King of Pop Michael Jackson (4)

King of Pop Michael Jackson (4) | Autor: FanClubMJ

Link direct la acest mesaj

La ideea lui Tzuni, sa avem aici coltul fanilor unde sa ne amintim de Michael si extraordinara lui viata.





Melodia zilei

9 iulie 2009 - www.youtube.com/watch?v=7Hg-IRZk4D0" target="_blank">Dirty Diana
10 iulie 2009 - www.youtube.com/watch?v=Jpz5eD9L4dA" target="_blank">Heal the World
11 iulie 2009 - www.youtube.com/watch?v=dVJscGa5vbc" target="_blank">Childhood
12 iulie 2009 - www.youtube.com/watch?v=CJvfnQ_E7uw" target="_blank">Leave Me Alone
13 iulie 2009 - www.youtube.com/watch?v=tyBs6-cmFvQ" target="_blank">Black or White
14 iulie 2009 - www.youtube.com/watch?v=PvYygjcMDdQ" target="_blank">Will You Be There
15 iulie 2009 - www.youtube.com/watch?v=V_Q3AhPaZBY" target="_blank">I Just Can't Stop Loving You
16 iulie 2009 - www.youtube.com/watch?v=ciNGtielT84" target="_blank">Give In To Me
17 iulie 2009 - www.youtube.com/watch?v=NgGgy676q54" target="_blank">Ghosts
18 iulie 2009 - www.youtube.com/watch?v=c-WVpQ0ZG8Q" target="_blank">Smooth Criminal
19 iulie 2009 - www.youtube.com/watch?v=nxrmJtaZBA0" target="_blank">You Rock My World
20 iulie 2009 - www.youtube.com/watch?v=rKMfjUp9xYs" target="_blank">Wanna Be Startin' Something
21 iulie 2009 - www.youtube.com/watch?v=_494FsbimSc" target="_blank">The Way You Make Me Feel
22 iulie 2009 - www.youtube.com/watch?v=WaJK6WDVpp8" target="_blank">Blood on the Dancefloor
23 iulie 2009 - www.youtube.com/watch?v=SGeZYednWtI" target="_blank">Man in the Mirror
24 iulie 2009 - www.youtube.com/watch?v=cupnsUDyjuA" target="_blank">In the Closet
25 iulie 2009 - www.youtube.com/watch?v=YUswfxAkLME" target="_blank">For All Time
26 iulie 2009 - www.youtube.com/watch?v=NO1v8t1FLOI" target="_blank">One Day in Your Life
27 iulie 2009 - www.youtube.com/watch?v=xWPmOdjEtxs" target="_blank">Remember the Time
28 iulie 2009 - www.youtube.com/watch?v=_t7vmuDpdqI" target="_blank">Dangerous
29 iulie 2009 - www.youtube.com/watch?v=WObfcDIf6lY" target="_blank">Beat It
30 iulie 2009 - www.youtube.com/watch?v=IqZvsUbQKxQ" target="_blank">Stranger in Moscow
31 iulie 2009 - www.youtube.com/watch?v=XvNJE4FFPP8" target="_blank">Jam
1 august 2009 - www.youtube.com/watch?v=nZHsL6C3awY" target="_blank">Fall Again
2 august 2009 - www.youtube.com/watch?v=VNtBsmLEpxU" target="_blank">Human Nature
3 august 2009 - www.youtube.com/watch?v=kknzQjOen2M" target="_blank">Another Part of Me
4 august 2009 - www.youtube.com/watch?v=d5q59xIFMrg" target="_blank">They Don't Really Care About Us
5 august 2009 - www.youtube.com/watch?v=hzvGTrqpQp0" target="_blank">Liberian Girl
6 august 2009 - www.youtube.com/watch?v=MFcFsVJ0nsM" target="_blank">Bad
7 august 2009 - www.youtube.com/watch?v=qQwFHoLMti8" target="_blank">Who Is It
8 august 2009 - www.youtube.com/watch?v=Khd_DvDfPCw" target="_blank">Thriller
9 august 2009 - www.youtube.com/watch?v=CtmbZbzr680" target="_blank">You Are Not Alone
10 august 2009 - www.youtube.com/watch?v=3mjYinZDbes" target="_blank">Whatever Happens
11 august 2009 - www.youtube.com/watch?v=jaZzZactGQU" target="_blank">Come Together
12+13 august 2009 - www.youtube.com/watch?v=OX7JQ5CCf-s" target="_blank">Earth Song
14 august 2009 - www.youtube.com/watch?v=jzw6GiqZyD0" target="_blank">We Are the World
15 august 2009 - www.youtube.com/watch?v=th8X2asX-Bg" target="_blank">Speechless
16 august 2009 - www.youtube.com/watch?v=m4xJTG16FO4" target="_blank">On The Line
17 august 2009 - www.youtube.com/watch?v=7Eht4Y7wZV8" target="_blank">Heaven Can Wait



Fan Club

adrianaady
adrianka
ainex_po
albinutza
alexia27
anka77
astrojunkie
billie_Jean
birth_reborn
bulinuta27
camisol
cinezee
crismir
criss_75
cristina_c
danat
danielac
dariaevelin
flavia_maria
hannen
hellene_n
iarina
iona2005
kalid
kay
maraki
marami
melku
mihutza11
mistral
mj_girl
moana
motanik
nelia
nikolici
oana_b
oana_n
purple_blue
rall
rhoneea
tzuni

Linkuri utile

King of Pop 1
King of Pop 2
King of Pop 3


Blog FanClubMJ - Moonwalk

A murit Michael Jackson
Ultimul mesaj pt Michael Jackson


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_n spune:

multumim danis


Smile, what's the use of crying/You'll find that life is still worthwhile/If you just smile (Smile - Michael Jackson)


Cauta si pastreaza mereu o bucata de cer deasupra vietii tale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns purple_blue spune:

Cum intru in blog, sa pot face modificari?

....
Tot in aceasta perioada mama lui mergea la cursuri de terminare a liceului, pe care nu il putuse absolvi din cauza poliomelitei
Era ingrijorat ca ea va fi in clasa cu copii de varsta lui Tito si Jackie si copiii vor rade de ea, dar Katherine l-a linistit,
spunandu-i ca va fi in clasa cu oameni de varsta ei. Oricum, era interesant sa ai o mama care sa aiba teme de facut, ca si tine.
Pentru sora lor Rebbie, era cel mai greu, pt ca fiind cea mai mare, lua tot timpul locul mamei in responsabilitati, cand aceasta mergea la scoala.
La Toya ar fi vrut sa plece si ea cu ei, parandu-i-se ca ei au o viata foarte interesanta plecand mereu.
In seara dinaintea plecarii la auditie Motown, Jermaine a avut ideea ca ar putea pleca singuri, si sa il lase pe tata acasa, pt ca Jackie avea carnet de conducere.
Drumul a fost lung si plin de ganduri in ceea ce priveste viitorul. Si totul in mintea unui copil de 10 ani, care se intreba daca
sunt destul de buni sa ii uimeasca si pe cei din New York cum au facut-o pana acum.
Cel mai greu era faptul ca pana atunci au cantat doar in locuri unde oamenii nu se asteptau ca ei sa fie profesionisti. Aici era cu totul altceva.
La auditie au cantat mai multe melodii, ultima fiind "Who's Loving You'; la final nu a aplaudat nimeni, asa cum se intampla in localuri.
Michael nu a suportat tensiunea si a intrebat agitat "Cum a fost?", dar Jermaine i-a spus sa taca, in timp ce persoanele din backing vocal radeau, unul exclamand "Jackson Jive...".
Raspunsul avea sa vina putin mai tarziu, dupa ce se intorsesera din nou acasa si la scoala.


Berry Gordy de la Motown, le-a spus, in timpul intalnirii la el acasa "Va voi transforma in cel mai important lucru din lume si
despre voi se va scrie in cartile de istorie". Un om atat de talentat si puternic le spunea "Veti avea 3 nr. 1 unul dupa altul, asa cum a avut Diana Ross si Supremes".

In urmatorul an si ceva, pana parintii au rezolvat problemele de acasa si au gasit o casa in California, ei au locuit alternativ cu Diana Ross si Berry Gordy.
Oricum, cei 2 locuiau pe aceeasi strada in Beverly Hills si zilele si le petreceau impreuna, daor noptile dormeau separat la cei doi.
Diana a fost ca o mama pt. ei. Ea a fost cea care i-a insuflat pasiunea pt arta. I-a cumparat ustensile pt. pictura, l-a dus la muzee, i-a prezentat munca lui Michelangelo and Degas.
Nu a uitat niciodata ce mult a insemnat pt el sa faca si altceva decat muzica 24 din 24, ce mult a contat ca un mare star ca si Diana si-a facut timp sa invete un copil sa picteze, sa ii prezinte arta, sa il educe,
si pt asta a iubit-o cel mai mult. "I'm crazy about her. She was my mother, my lover, and my
sister all combined in one amazing person".
Au fost zile fericite pt ei, ca si copii, California parand un vis minunat. Iernile reci si intunecoase din Indiana au fost inlocuite de zile insorite, calde, palmieri, portocali, apusuri minunate,
Disneyland, Sunset Strip, plaja.
La Motown i-a inalnit pe toti cei importanti ai vremii, Smokey Robinson, James Brown, Sammy
Davis, Jr., Fred Astaire, Gene Kelly...

Parerea lui era ca un artist mare atinge sufletul oamenilor cu care intra in contact, sau a celor care intra in contact cu munca lui.
Poate fi un tablou, o carte, un cantec pe care nu te mai poti opri sa il asculti. Si toti acesti artisti aveau acea putere.




In acea vreme singurul copil de care se ocupase Motown fususe Stevie Wonder.
De aceea, erau hotarati sa faca din Jackson 5 mai mult decat "muzica si dans". Lumea trebuia sa ii iubeasca ca si persoane, nu doar pt muzica lor.
Trebuiau sa fie un exemplu, sa fie buni la scoala, prietenosi cu fanii, reporterii, etc...Nu era greu pt ei, deoarece mama lor
ii educase in acest mod, era a doua lor natura. Singura problema o reprezenta scoala, pt. ca fanii intaru pe geam in timpul orelor pt. autografe sau poze, deranjand astfel cursurile. pana la urma solutia a fost scoala urmata la domiciliu.



"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."
R. TAGORE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

fetelor chiar nu are nimeni varianta in limba romana, scanata a cartii Moonwalk?? please...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Am alta idee. In loc de rezumat, fetele care avem cartea in romana, ce-ati zice daca am scrie-o cu totul in blogul userului comun, fiecare cate o bucata cand avem timp?
Eu una as putea scrie zilnic la ea
Ce parere aveti?

--------------------

Andra si bebe Theodora Povestea noastra

Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jackson.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns purple_blue spune:

Citat:
citat din mesajul lui motanik

Am alta idee. In loc de rezumat, fetele care avem cartea in romana, ce-ati zice daca am scrie-o cu totul in blogul userului comun, fiecare cate o bucata cand avem timp?
Eu una as putea scrie zilnic la ea
Ce parere aveti?



Imi pare rau ca nu arata a rezumat .
Dar eu chiar nu prea pot sa las nimic afara...oricum din 40 de randuri fac 10...mai mult nu ma lasa inima. Fiecare fraza parca e "pictata".
Eu ma gandeam la blog, ca sa fie mai usor de urmarit si citit. Si sa pastram aici discutiile. Vad ca daca o tinem tot asa va exploda site-ul

Ar fi cred, o munca enorma sa o copiati. dar fffffff frumoasa
Daca ar putea cineva sa o scaneze si sa o transforme in text


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."
R. TAGORE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FanClubMJ spune:

Tot Andra (motanik) sunt.
Nu am asteptat raspuns si m-am apucat de scris capitolul 1. Daca nu va place, il las acolo, nu strica. Daca vreti insa sa ma ajutati, anuntati cine (Purple, Oana?) si ce capitol, de ex puteti incepe una capitolul 2, alta 3 si asa mai departe, caci oricum se pot deschide in blog titluri diferite. Intrati in blog sa vedeti cum am pus titlul si daca vreti sa urmam tiparul pt celelalte.


Inca ceva. Rasfoind acum cartea am gasit la finalul ei o pagina scrisa de mine, habar nu am cand, e scrisul de cand eram copil dar nu stiu daca imediat in 92 sau 93 dar tind sa cred ca era dupa scandalul din 93 caci altfel nu-mi explic de ce am scris ce am scris...Vi-l atasez, am rosit un pic dar ganditi-va ca e un mesaj scris de un copil.


Pentru unii, viata este cel mai frumos vis infaptuit vreodata. Pentru altii cel mai groaznic cosmar. Michael a avut un cosmar irepetabil in timpul frumosului vis. Ca intotdeauna, el a depasit momentele grele, adevaratele obstacole in cursa vietii si...a zambit.
Michael, as vrea sa stii ca eu voi fi mereu alaturi de tine si nu te voi uita niciodata! Nu voi inceta sa cred ca esti cea mai draguta si nobila fiinta pe care Tatal Nostru a lasat-o pe Pamant. Dumnezeu te-a trimis sa faci viata mai buna oamenilor. Sa fii mereu acelasi adult cu minte de copil! Iti sta bine asa!
I will always love you!
Andrada {inima strapunsa} Michael
I will never forget you!

Si iata si originalul, wow...
coperta
si
pagina



Ma duc sa scriu la blog.
Andra [motanik]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_n spune:

purple, motanik e tare buna ideea.
Eu una traversez o perioada de stat acasa si a timp liber berechet. Dar evident nu am cartea. Daca cineva care o are o poate scana sau fotocopia atat cat sa pot citi, eu o transcriu in text. Ma ofer cu mare drag sa fac asta. Exista si varianta de scanat care sa transforme totul in text, cu OCR si apoi corectata de eventuale greseli de interpretare a scanerului.





Smile, what's the use of crying/You'll find that life is still worthwhile/If you just smile (Smile - Michael Jackson)


Cauta si pastreaza mereu o bucata de cer deasupra vietii tale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_n spune:


Pentru unii, viata este cel mai frumos vis infaptuit vreodata. Pentru altii cel mai groaznic cosmar. Michael a avut un cosmar irepetabil in timpul frumosului vis. Ca intotdeauna, el a depasit momentele grele, adevaratele obstacole in cursa vietii si...a zambit.
Michael, as vrea sa stii ca eu voi fi mereu alaturi de tine si nu te voi uita niciodata! Nu voi inceta sa cred ca esti cea mai draguta si nobila fiinta pe care Tatal Nostru a lasat-o pe Pamant. Dumnezeu te-a trimis sa faci viata mai buna oamenilor. Sa fii mereu acelasi adult cu minte de copil! Iti sta bine asa!
I will always love you!
Andrada {inima strapunsa} Michael
I will never forget you!

Andra, copiii atat de bine si de sincer pot descrie unele sentimente si lucruri.


Smile, what's the use of crying/You'll find that life is still worthwhile/If you just smile (Smile - Michael Jackson)


Cauta si pastreaza mereu o bucata de cer deasupra vietii tale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns purple_blue spune:

Doamne ce frumos ai scris, chiar ca si copil. Sunt in continuare uimita cum toate lucrurile care au legatura cu el nu par vechi niciodata, fie ca e muzica, dans, videoclipuri sau ganduri.

Eu nu am cartea decat in engleza.
Numai daca traduc.
Sau daca poti sa imi faci poze de la capitolul 5 in colo, cat sa vad ceva. ma inscriu ..sa incep de luni ca de maine dimineata sunt ffff prinsa cu munca. Sau traduc, mi-e egal. Acum, nu garantez ca va fi exact la fel cu cartea in romana, ca fiecare are alta exprimare .

In alta ordine de idei...am vazut pe Antena 1 ca nu se mai tine concertul de ziua lui la O2 Arena, cica nu sunt destule vedete (doar Justin, Leonna Lewis, Stevie Wonder, Janet si Jermaine). Sunt curioasa...daca Jermaine strange mai multe vedete la Viena, e clar ca nu s-au dus la O2 din cauza AEG Live. Daca nu...sunt toti niste nesimtiti. Dupa cate a facut MJ pt industria muzicala, ar trebui sa se bata care sa cante.



"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."
R. TAGORE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

va multumesc fetelor ca vreti sa faceti efortul asta sa scrieti cartea din romana...
va rog sa puneti si link-ul unde e blogul pe care scrieti...eu am citit doar blogul unde era scris "adevarul despre MJ" super interesant...

Mergi la inceput