Reteta tort, ofer recompensa!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Nu stiu daca mai e actual, insa iti propun cateva retete:

reclama ilegala - conmsidera acesta un avertisment/torturi-cu-imagini-f4/tort-cu-branza-si-frisca-t376.htm

reclama ilegala - conmsidera acesta un avertisment/torturi-cu-imagini-f4/diplomat-cu-piscoturi-t284.htm

reclama ilegala - conmsidera acesta un avertisment/torturi-cu-imagini-f4/tortul-meu-diplomat-t621.htm

Si mai gasesti daca intri pe forumul respectiv.

Criss si Alex (11.05.2003)

Printisorul meu

EMMA, printesa primaverii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Am descoperit un blog cu retete... care arata f.f. bine

Ma gandesc sa-i fac mandrei, de ziua ei tort dupa reteta asta:
http://leofloriblog.blogspot.com/2009/05/prajitura-cu-mousse-de-ciocolata.html
In mare parte contine frisca... cred ca e ok pt. pici.

Mai sunt cateva prajituri pe care am pus ochii... si vreau sa le testez pana atunci, sa vad ce-mi iese, cum iese

Pana acum am incercat doar Prajitura Kinder Pingui (reteta si cantitatile sunt tot de acolo)... a iesit foarte buna, f. simplua de facut, dar mai trebuie "lucrat" un pic la glazura... iese prea tare... cred ca data viitoare o sa pun si niste frisca lichida in ea...




CONCURS „Cat de fericit e copilul tau“ www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=6" target="_blank">ely1 & www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=7" target="_blank">ely2


Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mcrmiki

Copiilor mei le place tare mult acest tort
TORT DE BISCUITI







Ingrediente

12 oua

zahar aprox. 1 kg

900 gr biscuiti(Pettit beure cu lapte)

1 pachet unt

2 ciocolati albe Milka (simple)

2 ciocolati de cacao Milka (simple)




Se bat albusurile pana se fac spuma si se adauga treptat 10 linguri de zahar; galbenusurile se amesteca si ele cu 10 linguri de zahar pana se obtine o crema. Untul se amesteca cu 10 linguri de zahar pudra, apoi se amesteca albusul, galbenusul si untul.

600 grame de biscuiti se macina si se amesteca cu compozitia de mai sus, apoi se imparte compozitia in doua parti egale. Se topeste ciocolata alba pana se face crema si se amesteca cu jumatate de compozitie, apoi se procedeaza la fel cu ciocolata neagra si se amesteca cu cealalata jumatate de compozitie.

Intr-o oala se pune o punga suficient de mare sa acopere toata oala in care se va turna compozitia cu cioco alba, apoi cea cu cioco neagra.

300 gr. Biscuiti inmuiati in lapte si se pun deasupra compozitiei sa acopere toata suprafata tortului.

Se pune la frigider si se lasa cel putin 12 ore, sau daca vrei mai repede se pune la congelator. Cand se scoate se rastoarna pe un platou mare (se intoarce oala) si se orneaza cu frisca.

Acest tort se poate face si cu jumatate din cantitati, iese f. dulce, iar daca nu vrei f. dulce mai reduci cu 1-2 linguri zaharul in fiecare amestec,

Pofta buna!




Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga
Familia mea
Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)&Alexandru(29.09.2006)




Am facut tortul asta in weekend!! Absolut delicios!! Toti au fost incantati de el! Si nici nu este complicat deloc de facut! Mi se pare putin cam scump (comparativ cu ce faceam eu pana acum) dar merita!

Miha, multumesc mult pentru reteta!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Emma este iubire!


Mergi la inceput