Copilului meu ii place sa stea in spital.

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Anca, nu-ti fa griji...eu asa zic.
Cand eram mic, m-a muscat o pisica...era de pe strada, am fost la doctor, mi-au dat de facut 12 injectii in burta si, cand imi plangeau toti de mila, eu as fi vrut sa-mi faca cate doua. Nici azi nu-mi explic care a fost treaba, dar imi placeau, nu ma dureau, imi placea atmosfera cu care eram inconjurat...atentia, simpatia...
Multi ani am cautat-o cu lumanarea, sa ma mai muste un caine, ceva...n-a tinut. Evident, mi-a trecut.
Daca mai si zici ca nu e straina de spital...

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Citind cele spuse de tine, mi-am adus aminte de sindromul Munchausen. Cel mai probabil nu este vorba de asa ceva, dar poate fi o problema de adaptare, poate la gradinita .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Anca, sunt de acord cu ideea ca probabil asociaza spitalul cu atentia si ca asocierea asta i-a ramas de pe vremea cand era la centrul de plasament. Desi nu stiu de ce ar continua in conditiile in care clar acum primeste multa atentie si dragoste...dar unele lucruri nu sunt logice, exista pur si simplu...
O alta idee ar fi ca poate i-or fi spus vreodata de la centru ca merge la dr. pentru ca a fost rea, obraznica sau mai stiu eu ce...ca e ca o pedeapsa sau ceva de genul...Daca ea nu a perceput comportamentul ei ca fiind rau, ba a mai si ajuns in spital unde atentia primita a depasit clar durerea...probabil e o mica confuzie in mintea ei...Un psiholog va poate ajuta foarte mult sa aflati ce si cum...Nu stiu cum sa explic, poate in lipsa unui cadru emotional stabil, a transformat ceea ce i se spunea ca va fi o pedeapsa in ceva bun si bland...A asociat durerea si discomfortul provocate de procedurile medicale cu afectiunea, atentia. Abia asta m-ar ingrijora pe mine...Pentru ca poate avea consecinte in viitor, in relatiile ei cu altii, ce stiu eu??...Probabil bat campii, dar asta am simtit, asta am spus...Sper sa nu fi deranjat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

si baietelului meu ii place la doctor. In spital nu a stat pana acum (Slava Domnului!) dar am ajuns de vreo doua ori la urgenta cu el. Si cand i-a luat sange a fost ok... si cand vade ca are vreo bubita imediat imi spune ca trebuie sa mergem la doctor
si mie imi placea la spital si cred ca-mi place si acum ... imi place ca ma rasfata toata lumea

Iubirile mele: Filip (06.03.2007) ,Anastasia (03.08.2008) si taticul lor (bineinteles) :)

Cand am ajuns in sfarsit la capatul rabdarii, s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Am lipsit un pic si-mi cer scuze. Spre deliciul ei (exagerez un pic!) in doua saptamani a facut enterocolita, rosu in gat cu 40 febra, o alergie la medicamente si rubeola.

A fost crescuta la un asistent maternal unde a fost ingrijita si unde i s-a dat atentie, dar probabil ca nu a avut parte de dragostea pe care i-o oferim noi. A stat de mult in spital pana acum. Am dosarul ei...si m-am ingrozit. Enterocolite, toxiinfectii alimentare, bronsite, pneumonii..etc.

Sigur, atunci cand e bolnavioara, atentia pentru ea creste, cu toate ca ne invartim in jurul ei toata ziua ca niste muste in jurul becului. Are de recuperat, mititica.

V-am ascultat sfatul si i-am cumparat o trusa medicala si e incantata.

Rufus, m-a distrat si m-a linistit cautarea acelui catel muscacios pe care ti-l doreai sa-ti rezolve 'problema".


Multumesc pentru pareri si pentru sfaturi! Mi-au fost de mare ajutor si m-am mai calmat.

Mergi la inceput