M-am hotarat.........adoptie(64)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Buna fetelor!

Eu am mai scris la acest subiect, insa nu am fost foarte activa pentru ca pana acum doar ne-am gandit la posibilitatea adoptiei.

Acum, in schimb, eu sunt hotarata sa incepem demersurile, si sper sa ne adunam gandurile cat mai rapid astfel incat sa concretizam aceasta actiune.
De ce am ezitat pana acum? Pt ca noi urmeaza sa facem anul viitor si o fertilizare in vitro, insa cum sansele sunt prea mici, parerea mea este ca una nu o exclude pe cealalta. Macar sa reusesc eu sa raman gravida si, intre timp sa fi adoptat si un sufletel.
Ii voi creste pe amandoi, oricum imi doresc de cand ma stiu 3 copii, asa ca....

Buuuun, gata cu introducerea!
As avea nevoie de un sfat din partea voastra: in cazul adoptiei se accorda concediu de ingrijire copil, respectiv indemnizatia care vine cu el?
De ce pun intrebarea asta, care poate parea ciudata si deja imi cer scuze daca deranjeaza pe cineva. Eu lucrez in afara localitatii de domiciliul, fac o naveta urata, pe care sper sa o pote xplica la DPC. Oricum, eu vreau sa oamenii aia sa inteleaga ca in secunda 2 de cand voi gasi copilasul, eu voi intra in concediu; vad eu de care si o sa am grija de copil.
Din pacate, nu imi gasesc nimic de lucru in orasul meu de vreun an de zile, de cand caut, e criza mare de locuri de munca si e foarte greu!
Am citit in lege ca se da idemnizatia de crestere a copilului, respectiv concediu si in cazul adoptiei. Dar pentru cat timp?
Ca daca copilul are 1 an la momentul adoptiei, asta inseamna ca pot sta cu el acasa inca un an?

va mmultumesc si va doresc numai bine.

Sper sa ma primiti intre voi si eu va tin pumnii in tot ceea ce intreprindeti.



iyoana

Viata e atat de rozzzz!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Mi-am recitit mesajul si am simtit nevoia sa revin si sa ma sigur ca ma fac inteleasa:

Sper din tot sufletul sa nu ma interpretati gresit, de genul: Iyoana vrea sa adopte un copil pentru ca, de fapt nu stie cum sa stea in concediu 2 ani de zile!
Doamne fereste! Eu incerc de un an sa-mi gasesc de lucru in orasul meu, astfel incat sa pot demara procesul de adoptie, insa am citit de curand ca si parintii adoptivi au acelasi regim ca si cei...naturali.

Ideea e ca ne imi doresc cu disperare copilasul asta, ca si voi de altfel, si imi doresc sa il pot creste si ingriji eu. Nu sa il infiez, pt ca apoi sa plec la serviciu si sa-mi vad de viata mea. Asa vad eu lucrurile! Si cred ca sunteti de acord cu mine ca ar fi si mai bine daca in aceasta perioada as primi si banuti de la stat.

In sfarsit, ati inteles voi ce am vrut eu sa spun!





iyoana

Viata e atat de rozzzz!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urziceanu spune:

http://picasaweb.google.com/ccorinau/PapusaMeaAre4Ani#
Iyoana,sigur ca ai aceleasi drepturi ca si cand ai fi nascut tu.De concediul de crestere si ingrijire a copilului beneficiezi pana la implinirea celor 2 ani ai copilului.
Succes!
Corina si Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimutzak spune:

Iyoana, bine ai venit in randurile noastre!Te primim cu mare drag! Sigur ca beneficiezi de toate drepturile, ca orice mama, dar numai daca infiezi un copil de pana la 2 ani; din pacate, daca puiutul e mai mare nu mai poti beneficia de nici un fel de concediu.S-au facut niste demersuri in acest sens, sa se dea si mamelor care adopta copii mai mari,un concediu, dar din cate stiu, nu s-a concretizat nimic.
Salutari si pupici la toate fetele de pe acest topic!Va pup !''

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

LA MULTI ANI MARIA (de gabibociort), sa fii sanatoasa si iubita, sa ai parte numai de bucurii alaturi de parintii tai



Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi75 spune:

bine ai venit iyoana, si sa ai un drum lin si rapid spre copilasul vostru.

La multi ani pt Maria, sa fiti mereu la fel de fericiti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona14 spune:

Iyoana bine ai venit si sper sa ajungi cat mai repede sa iti tii puiul in brate.In privinta concediului daca ai noroc sa iei puiul cat mai mic stai ceva cu el acasa,daca nu asta e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Dragele mele, va multumesc din suflet pentru primire si pentru raspunsuri!

ca multe alte cupluri, eu si sotul meu ne dorim un bebelus, dar Dumnezeu stie ce ne va fi dat sa crestem!

Inca o data multumesc si va doresc numai bine!

va avertizez de pe acum ca o sa va stresez un pic cu intrebarile mele , dar sunt convinsa ca voi nu va suparati!

pupici si La Multi Ani sarbatoritelor / sarbatoritilor zilei!



iyoana

Viata e atat de rozzzz!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luminoasa spune:

Buna ziua,

Sunt nou-nouta pe acest forum.
Am atestat de familie adoptatoare din februarie 2009 si suntem in asteptare, asteptare care mi se pare foarte lunga si grea.
Desi am facut o serie de demersuri pe cont propriu, pana in prezent nu am vazut nici un copil, toata lumea imi spune sa am rabdare ca nu sunt copii si ca se va schimba legea. Cat ii priveste pe cei de la DPC, de cand am primit atestatul, nu au dat nici un semn de viata.

Informatiile de pe acest forum mi-au fost de mare ajutor in perioada de documentare si de atestare. Ma-u ajutat sa gasesc raspuns la multe din intrebarile si framantarile mele. De aceea tin sa multumesc celor care activeaza pe acest forum si care au acceptat sa ne impartaseasca din experienta lor.

Va doresc o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_99 spune:

salutare gashca vesela shi optimista!!!
Iyoana - streseaza-ne!!!!! io ma pricep asha de bine la asta...parca virsta "de ce-urilor" ar fi la ...hm...anii mei ai nimerit unde trebuie! intr-o mare familie in care potzi sa itzi exprimi intrebarile, nedumeririle, angoasele shi temerile, fiind mereu intzeleasa shi sustzinuta...io una asha ma simt aici...daca simtzitzi ca asta e ceea ce va trebuie, un copil, in acest moment ( shi pentru toata viatza de acum inainte) pe care sa-l iubitzi shi sa fie "al vostru" nu "k shi al vostru"....atunci la treaba ...aduna hirtii shi bafta...

gabi

Mergi la inceput