Lipsa de vit. B12 - memorie, concentrare, probleme

Lipsa de vit. B12 - memorie, concentrare, probleme | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

Nu ma simt deloc bine de mai mult timp incoace: sunt ametita, ma inteapa picioarele, mainile (mai ales inelarul si degetul mic), fata, parca tot corpul iar de multi ani incoace nu ma pot concentra, uit lucruri, parca am o ceata pe creier, sunt somnoroasa, dorm prost... Am inteles ca pot fi simptomele unei lipse de vit. B 12.

Ma intereseaza cel mai mult daca vi se intampla la fel cu memoria, concentrarea (mi-e ingrozitor de greu cand incerc sa invat sa conduc - parca uit de semne, nu am atentie distributiva...).


Take joy! (poze)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

ML si eu ma confrunt de cativa ani cu simptome asemanatoare, care au debutat in urma unei situatii dificile, imbolnavirea grava a fratelui meu. Am reusit sa le tin in frau, m-am tratat de n diagnostice, pana la urma s-a depistat o functionare proasta a hipofizei, care deregla tiroida.
Recent, dupa ce am aflat de boala lui tata, au izbucnit iar toate simptomele, parca mai agresiv...dar cand am aflat rezultatul la ultima biopsie, care a fost favorabila, au inceput sa se atenueza simtitor, ca in final sa cedeze.
Am corelat simptomele cu stresul, am vb cu homeopatul meu si a ajuns la concluzia ca pe fond de stres, necazuri, oboseala acumulata am "facut" distonie neurovegetativa. M-am documentat despre cum se manifesta afectiunea asta si am regasit toate simptomele.
La sfatul lui am inceput un tratament cu tinctura de valeriana, Magneziu si Calciu, insa nu luate impreuna!!! ci administrate separat, Gingko Biloba, Omega 3, un preparat pe baza de drojdie, plus un complex de vitamine.
In mai putin de 1 saptamana am simtit ameliorari, acum ma simt chiar bine, insa inca mai am probleme cu somnul. Nu reusesc deloc sa adorm mai devreme de ora 4 si sa ma trezesc mai tarziu de 8. Am inceput sa iau tinctura de valeriana, chiar inainte de a merge la somn si parca, parca ma ajuta...
Ameliorari cu efect aproape imediat am simtit la administrarea de Magneziu. in prima zi au disparut amortelile, apoi tetaniile musculare, in final senzatia de agitatie permanenta si de bolovan pe suflet.
Afectiune asta, distonia neurovegetativa, ataca foarte "voalat" si apoi rabufneste la cel mai mic semn de stres.
Referitor la memorie...din perioada "crizei" am intamplari sterse...sau mai bine zis, parca, cu greu, imi aduc aminte ca s-au intamplat...iar eu sunt genul de om cu o memorie de elefant, retin chiar si cele mai mici amanunte, mult timp. Lipsa de concentrare...aveam senzatia de "caltzi in creier"...ii ziceam sotului ca parca am "capul infundat si greu". am facut exercitii de respiratie profunda, caci dr mi-a zis ca respir superficial, din partea superioara a corpului, ceea ce nu aduce decat un aport mic de oxigen. am invatat respiratia toracica, profunda si m-a ajutat enorm. plus administrarea de Gingko, care ajuta la o mai buna circulatie a sangelui la nivelui creierului, deci si o buna oxigenare.
Te pup si sanatate!



mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Ariel, esti a treia persoana pe care o aud ca i-o iau razna rezultatele la analize la stres (imi amintesc mesajul tau despre tata, ma bucur, sanatate!!!).
Sper sa ajung la doctor saptamana asta, am stat in cumpana daca sa ma duc...
Magneziul nu te ajuta cu somnul? Eu iau, dar f. putin si nu imi dau seama, tot nu dorm bine. Le dau si copiilor, tot putin. Uneori dorm dusi, alteori tot se agita in pat, fata vorbeste tare si gesticuleaza in somn... Singurul care doarme butuc dupa magneziu este barbatul.
Cred ca ai dreptate cu respiratia. Ma gandeam ca numai cand oftez ce mai respir ca la carte . Pai eu uit ca nu-mi folosesc plamanii cat trebuie. Cum sa fac? Sa o iau macar ca exercitiu zilnic?
Tie ti se intampla sa te ia cu ameteala si transpiratie rece in spatii inchise (metrou, tramvai) unde este inghesuiala si caldura? Eu vedeam negru si rugam mereu pe cineva sa ma lase sa stau pe scaun si aveam nevoie de aer rece, vant. As fi lesinat de nu. Am pus-o mereu pe seama anemiei.
Iti multumesc ca mi-ai scris (ieri am vazut ca abia a intrebat altcineva despre amorteli, desi cumva diferit de ce mi se intampla).

Revin. Am gasit ceva despre respiratie, dar nu cred ca astfel te-a invatat pe tine. Mi s-a parut ciudat, spune ca stomacul trebuie sa se miste si nu pieptul. Na ca incerc, nici nu pot, parca as merge in maini asa de sucit mi se pare.

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

ML, magneziul ala...nu ma adoarme. nici macar valeriana nu ma mai adoarme. inca ma macina ganduri, probleme...si stau si le rumeg ore in sir in toiul noptii sau ma cufund in munca, pana ma prinde dimineata, apoi culmea! merg la culcare ca nu cumva sa ma vada al meu ca iar m-am culcat la ora aia ...

respiratia da, ca atunci cand oftezi. sunt multe metode de respiratie, insa pe mine asta m-a ajutat. chiar mimam la inceput un cascat....a-ala sanatos! faceam cate 10 minute la 1 ora, apoi mi-e intrat in reflex. ca si sculatul de pe scaun si plimbarea prin camera 2-3 minute. si statul prelungit pe scaun blocheaza circulatia sangelui.

da, eu am probleme de claudtrofobie...efectiv devin agitata, speriata si mi se face rau in spatii mici, neaerisite...dar la mine are legatura cu un episod din copilarie, cand era sa mor sufocata ca mi-a pus frate-miu perna pe fatza , apoi alt episod, ca un coleg de la cursul de inot ma invata "sa rezist" la fundul apei...
mai aveam senzatii d-astea si in spatii nearisite, cu fum (cluburi, baruri, biserici) sau din cauza hipoglicemiilor de care, nu stiu de ce, am scapat de ceva timp. asta e un lucru bun, macar atat.

vad ca dupa cura asta cu magneziu mi-am revenit, insa mi-e groaza ca vine iar cm-ul si iar mi se prabusesc toate cele, o iau de la cap cu tetaniile....

acum ma stresez sa gasesc o oferta de vacanta unde sa merg sa scap de stres! asta e culmea ironiei...stres ca sa scap de stres!

e 1.13....sunt curioasa, la cat adorm???

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Multumesc, Ariel. Intre timp am primit niste rezultate... sunt anemica (iau fier acum, vad ca ma ajuta sa dorm, nu ma mai trezesc des noaptea si in panica, adorm la loc, chiar daca ma trezesc) iar TSH (tiroida) mi-a iesit putin sub limita normala. Mi-e mai bine cu fierul si somnul, dar pt. restul... nu prea stiu... urmeaza sa vad un endocrinolog si ORList.

Take joy! (poze)

Mergi la inceput