Nascuti din suflet, crescuti in inima *2*

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nico_ro spune:

Ioanaalice, asociatia a fost infiintata de o asistenta sociala de la DPC BV, care e si presedintele si sufletul asociatiei, iar membru poate fi oricine doreste. Sediul este acelasi cu sediul DPC, dar intalnirile care vor fi organizate nu vor avea loc acolo. De ex in decembrie, in 20, s-a organizat Ziua copilului adoptat, la centrul Reduta, din pacate noi nu am putut ajunge pentru ca am avut varicela, dar am vorbit cu prieteni care au fost si a fost foarte bine, o piesa de teatru de papusi, mos craciun care le-a dat cadouri copiilor. In ultima sambata din luna mai se organizeaza la Bv in mod traditional Ziua copilului adoptat, desi de doi ani taditia a fost data uitarii, dar anul asta se va face sigur. Se vor face intalniri de ex la jucarioteca, in anumite zile prestabilite, in fine, idei sunt, trebuie perseverenta si fonduri stranse...
Bellaiza, bine ca lacrimile au ramas undeva in urma, abia ne mai amintim de ele, iar in locul lor avem parte de tandrete maxima din partea unor sufletele atat de pure.
In alta ordine de idei adresa de e-mail este mamicaadoptiva@yahoo.com? Ma ajuta cineva cu parola?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

nico ti-am trimis PM

****************************************************************


Drum bun, licurici iubit!


Misha mami fericita de Alexandru (14.03.2008)

excesul de pufuleti, bomboane si IGIENIZARE dauneaza grav sanatatii (LadyJ)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaalice spune:

multumesc, nico!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cons spune:


LA MULTI ANI CHRISUM, MAMICA DE MATEI!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bellaiza spune:

Buni, mama este o binecuvantare!... Stiti cat bine mi-au facut cuvintele astea! In aceeasi zi, Stefan mi-a spus ca il iubeste mai mult pe tati, dar, dupa un moment de suspans, i-am spus ca este important sa fie sincer. Stiu ca uneori copiii au modele chiar din afara familiei si important este sa aiba idealuri frumoase.
A fost asa incantat ca a scris la gradi litera a mic de mana si el a scris, cum spune el, rapid. Dar... a scris si mama si ...doamna l-a laudat...Este asa un copil bun!

Va sarut pe toate!

Bellaiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Am fost la o petrecere a unui copilas care a implinit 3 ani. Doaaaaamne ce balamuc. Si n-au fost decit 4 copii mai mici pana in 5 ani dar zici c-au fost cel putin 20. Am creierii varza si spinarea in pioneze ca am stat mai mult sa-i despart sa nu-si sparga capetele cu jucariile.
Inteleg ca e perioada schimbarilor, dar din cumintenia intruchipata care era Alex pina acum, n-a mai ramas nimica-nimicutza. A inceput sa bata, sa scuipe sa-si impuna punctul de vedere cu forta, ceea ce PANA AZI nu a facut NICIODATA. Pur si simplu nu il inteleg. Nu stiu ce ar putea fi cu el de s-a schimbat brusc, INTR-O SINGURA ZI.
Am incercat sa-l urmaresc sa vad ce anume nu i-a convenit, insa toti copiii se purtau frumos cu el, cei ai mari il ocroteau, dar el era ceva de speriat.
Ce-i drept, sarbatoritul la care am fost azi se purta cam urit cu el pina acum, nu-i dadea si lui Alex jucariile sa se joace, nici cind ne duceam noi la el, nici cind venea el la noi, il mai si lovea din cind in cind, cind credea ca nu-l observa nimeni. Ma gindesc ca Alex a tinut minte comportametul lui si, desi azi s-a purtat destul de frumos, alex "si-a scos parleala" si l-a cam trosnit.
Nu stiu cum sa fac sa-l dezvat de dat cu palma sau scuipat pe cineva. Nici nu stiu de unde a invatat, ca nu-mi aduc aminte sa fi vazut vreunm copil cu care intra el in contact sa scuipe. De dat cu palma, da, dar de scuipat, asta n-am vazut.

****************************************************************


Drum bun, licurici iubit!


Misha mami fericita de Alexandru (14.03.2008)

excesul de pufuleti, bomboane si IGIENIZARE dauneaza grav sanatatii (LadyJ)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu73 spune:

Misha, multi copii se manifesta diferit in colectivitate decat acasa, imi imaginez de ce au fost in stare "cativa nazdravani".
Fata noastra peste doua luni face sase ani, o avem din septembrie, acasa nici nu zici ca avem copil....ei bine cu exceptia momentelor cand nu prea se face ca ea, dar cand este cu cineva nu o mai recunosc, daca vrea ceva din mana cuiva si nu-l poate lua de buna voie, il rupe si tot il ia...sa nu intelegi gresit, nu prin forta asupra copilului, este canalizata pe acel ceva.

De Craciun au venit finii pe la noi, finuta are deja sapte ani....in jumatate de ora au lipit pe toti peretii din dormitorul ei, cu lipici de tub, tot ce se putea lipi din camera, au desenat cu lipici forme de brad etc.
doar asa reusim sa-i cunoastem mai bine, in colectivitate, cred eu.
acestea sunt momente cu care nu ne vom mai intalni, sa ne bucuram cat mai mult de ele.
si multa rabdare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaalice spune:

misha, linisteste-te, caci este doar o perioada care, din fericire, trece. Si Mihai a avut o perioada in care a scuipat, o alta perioada in care a muscat, o alta perioada in care cuvintul de ordine era ”prost” si ”idiot”... Si de altele, uite ca nu-mi mai aduc aminte. Nu le-a avut pe toate deodata. Din fericire, si cu multa rabdare si cu multe ”Mihai, nu e voie sa...” si cateva pedepse, a trecut peste fiecare dintre toate acestea. Sau mai bine zis, a inlocuit unele cu altele. Acum e in perioada ”urato!” chestie aproape acceptata si perioada injuraturi, care este spre terminare. Unele le-a luat de la gradinita, unele i s-au parut amuzante, pentru ca reactia noastra era de dezaprobare si era ceva amuzant. Dar sunt doar perioade si ai nevoie de un munte de rabadare si un univers de explicatii.

Probabil ca si mine la inceput, te-ai intrebat daca nu tine de ceva ramasite genetice comportamentale. Chiar daca ar fi asa, solutia nu e trecutul, ci prezentul si speranta in viitor. Si, totusi, nu cred ca, dupa atata timp in care a stat cu noi, toate aspectele astea negative tin de o posibila mostenire genetica (supozitie care poate fi falsa pentru ca nu i-am cunoscut biologicii). Dar m-am uitat la ceilalti copii din grupa si toti sunt cam la fel. In perioada de scuipat, o mare parte parte ditre ei scuipau; in perioada de muscat majoritatea muscau. So, mai degraba e o problema de generatie.

Mihai are 4 ani si (aproape) jumatate si este acum ca o plastilina ... Se modeleaza frumos cu conditia sa ii dau propria mea caldura. In zilele in care nu-i acord suficienta atentie (atat cat are el nevoie) e mai nervos si mai agitat. Cand avem activitati impreuna e ingeras. intr-o zi, a salutat un vecin , frumos si din proprie initativa. Dupa care adauga smecher ”iti place ca am fost politicos” . Nici macar nu a intrebat! A stiut ce inseamna pentru mine salutul acela, iar asta m-a uns pe suflet.

Doar rabdare, uneori pedepse si multe, multe explicatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puffy10 spune:

Buna!
Ioanaalice, cat de mult imi place Mihaita al tau... sa-ti traiasca!, vreau si eu unul asa..... e un dulce....

6IA, 2FIV-nereusite
prin adoptie vom aduce bucuria in casa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaalice spune:



Mergi la inceput