Gravidute si mamici de Constanta (64)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mocutza spune:

Raspuns rapid
Cunoscatoarele rog ajutati-ma. Prietena mea a intrerupt alaptarea pt a lua un antibiotic si abia apoi va lua comprimatele pt reducerea lactatiei....dar pana atunci CARE ERA REMEDIUL HOMEOPAT???? LAC CANINUM ch30 si mai era ceva pentru ablactatie??? Deja nu mai rezista ...de 2 zile se mulge din ora in ora si e e deja prea mult inca 5 zile pana termina tratamentul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

mocutza, imi paree rau ca nu te pot ajuta!

Acum am eu nevoie de un raspunscat se poate de rapid, avand in vedere ca pediatra copilului pana maine dupa amiaza este in concediu, ajutati-ma, lamuriti-ma:
Luca a facut de dimineatza febra(38.3) si inca face ,la interval de 4-6 ore, dar ........are dureri f mari de gat ,nu poate inghitii nici lichidele, si m-am uitat la el in gurita, pe una din amigdale un pct mare alb (banuiecs puroi sau nu) si e plin de afte si de pct rosii, pe obrajori in interior, pe limba .
Ii dau antitermice, vit C picaturi . As vrea sa evit urgenta pana maine

Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
www.flickr.com/photos/15354374@N06/show/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Despre medicii cu care am nascut si unde:
Am nascut la Medgidia, cezariana, cu Dr Belcin Anca.
A fost ffff bine, un chirurg de exceptie.
Un singur minus ii acord, pe ,perioada sarcinii nu monitorizeaza si echografic gravidutzele, trebuie sa faci mereu echo in alta parte.
Acum merg la Dr Fawaz, care m-a fascinat din prima clipa.

Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
www.flickr.com/photos/15354374@N06/show/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina81 spune:

Mocutza,Ricin ch 30 pt ablactatie.
Ellanik,eu l-am infasat pe Matei aproape o saptamana,iar pe Teo 2-3 zile pentru ca tresareau in somn si imi era mai comod cand ii alaptam.Mai nou s-a constatat ca e mai benefic pentru dezvoltarea articulatiei soldului sa nu fie infasati. Cat despre mancarica,e de preferat cea facuta in casa,dar din lipsa de timp sau plimbarici poti lua si borcanelele cu incredere.
Lulu,e cam urat ce spui tu.Acum depinde de copil cum reactioneaza la boala si daca poti tine febra sub control.Scade la antitermice? Da-i si tu alternativ la 4 ore Paracetamol cu Nurofen, Homeogene, lichide multe si caldute; ar fi bun si niste albastru de metil in gat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu73 spune:

Ioana, multumim pentru noul capitol, sa fie plin numai de ganduri bune....de gravidute si mamici fericite.
Abia asteptam sa ne spui ca vor fi doi puisori.

Totusi, vrem sa ni se si raspunda de la mamicile cu experienta.

Elanik, sarcina usoara in continuare...vis-a-vis de infasat, cu ceva timp in urma acelasi lucru ma intrebam si eu, nu-i tarziu daca aflu si acum pentru cultura mea generala, asteptam raspuns.

intrebare;
David al meu are trei luni, iar scaunele le are destul de tari...iese in fiecare zi, dar de cele mai multe ori ajutat, spuneti-mi trebuie sa existe si alta solutie...of, parca s-a mai vorbit pe tema asta, insa....va rog.
Ca laptic folosim NAN.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

irina, febra scade la antitermice fara probleme, am inceput sa ii dau si HOMEOGENE.Lichide bea destul de bine.
Albastrul de metil??? cum il dau in gurita?

Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
www.flickr.com/photos/15354374@N06/show/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

bubu, cum iese "ajutat" David? Cu supozitor,termomeru?
Exista un sirop, extraordinar de bun, pe baza de plante, de la ERBA VITA- LASS BABY. Incearca-l, il va regla cu siguranta.

Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
www.flickr.com/photos/15354374@N06/show/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu73 spune:

Lulu77, multumesc...da, cu termometru sau supozitor, mi-am notat si dau fuguta la farmacie, sper sa si gasesc.

imi pare rau ca nu stiu sa-ti raspund, insa vei primi raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Eu l-am infasat pe Luca cam o saptamana, se speria de manutze, dar era tare agitat si iritat cat timp era infasat, asa ca am renuntat.
De mancat, a mancat mancarica facuta in casa, iar din cea de la borcane numai cele de fructe ,pe timpul iernii, cand incepusem diversificare, si le foloseam pe cele de la HIPP cu afine si cateva din cele de la Nestle.

Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
www.flickr.com/photos/15354374@N06/show/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isidora spune:

Raspund repede doar pt. Lulu,ca ma grabesc:

Pt. puroi + febra:mercurius solubilis-D10,beladona 30 ch,streptococcinum -30 ch si mai merge si plopul -gemoterapicul -tot pe puroi.

Albastrul de metil + toate astea l-ar putea ajuta sa scape ,chiar fara antibiotic,daca nu e plin deja.
Cu albastrul de metil -se face un badijonaj sanatos,cu o manusa de unica folosinta,peste care pui tifon imbibat bine in albastru.Pe noi ne-a ajutat o asistenta,cu vreo 20 de ani experienta la pediatrie,daca vrei iti dau nr.:0721192275.Vine si acasa si e foarte dragutza si eficienta.Sa stii ca sunt cazuri in care chiar si cu 2 tipuri de antibiotic nu pleaca puroiul...decat daca e ajutat de aceasta procedura....

Of,mai bine suna-ma ca nu mai ai de unde sa iei remediile la ora asta si eu le am...
Te-as suna eu dar tot imispune ca e Gsp-pe nr. pe care il am eu...

Mergi la inceput