecare zi trebuie sa ma mulg sa decongestione sanii. Nu folosesc pompa pentru ca ar insemna sa ma stimluez iara. Manual de cca. 2-3 ori pe zi. Sanul stang nu reactioneaza deloc bine in sesul ca face duluri.Daca ai ceva idei cum sa ii potolesc...


Otilia tu cum ai procedat la Ana ? Te-ai mai muls , ai folosit ceva trucuri pentru decongestionarea sanului ?

Alina mama de Eva Ioana
(17.10.2008)http://good-times.webshots.com/photo/2575481690104281140NhFFJS

Copilul isi alege momentul cel mai bun pentru a veni pe lume si parintii potriviti pentru a-si implini destinul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Cred ca de pe la 6,2 (nu mai sunt sigura daca pe la 6 luni sau 6,2 luni )luni si am inceput direct cu somon. I-am mai dat si pastrav si merluciu. Cu exceptia somonului restul varietatilor de peste nu ma incanta sub aspectul proprietatilor. Dar ea iubeste pestele indiferent de specie. Sa aveti pofta !

Citat:
citat din mesajul lui miki01



Fetele, eu nu am dat peste la Andrei pana acum. Am sunat pedriata sa intreb (la controlul de 9 luni am uitat) si mi-a spus de la 10 luni, peste alb.
Voi ati dat peste? Mirtha cred ca tu ai dat sigur si nu asa tarziu, nu?

Miki, fericita de Andrei (11.11.2008)
www.stavila.ro/album_foto.html" target="_blank"> Poze cu voinicelul nostru iubit
Povestea puiului nostru


Alina mama de Eva Ioana
(17.10.2008)http://good-times.webshots.com/photo/2575481690104281140NhFFJS

Copilul isi alege momentul cel mai bun pentru a veni pe lume si parintii potriviti pentru a-si implini destinul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Miki, dar eu nu vreau sa slabesc. din contra, eu dc fac sport mai pun un kg pe mine. eu vreau sa-mi tonific musculatura, ca nu mai arat bine. S-a cam lasat posteriorul Eu ma simt f bine dc imi place ce vad in oglinda. Dc nu ma plac, atunci am un tonus naspa, nu te mai intelegi cu mine. Sunt cam delasatoare, ca dc as avea putin grija de mine, as arata decent, nu m-as mai gandi sa pun ceva sa ma acopar.

Ginye, nu mai stiu dc ti-am zis ca ma gandesc la voi si sper sa treceti cu bine peste operatie

Eu iar sunt pusa pe cumparat haine zanicii. Nu prea are nimic cu maneca lunga/pantaloni lungi pt varsta asta si mai e putin si vine toamna.
A..si a primit de Sf. Marie primele ei haine de fitza (adica de 'firma', designer cunoscut sau cum naiba s-o chema) de care nu o sa mai vada ea prea curand, decat dc mai primeste de la altii Nici eu nu dau atat pe haienele mele si ea le poarta o data, de 2 ori.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria

POZE CU PRINTESA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki01 spune:

Mirtha, la mine a fost opusul. Eu m-am chinuit sa produc mai mult pt masa de seara si dimineata, incercand cu stimulari diverse care nu prea au mai functionat. Nu am putut sa mai produc doar pentru seara si dimineata atata vreme cat el ziua nu sugea deloc. Fetele sigur te vor ajuta! Oricum pana acum procedezi bine cu muls manual.


Citat:
citat din mesajul lui Mirtha

Miky01 pe mine ma bucura faptul ca a venit de la sine si nu a fost nevoie sa aplic metode chinuitoare , de regula , folosite in intarcare. A fost voluntara renuntarea si cred ca asa e cel mai usor proces. Problema mai dureroasa este ca eu am lapte. In urma cu 2 saptamni sugea ffff. bine si oricand dorea. In fiecare zi trebuie sa ma mulg sa decongestione sanii. Nu folosesc pompa pentru ca ar insemna sa ma stimluez iara. Manual de cca. 2-3 ori pe zi. Sanul stang nu reactioneaza deloc bine in sesul ca face duluri.Daca ai ceva idei cum sa ii potolesc...


Alina mama de Eva Ioana
(17.10.2008)http://good-times.webshots.com/photo/2575481690104281140NhFFJS

Copilul isi alege momentul cel mai bun pentru a veni pe lume si parintii potriviti pentru a-si implini destinul.




Miki, fericita de Andrei (11.11.2008)
www.stavila.ro/album_foto.html" target="_blank"> Poze cu voinicelul nostru iubit
Povestea puiului nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Neata!

Mirtha chiar vroiam sa te intreb daca nu iti simti sanii plini? Eu atunci am vomitat toata noaptea, ori a fost o omleta pe care o ingurgitasem ori o criza de fiere, sau combinate. Ana nu a mai vrut, eu nu am insistat. N-am avut nici cea mai mica jena la sani. Probabil cantitatea produsa era asa de mica incat faptul ca mi-a fost rau a dus la o cantitate infima. Am incercat dupa cateva zile sub dus sa vad daca mai este lapte si a fost putin avand in vedere ca nu alaptasem de cateva zile. Asa o picatura doua a mai iesit o perioada dar e normal. La mine a fost clar vremea intarcatului. Copii astia nu-s prostuti deloc, renunta daca vad ca nu mai are Milka lapte.
Ai grija zilele astea pana se diminueaza cantitatea de lapte. E bine cum procedezi, si daca se mareste distanta intre mulsuri esti pe final. Acum cat scoti? Ce faci cu el i-l dai cu biberonul?
Felicitari pentru kilogramele in minus. Acum ca se inchide instalatia de lapte ajungi lejer la 57 in curand.
Miki, eu i-am dat sa guste cod si macrou. Somon inca nu desi e plina piata aici. La controlul de 8 luni mi-a zis ca pot sa-i dau somon, asa e si la borcanele. Poate saptamana viitoare fac intr-o zi somon cu spanac sau brocoli.
Azi cred ca pun la cuptor niste crochete de peste (cod) si cu salata de varza si ii dau si piticului. Aleg carnita din crochete si o amestec cu iaurt ca mi se pare innecacios codul asa gol. Ana e mare fan crochete, zice ca-i snitel .

Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) Doua gogosele sagetele
Pozele noastre

Mergi la inceput