PGD in Europa

PGD in Europa | Autor: bombi

Link direct la acest mesaj

M-ar interesa informatii despre clinici din Europa in care se efectueaza PGD. A avut cineva experiente in acest sens?

Multumesc pt ajutor

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Eu urmez sa fac acum cit de curind,saptamana viitoare am punctia si dupa aceia vedem mai departe.Nu stiu prea multe dar cei de la cilinica unde merg eu in Wurzburg(Germania) fac asa ceva .Mie ei mi-au recomandat acesta procedura pt embrioni,te tin la curent eventual cu citeva informati daca i-mi fac si iti sunt utile pt tine.
O duminica placuta

Looana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombi spune:

Looana, multumesc pt raspuns, dar, din cite stiu eu, PGD-ul nu este legal in Germania. Cel mult, se poate analiza corpul polar (?? - polar body), dar nu celule din embrion. Poti sa-mi dai mai multe explicatii, te rog?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Deci din cite am inteles eu este vorba de Polkorperdiagnostik (PKD) si mi-au zis ca ,casa de sanatate nu plateste nimica la aceasta inetreventie din partea lor.Deci daca e una si aceasi cu ceea ce te intereseaza pe tine pot sa iti dau mai multe detali .Deci si pt mine e ceva nou acuma la al doilea Fiv mi-au propus med.asta .......


Looana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombi spune:

In cazul nostru, PKD-ul nu ajuta. Trebuie analizat embrionul, nu doar ovocitul, iar acest lucru nu este permis in Germania. De aceea intrebam de Europa. Stiu ca se poate face in Cehia, Belgia, Spania, UK.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rubia spune:

Bombi eu sunt direct interesata de PGD si am aflat ca se face in urmatoarele locuri:
1.Spania-IVI Barcelona/IVI Valencia(fac ei la clinica)
2.Grecia-MItera(fac ei la clinica)
3.Austria-Goldenes Kreuz(Viena) extrag ei celulele si le trimit la analiza la laboratorul lor din Bratislava ca la ei este interzis de Biserica Catolica
4.Ungaria-Budapesta-Kaali:acolo fac eu este si mai aproape de mine si mai accesibil (intre 600-800 euro in fct de cati embrioni sunt)
5.UK-Londra St Guy's Hospital si St Thomas Hospital(aici insa este extrem de scump
Dintre toate cea mai accesibila este Kaali din Budapesta ,eu spre ei ma indrept.Daca probelemele sunt de natura masculina intr-adevar Polar Body nu te ajuta,itti trebuie neaparat PGD
Sper ca te-am lamurit cat de cat,daca nu ...mai intreaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rubia spune:

Am uitat sa scriu ca eu am aflat ca sunt 53 de centre acreditate PGD in Europa dar dupa indelungi cercetari eu am reusit sa vb numai cu cei de care ti-am spus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombi spune:

rubia, multumesc de informatii.
De Spania si UK stiam si eu, dar sint cam departe. Mai aproape de noi sint Belgia (UZ Brussel) si Cehia (Pilsen). La Brussel e centru universitar si fac PGD din 93 (adica de pe la inceputurile PGD-ului (90)). In Cehia sint parte dintr-un lant de clinici din Austria (cu filiale si in Germania, Elvetia - unde PGD-ul nu este legal), deci cumva atrag toate cazurile din zona.
Inca nu ne-am hotarit pe care sa o alegem.

Tu in ce stadiu esti? Ai programare deja?
Cam cit ar costa in total la Budapesta?

Poti sa-ti trimiti, te rog, lista cu cele 53 de centre?

Multumesc inca o data

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

http://acest topic este si pe site-ul Desprecopii/Reproducerea-umana-asistata/diagnosticul-genetic-preimplantare-pgd-a-fertilizarea-in-vitro_1082

un link cu informatii generale legat de PGD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rubia spune:

Nu mai am lista.Eu imi notez intr-o agenda tot ce imi trebuie ca sa nu mai fie nevoie sa mai caut pe net daca uit si acum mi-am notat numai centrele cu care am luat legatura.Stiu ca dadusem cautare pe google si apoi am gasit un link de la un articol de ziar (scria in engleza deci clar nu era ziar romanesc) nu mai stiu exact.
La Budapesta la Dr Kovacs cheltuielile sunt urmatoarele:
Consultatia initiala=300 euro
FIV=1500 euro
ICSI=extra 500 euro
PGD=600-800 euro
Medicatia=600-800 euro
ALte analize daca mai sunt necesare le facem acolo.(daca nu le-am facut in tara)
De stat acolo stam intre 12-14 zile in functie de stimulare si ET.(la 3 sau 5 zile).Se sta din Z6 de stimulare cand se face primul eco.
Cam atat stiu momentan.Mai gasesti info despre perioada la subiectul FIV in Ungaria.
Bafta multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

buna

in final ce ai ales ? ma intereseaza subiectul pentru mine personal . sigur sunt multe fete care au facut acest test . ce spuneti ? ce ati ales ?

Mergi la inceput