FIV IASI (4)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bitza20 spune:

amir, multumesc mult de sfat, mie peste max 3 zile trebuie sa-mi vina rusii...polidinul e bine sa-l fac pana in z14?
Te mai deranjez cu o intrebare.... intr-adevar eu am o disfunctie hormonala, la analize mi-a iesit progesteronul scazut si se reflecta si prin chisturile astea. In mod sigur va trebui sa iau si luna aceasta ac.As vrea pe langa ac sa iau si tinctura de marar si branca ursului, care am inteles ca regleaza nivelul de progesteron, dar nu stiu daca fac bine sa le iau in combinatie cu ac. Tu ce parere ai? Cand l-am intrebat pe dr. a zis ca nu ma poate ajuta nimic, dar eu cred ca totusi un tratament naturist ma mai poate ajuta putin. M-as duce la un medic homeopat dar nu cunosc pe nimeni.

Va doresc tuturor o saptamana frumoasa si fara stres

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amir10 spune:

Bitza, polidin se face din ziua 1 pana in ziua 7 sau 10 pe cale injectabil#259;, intramuscular#259;, în doze de 1-2 fiole pe zi, timp de 7-10 zile.
Medic homeopat bun - Silvia Vasile la policlinica industriala (de pe Primaverii). Eu personal nu am fost incantata de trat homeopate, dar daca tu crezi ca te-ar putea ajuta, incearca. Decat BU (care este mai mult un anticongestionat, mai bine ia mastodynon tinctura - se gaseste la farmacii, este dedicat reglarii progesteronului (sau capsule cu extract de vitex agnus, dar nu se prea gasesc la noi)...
Neaparat vitamina c si vitamina e (nu concomitent, vit c in pana la ovulatie, iar e dupa). AC care le iei contin si componenta progesteronica? Daca da, nu mai lua alte tincturi...
La trat naturiste este important sa crezi in ele si sa fii foarte riguroasa.
Iti urez bafta si perseverenta.


18

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bitza20 spune:

amir, multumesc mult de sfaturi, eu iau marvelon si din cate am citit are in componenta mai mult progesteron decat estrogen (sau asa au toate, habar n am), deci nu cred ca e bine sa le combin cu vreun tratament naturist . Off ma simt legata la maini, parca nu pot face nimic ca sa-mi ajut organismul.

iti doresc un concediu placut, sa va simtiti bine si va va incarcati bateriile.
Pupici la toate fetele, haideti la

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

buna fetelor,am lipsit citeva zile asa ca tin sa-i multumesc pt sfaturi lui amir
deci mi-am cumparat trat urmator si il incep din z1 de CM
-elevit 1 zi
-aspenter 1zi
-omega 3 cu b-uri si acid folic 2zi
-royal jelly fiole (era si liofilizant si cred ca era si mai bun) dar voi cauta totusi pastilute poate gasesc
-prednison 5 mg pastilute (scuze ca am scris gresit la mesajul trecut-deh graba) dar nu stiu ce sa fac daca sa-l iau sau nu,am vazut ca scrie pe prospect ca daca se obtine sarcina pe perioada trat trebuie cerut informatii de la medic asupra riscului la care este expus fatul...si totusi dr din strainatate il recomanda pacientelor pe perioada stimularii pina prin sapt 8 de sarcina...
deci un sistem imunitar scazut face ca un embrion sa nu fie respins de organism(eu am sistemul imunitar scazut ,caci am vre-o 5ani de cind iau echinaceea pe perioada iernii pt intarirea sistemului imunitar ,sint f sensibila si racesc f repede ...mai rau am citit de curind ca echinaceea duce la infertilitate...si din martie nu am mai luat)
Vitex Agnus Castus(vitex fruit)am mai luat vre-o 2 luni la rind inainte de o inseminare care este modulator hormonal echilibreaza raportul progesteron/estrogen prin stimularea secretiei de progesteron,cred ca despre asta vorbesti si mastadynon am mai luat cindva ,dar nu prea m-am tinut de el..
deci tu zici sa mai suplimentez si cu ceva progesteron?

multumesc tare mult



dumnezeu ma va ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amir10 spune:

Bitza draga, dupa ce termini cu AC, poti incepe cu supliment natural de progesteron, vitamine si ce mai vrei tu sa iei. Pana atunci, fa polidin si trat cu antibiotic si antiinflamator, ca ajunge. Nu va indopati cu tot felul de tratamente alopate combinate cu naturiste, nu e bine.
Bitzy, despre prednison, nu stiu ce sa zic, mai bine intreaba de medicul tau, da-i un telefon lui dr. M., sau dr. tau de la polisano, e mai intelept. E hormon cu efect antiinflamator, ai vazut si tu ca are destule efecte secundare si contraindicatii. Daca tu spui ca nu ai un sistem imunitar asa puternic, nu cred ca mai este nevoie si de prednison, el se recomanda in cazuri de boli autoimune (tiroidita) sau cand se face FIV, pt ca tot un fel de transplant se considera introducerea embrionilor fecundati. Sfatul meu: vorbeste cu medicul tau, e cel mai bine.
Pupici la toate.

18

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

amir te admir cate informatii ne mai dai..si stii...sa nu cumva sa ne parasesti...sa smai stai cu noi aici si dupa ce vei fi mamica..pana devenim taote ca tine .cu bb la puttator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amir10 spune:

Multumesc, pogonici.
Va raspund cu drag la orice intrebare.
Aseara am simtit bebitza miscandu-se pt prima data, m-a impuns finut de cateva ori in partea stanga. Am avut o senzatie de parca cineva imi umbla delicat si imi dadea la o parte intestinele. Va doresc si voua senzatia asta, este minunata. Cat mai repede.
Pupici.

18

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

amir,trebuie sa fie tare emotionant ,iti doresc numai bine ,o sarcina usoara si fara probleme pina la capat



dumnezeu ma va ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

amir,as mai avea o intrebare
eu mi-am luat si omega 3 cu acid folic+ vit B6+B12(si voiam sa iau 2 capsule pe zi) si elevitul contine si el acid folic,vit B6 si B12,crezi ca sint prea multe B-uri?stiam ca nici excesul de b-uri nu face bine...
eventual as putea lua elevit 1/2 caps zi sau omega doar 1zi

multumesc mult



dumnezeu ma va ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amir10 spune:

Bytzi, poti lua o data la doua zile Elevit si in fiecare zi cate o Omega si ai rezolvat problema. Sau cate o jumatate Elevit in fiecare zi + o Omega. Din gama B-uri, organismul elimina surplusul, asa ca nu iti fa griji.
Pupici.

18

Mergi la inceput