Amenajare gradina - cit costa?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Ufff .... tare scump pare ca mai e.

Nici eu nu stiu ce vreau. Sa-mi puna acolo 2 scaieti, 3 tufe, o lalea si o margareta.

Dar cind e mai bine sa vina o astfel de firma? Toamna, primavara? Sau se poate si in mijlocul verii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

Buna,
Vreau si eu o firma serioasa pentru amenajarea curtii. M-ar interesa doar sa aduca pamant sa puna gazon si sa faca doua trei "poteci" din pietre, atat.
Imi puteti recomanda pe cineva?
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Noi suntem in plina amenajare a gradinii. Nu avem cine stie ce curte...cred ca in jur de 200-220mp. Nu am apelat la firma, ca mi s-a parut scump. Am apelat la cineva care a mai amenajat gradini.
Ne-am pus si sistem de irigare (asta e cel mai scump, cam 2000lei, doar materialele) si gazon rulou (am gasit la 4 euro/mp). In rest a mai costat destul de mult scoarta de copac care am pus-o unde nu am vrut gazon (e un tip de scoarta mai mare, costa 54lei/sac si pietrele(spartura d emarmura, in jur de 25lei/sac). Plantele m-au costat vreo 1500lei. O sa pun sapt viitoare poze sa va faceti o idee.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria

POZE CU PRINTESA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

BraveGirl, de unde ati luat scoarta de copac si ce greut are sacul?
Cum se foloseste mai exact? Hai cu pozele sa vedem si noi.
Merci.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Vara 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Citat:
citat din mesajul lui lbelciug

BraveGirl, de unde ati luat scoarta de copac si ce greut are sacul?
Cum se foloseste mai exact? Hai cu pozele sa vedem si noi.
Merci.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Vara 2009


Nu stiu exact cum se cheama magazinul de unde am luat scoarta, dar e langa Romstal. Cred ca Cris Garden. E langa Romstal Pipera si Vitan. Nu stiu ce greutate are sacul...am folosit-o sa decorez acolo unde nu am gazon, ca altfel ies multe buruieni. Se gaseste pe la toate magazinele scoarta, insa cea pe care am ales-o eu este mai mare si arata f bine. Nu pot pune poze acum, ca suntem plecati . Revenim acasa de abia luni.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria

POZE CU PRINTESA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madairina spune:

Noi ne-am amenajat gradina singuri. Am chemat anul trecut pe vremea asta pe cineva dar foarte scump. Gazon am semanat noi si iesit foarte frumos. Totul e sa il uzi in fiecare zi pana il tunzi a doua oara pe urma mai poti sari peste o zi.Eu zic ca a iesit bine gradina tinand cont ca sunt super incepatoare. Gasesti poze in albumul meu.
Scoarta de copac o gasesti si la practiker.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peisagist spune:

Cu toate ca raspunsul vine dupa ceva timp, am gasit aceasta discutie si cred ca un raspuns merita, cel putin pentru cei ce se intreaba ce costuri implica amenajarea unei gradini.
In general de pinde de suprafata de amenajat si de ce va fi implementat in gradina. Daca ne gandim strict la aranajarea pamantului, un teren plan sau doar usor inclinat, si introducerea de alei si plante , din experienta mea costurile de amenajare sunt undeva la 10-15 eu/mp incluzand sistem de irigare si un iluminat general. Designul peisager pentru gradina costa undeva la 1euro/mp, poate si mai putin in situatia de care am vorbit anterior. Eu gandesc preturile in general in functie de suprafata dar, complexitatea proiectului de peisagistica depinde in final de ce se face in gradina , ce materiale si texturi se vor folosi. De exemplu daca in gradina se doreste si o piscina, atunci costul de proiectare implica si structuri de rezistenta si ceva aprobari de constructie (daca vorbim de volum mare), iar constructia piscinei se adauga la cei 10-15eu/mp. Daca doriti ma multe detalii ma puteti contacta oricand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peisagist spune:

Imbunatatirea pamantului nu se face nici cu pamant de turba de la florarie si nici cu pamant de padure. Pamantuld e padure se foloseste pentru umplutura, pentru nivelarea terenului si pentru regularizarea conform unui design sau unei idei. Imbogatirea minerala a pamantului se face cu ingrasamant natural sau chimic. Iar aceasta imbogatire este binevenita in orice gradina , cel putin in zonele in care aveti plante sensibile. Daca vorbim de ingrasamant chimic, cel mai usor de procurat si ieftin, recomand solutie lichida.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peisagist spune:

19 tone de pamant 900 de lei, cam asta este pretul si astazi, important este sa fie pamant bun de padure si nu primul strat din teren agricol cu tot felul de coceni, paie si buruieni de care nu mai scapati. Pentru a va asigura ca pamantul de gradina achizitionat este cel potrivit, cereti sa aduca o mostra, sau la prima masina de pamant verificati sa nu aiba gunoie (pungi , sarmne, adidasi si alte resturi - cum am intalnit), iar dupa descarcare, verificati vizual sa nu aiba radacini mari de orice, sa nu fie lutos, sa se usuce repede (macar un bolovan luat separat). In mod normal daca pamantul nu este bun, puteti refuza, dar asta numai daca nu ati platit inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

Sunt interesata de o oferta de amenajare a gradinii; in primavara trebuie sa ne ocupam de curte si singuri nu ne pricepem , mai ales ca este vorba de o suprafata destul de mare, 2000mp; ma intereseaza sistemul de irigare, gazon, plante, alei; incep sa caut oferte, daca mai aveti experiente pozitive cu astfel de firme, va rog sa ma ajutati.
multumesc!

Mergi la inceput