Pepenasi iulie-august 2008- IN SARBATOARE (140)

Pepenasi iulie-august 2008- IN SARBATOARE (140) | Autor: iul-aug2008

Link direct la acest mesaj

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iul-aug2008 spune:


Avem 123 pepenasi: 61 fetite si 62 baietei

Mai

22-Andrei Codrin de monalac + Cris
23-Antonia Gabriela de irda + Daria

Iunie

7-Allesio Michele de danangie cu (DPN 30.10.2009)
9-Matei de Nati
-Alexandra de adelais
14-Alexandru Ionut de ella81it
-Stefan Cristian de syyylviuta
16-Thea Patricia de SunSmile
17-Rayan Ioan de AlinaMaria + Mandy Stephanie
-Alexandra de maitreyi
18-Flavius Casian de the_andreea + Theona
-Denis Alexandru de kla78
19-Maria de anaxena
20-Andrei de ali
23-Andrei de Dianami + Iulia Anastasia + cu (DPN 24.02.2010)
-Victor Andrei de Roxana01
-Anna Alicia de Sibylle + Vladimir
-Cezar George de ralirali + Anastasia
24-David Andrei de lcazangiu
25-David Andrei de rontzy
27-David Gabriel de flo1980 + George Alexandru
-Maya Andreea de mcoca
-Anthony de Biribu + Anna
28-Dilara Gabriela de MIKYCRIS + Delia
-Amalia Gabriela de irinuca_81
-Timeea Cristina de Kimmy
29-Denisa Ioana de a.cicel + Bianca Maria
-Alexandru de amalia1

Iulie

1-Erika Stefania de ankalaura + Eliza Maria
-Ana Irina de Gini75
2-Irina Paula de Gabriela82
3-Luca de map + Robert
-Aida Maria de Didi81
4-Ana Raluca de Tecky
-Amira Maya de mada_mxm + Arianna Raisa
-Nancy de boticelina
-Mena de mariana_1976 + Monica, Matei, Markus si Magda
-Nicholas de morcoveatza
5-Ilinca de ioana + Tudor
-Lucian de madina71 + Adrian
6-Sara-Maria de Cami08
8-Vladut de ileanna
9-Xenia de gallyb
10-Karina Francesca de tiberica + Alina Florentina
-Constantin de danabb1
-Razvan Mihai de monysorescu
11-Ioana Maria de AnnaBaby
-Denisa Maria de dara_d
-Eduard Gabriel de alina25 + Darius Andrei
13-Daria Maria de jjovana80
-Razvan de lylis
14-Ilinca Melania de Caprioara + Matei
-Alexandru Matei de ana_a + Stefan
-Ioana Maria de mishuc
-Daria Ecaterina de kamelya
15-Miruna de dia_filipas
-Darius Andrei ingeras de camy_pus cu Flavius Cristian(DPN 11.11.2009)
-Alex de laremi
-Eevi Klaara de Yael + Jael si Nardi
-Leia Maria de mihamiha + Leon
16-Irina de bobitamica
-Andrei Gabriel de CristinnaP
17-Patrick Ioan de pagurschimag + Fabian Stefan
-Anais Iman de narcisa.s
-Natalia Ioana de katalyna

-Luca Andrei de moni_or
18-Luca de bubuleana
-Miruna de Ralu79
19-Nicholas Cristian de atb
-Filip de bujo
21-Sara de dr_anca
22-Miruna de Violeta_m_tm
23-Vlad de ina_C + Radu
-Andreea Maria de irolf1 + Alex Gabriel
25-Alexander de Ada_S + Alvin Raul
-Elena Theodora de motanik
-Laura Ioana de punca1976
-Alexander David de Ingry
27-Maya Elena de estrella80
29-Sebastian de scumpi
-Tudor Milan de sursula
-Darius Gabriel de Anilansa
30-Mihai Daniel de cristina_26
-Sara Alecsia de ankuta_1982
-Sara Maria de carissma
31-Sebastian de pica1
-Ilinca Maria de Clabur + Ania

August

1-Andreas de sisialberg
2-Mircea Victor de marimar + Matei si Romana
3-Bogdan Victor de struluta
Julia Sara de ariadnabr + Sonia
4-Victor Ioan de truli-luli + Ana
-Alexandru Nicholas de Figuelle + Sofia Maria
-Ioana Rebeca de bufi
-Maria Alexandra & Ioana Teodora de alexa_teo
5-Ana Sofia de Marina_1609
-Adina de maria-86
6-Clara Andreea de dana81
7-Andreea Maria de ladymina77 + Bogdan
-Antonio Matei de AndreeaOr
-Raisa Andreea de michellab + Cristian Bogdan
8-David Alexandru de iriss27 + Yvonne Maria
-Bianca Maria de baby_r7
-Maria Sofia de ooka
10-Mihnea Robert de blueeyes2003
11-Andrei Tudor de diarux
-Toma Paul de Mitzi76 + David Tudor si Luca Sebastian
12-Clara de locca + Matei
-Mara Alexandrina de anaco
-Alexandru de cristina_p
15-Andreea Maria de dma2007acum din nou! (DNP 27.12.2009)

19-Mara de turturica
-Gabriel Ionut de NinaG
20-Allegra Cara de Carmenela
-Serbam Petru de serbanica
21-Andrei de catilin2008
-Filip David de ElizaClara
22-Theodor de mobriq + Eduard
23-David Stefan de ileanna_83
26-Andrei Daniel de andrey2008
27-Raul de oanasm
-Radu Mihai de Serenity90

Septembrie

2-Alexandra Valentina de violeta29

Prietene dragi
Violeta69, Crisis81, Monik76, Tuchi123, mami de Bogdan Gabriel (04.01.2009) , kity2004, Maryb , mami de Mario Gabriel (13.10.2008), Marryanne, Aalina, mami de Fabian (23.02.2009), Rain, Mihaelaaa, Crisarh, acum din nou!

Zile de nastere
Ian-1-Anastasia,3-Cris,7-Matei(Caprioara),12-Ileanna,17-Mandy,19-Serenity90,20-Adrian,21-Anaco,26-Roxana01,30-Atb,Tiberica
Feb-4-Punca1976,5-Monysorescu,Anna,Yvonne,7-Delia,8-Danangie,9-Diarux,14-Syyylviuta,16-Mihamiha,18-Cristian,21-Ooka,23-Amalia1,George
Martie-3-Madina71,4-Boticelina,Serbanica,6-Ella81it,8-Katalyna,9-Catilin2008,16-Maitreyi,19-Alina_Maria,25-Kimmy,29-AnnaBaby
Apr-1-Mariana_1976,4-Alexa_teo,5-Eduard,6-Lcazangiu,7-Ania,8-A.cicel,9-Anilansa,10-Mikycris,11-Andrey2008,16-Sibylle,Flo1980,25-Gabriela82,26-The_Andreea,30-Rontzy
Mai-1-Nardi,4-Ralirali,5-Biribu,8-Dianami,Michellab,13-Leon,15-Darius,16-Ana_a,22-SunSmile,ankuta_1982,28-Ali,Bogdan,31-Fiquelle,Dana81
Iun-13-Violeta29,16-Gallyb,24-Moni_or,25-Alvin,26-Dia_filipas,30-Irinuca_81
Iul-5-laremi,6-Caprioara,9-Bobitamica,12-Bufi,13-Cristina26,Daria,Alina,15-Iulia,17-Map,23-Ladymina77,24-Pagurschimag,25-Anaxena,27-Morcoveatza,29-Cristina_p,30-Irda,31-Alina25
Aug-2-Oanasm,4-baby_r7,Clabur,10-Carissma,11-Ralu79,turturica,12-Sofia,14-Sursula,Ingry,17-Kla78,Robert,Ana19-Stefan,21-Arianna,22-Alex,25-Bubuleana,26-Eliza,27-Theona,30-Bianca
Sept-6-Bujo,Daria,8-Nati,Jjovana80,11-kamelya,13-Matei(locca)14-Monalac(,NinaG,15-Estrella80,Tudor,16-Marina_1609,21-Camy_pus,22-Ada_S,23-Ankalaura,24-Sisisailberg,28-Blueeyes2003,ElizaClara
Oct-2-Dma2007,12-Mada_mxm,13-Mitzi76,15-maria-86,17-Vladimir,18-Truli-luli,22-Violeta_m_tm,25-Narcisa.s,29-Carmenela,31-Mcoca
Nov-1-Tecky,2-Maryb,4-Dara_d,Gini75,5-Danabb1,6-Maggyc,17-pica1,Mobriq,Fabian,18-Didi81,20-Lilys,24-Motanik,Jael,26-AndreeaOr,27-Iriss27
Dec-26-Dr_Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iul-aug2008 spune:

io is nitel prinsa ca se apropie sesiunea de restante da' revin io in forta acusi. have fun!

mai3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Ziua buna! Azi am fost la eco, de fapt am facut 2 ecografii: una de juma de ora, apoi am baut o cafea si mi-a mai facut una, ca bebe e prea zgubilitic si n-a putut sa faca niste masuratori importante.
Bebe e ok, f activ, sanatos si intreg, colul meu nu s-a scurtat mai mult, insa placenta acopera total colul uterin, s-a format fix pe el. De-aia tot am sangerari si-o sa mai am...
Pana in trim. III nu se pune diagnostic de placenta praevia, pt. ca se poate ridica. Ceea ce si sper, pt. ca eu nu fac cezariana nici batuta. Chit ca trag eu de placenta.

Si, oficial, am intrat in trim. II, ecografia a confirmat varsta sarcinii.
Per total, sunt multumita!

Maine plecam din Bucuresti pt. cateva zile si sper sa fie totul ok. Va citesc din umbra insa n-am mereu timp de scris, din pacate . Sper sa remediez situatia.

La multi ani pepenasilor si mamicilor ce s-a aniversat intre timp!


Diana 13+, mami de Iulia si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

diana,ce ma bucur ca e ok!sa dea dumnezeu sa fie asa pana la sfarsit!

sursula,ma bucur ca ati trecut cu bine peste probleme.

VIO,chiar ma intrebam pe unde esti!

KIMMY,i au trecut timeeei bubitele?I AI DAT CEVA NOU SA MANANCE?

capri,nici codrin nu papa struguri.


maitreyi,multa bafta!

BOTI,TARE FAZA CU PUFULETII!
hai ca in graba apas aiurea pe tastatura,scriu cand cu litere mari cand cu litere mici.

eu am tras o fuga acum cateva zile prin carrefour si iar mi am lasat aproape toata indemnizatia acolo!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irolf1 spune:

Diana felicitari pt sarcina! ca nu cred ca te-am felicitat pana acum Ma bucur ca bebe e bine, sarcina usoara in continuare

Sa va povestesc cate ceva din noile perle ale lui Alex
Eram toti in masina, la semafor, un tanar cersea. Alex intreaba ce face acolo? pt ca se asezase in genunchi. I-am raspuns sec cerseste si asteptam sa intrebe ce-i aia, dar nu, baiatul meu a concluzionat: in loc sa se duca la munca!!!

Mai nou Andreea nu mai bea decat din sticla din aia cu tuturoi. Fiecare cu sticla lui, acelasi continut apa plata, singura diferenta pe care eu o vedeam era ca pe ambalaj la una aparea o capsuna, pe cealalta un mar. Alex tinea mortis sa-i ia sticla ei. I-am explicat ca sunt aproape la fel si ea are tot apa in sticla. "Nu, nu, eu vreau sticla cu briose!" ce briose mama? "Scuze, cu hartie de briose" Mai fratilor si m-am uitat si eu pe sticla si intr-adevar sunt niste chestii desenate care par a fi forma de briose

Si acum s-o laud si pe Andreea ea ar dansa pe orice fel de zgomot, cum aude ceva cum incepe sa dea din fund, e asa haioasa, clar o fac dansatoare, cu Alex n-am avut noroc. mi-ar fi placut sa-l dau undeva la dansuri, sa vedem in toamna poate il conving.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaxena spune:

buna seara tuturor

noi am scapat dupa 1 sapt de nenorocita de diaree,care de fapt e un virus pe care il tot imprumutam ,acum parintzii mei sunt terminatzi,ati mai auzit de asha ceva,debuteaza cu ameteala ,leshin,stari de voma..asta 1 zi apoi te faci best friend cu wc-ul

dupa atat necaz am si o veste buna,dupa 1 an si 2 luni de la nashtere am ajuns si eu la greutatea mea initiala adiq 52kg..nu-mi vine sa cred!!sunt tare happy

inca ceva,cine a intarcat copil dependent de tzitzi please help!!!am inceput prin a ii da numai dimineata,dar e un chin pt mine ca ma trezesc cu ele in dureri,iar Maria toata ziua tzipa dupa tzitzi,ceva sugestii??



Ana-Maria de Maria 19.06.2008
www.flickr.com/photos/12649238@N02/?saved=1" target="_blank">diferenta dintre poza si fotografie+poze test+poze bb+poze burtica
www.dailymotion.com/anaxena/video/x5bzzp_maria_lifestyle" target="_blank">filmuletze bebe 20s+33s new de new!!
Maria,povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irolf1 spune:

Anaxena eu l-am intarcat pe Alex brusc, pe atunci dormea cu mine asa ca o perioada a dormit cu tati. In 2-3 zile era gata. Mai mult am tras eu cu titile. Pana sa apara Andreea consideram ca Alex a fost tatodependent, acum ma gandesc cu teama cand o voi intarca ca ea e de 2 ori mai dependenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Helau,

Diana, ce ma bucur ca sunteti bine ! Sa dea DD sa se ridice placenta si sa poti naste natural un bb sanatos. burtica.

Irda, pupam fetili .

Mai3, spor la invatat .

Irolf, haios tare Alex .

Xena, felicitari pentru greutatea obtinuta . Bine ca ati trecut de boala. Nasol virus... Insanatosire rapida parintilor!

Teck, chiar azi ma gandeam si io ce ma fac cand o sa ma intorc la munca .

Mona, Ilinca papa struguri , a papa vreo 15 bobite prima data cand i-am dat. Am cumparat un kg de la o vinarie de langa mine, mititei dar buni la gust. Sa stapaniti sanatosi hainutele si sa nu-ti para rau de bani, ca asa ieftine nu mai gasesti pana la urmatoarele reduceri. Si eu i-am luat lui Matei ceva pantaloni, pijamale, 1 camasa; mi-am luat si mie 2 pijamale (maieu cu pantalon scurt) de la copii (una de 13-14 ani, alta de 11-12 ani), cu 4 lei parca. Ilincai nu i-am mai luat (m-am abtinut cu greu )pentru ca are destule haine mostenite de la Matei si de la verisoare.

Violeta, ce am mai ras cu porcu' tau din sufragerie . Si Ilinca vorbeste muuult pe limba ei bebelusasca (zice tot felul de combinatii de sunete, care uneori seamana cu cuvinte reale, chiar propozitii), sau repeta de n ori ma-ma, ma-ma sau ta-ta, ta-ta si arata cu degetul sau da din maini cand vrea sa ne spuna ceva, pana ne prindem ce vrea.

pup you all,

In concursul cu ratzuste ne puteti vedea www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Ratusca%20din%20viata%20mea&page=3" target="_blank">aici, pozele cap1 si cap2

-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~

Caprioara, mami de Matei si de Ilinca

mai multe poze cu ratuste

Povestea nasterii Ilincutzei
Blogul meu - manute talentate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

Eu sunt necajita tare,Alexandra azi a facut de vreo trei ori diaree.Si ca si cum n-ar fi fost destul acu vreo ora a vomat si a facut si diaree prin somn.am tras o spaima de zile mari.Eram in bucatarie,faceam mancare si am auzit-o tusind,cand am venit sa ma uit la ea vomase ,ii iesise si pe nas mititicaNoroc ca dormea pe burta ,ca daca era cu fata in sus,poate era mai rau.Tremura toata,si cand am luat-o in brate ardea,avea febra 39,7.I-am pus un novocalmin,am schimbat-o si pe ea si lenjeria,si apoi m-am chinuit sa o adorm, ca-i zburase somnul si avea chef de sotii.Acum nu ma mai ia nici pe mine somnul,ca stau cu grija,si vreau sa vad si daca scade febra.
Maine dimineata cred ca ma duc cu ea la doctor.Azi i-am dat mucilagiu de orez dosit in cereale,dar nu pare sa fi avut vreun efectAveam in casa si niste smecta,dar nu a vrut-o nicicum.Ce prafuri exista contra diareei care sa nu aiba nici un fel de gust?
Stau si ma tot intreb de la ce ar putea sa fie,ca singurul lucru care i l-am dat din comert a fost un iaurt tnuva, care era in termen,si oricum din tipla aia mananca de vreo trei zile ,deci daca era,ar fi patit-o pana acum.Poate fi de la struguri?
Off,sper sa trecem cu bine de noaptea asta



povestea nasterii nazdravanei

minunea care ne-a luminat viata

Violeta ,mamica de nazdravana mica -Alexandra Valentina(2.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

salutare!

violeta, cum mai sunteti? Sanatate multa!!

Carmenela, in legatura cu albumul, eu m-am uitat la poze, da nu ma pricep la "critica" asa ca citesc cu interes sfaturile fetelor mai inspirate. Frumoasa initiativa! Imi place ideea de a "lucra" impreuna cu tine la acest album, de al personaliza dupa gustul meu.De exemplu, eu as avea multe fotografii "speciale" de pus intr-un album de acest gen, de exemplu fotografiile cand am construit castelul de zapada impreuna cu Stefan, cand am facut "ingerasi" tavalindu-ne pe zapada, cand am cautat cavaleri in bucata de ghips facand pe "palaleontologii" sau cand am explorat dealurile de la marginea padurilor cautand soparle, sau cand am facut castele din nisipul-namol de pe marginea vaii, cand a prins Stefan primul peste cu undita adevarata, cand si-a facut prima "colectie" de insecte pe care i-au mancat-o pasarile... sau...sau... ah, nu mai zic, pozele cu minunatele constructii din lego ale lui Stefan....etc... deci, pentru mine, un album strict pentru primul an de viata nu ma prea incanta, doar daca as avea unde sa-i pun primele incercari de joaca, sau alte asemenea momente. Eu nu am taiat motz, nu am pastrat buricelul...si habar nu am cand a aparut primul dintisor, ca sa nu mai zic ca habar nu am exact cand a facut primii pasi singurel, nepastrand acel moment printr-o fotografie... Noh...cam asta e parerea mea sper ca nu te-am bagat mai mult in ceata....daca albumul tau nu se refera si la astia ca mine, nu-i nici o suparare.

proud mummy

Mergi la inceput