Poveste de Romania: donam sange sau nu?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Alice,



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Alice... imi pare sincer rau. Da, e Romania... Romania copiilor nostri, si ti-am zis si ieri ca asta ma ingrozeste si pe mine. NU VREAU sa pierd speranta, caci cu asta ma mai hranesc.

Uite iti ofer, in schimbul unui zambet (chiar si trist) povestea mea de ieri, de la donare. Tot pentru Gratiela.
E prima oara cand donez sange… nu stiu de ce, pana acum nu am avut revelatia acestei nevoi. Am mai vrut de 2 ori, pentru prieteni, dar de fiecare data ori nu mai trebuia, ori nu era RHul care trebuia si am renuntat.
Cand am vazut mesajul Ioanei pentru Gratiela, am stiut ca de data asta e pentru mine.
Bun… am anuntat in birou… toti colegii mei sunt fosti hepatici, cu o singura exceptie, pe care am tarat-o dupa mine.
Iti povestesc cum a fost ziua donarii, dupa ce initial citisem si printasem mesajul Andrei, una din fetele care deja donasera, ca sa stiu pasii.
Am ajuns la 8 jumatate in cladirea centrului de transfuzii din Bucuresti. Tristetea scaunelor, a meselor, a ghiseelor de carcera e aceeasi ca la Buzau.
Oamenii, donatorii de profesie, aceeasi. Recunosc ca si pe mine m-a strans in spate cand am vazut ca eu si colega mea eram singurele albe (ulterior a mai aparut un domn cu sotia, ne-am simtit ceva mai bine). Fac o paranteza sa spun ca stiu ca datorita donatorilor profesionisti avem sange in bancile de sange, dar tot ma strange in spate (sin u vreau scandal si acuzatii de rasism, mi le asum).
Revenind, pe drum spre centru vorbeam cu colega mea cum o sa donam noi stand una langa alta, ne si imaginam ca la spa… ea era 23 de ani, eu 33, eu ma simteam responsabila sa o incurajez, fiind un copil… si radeam si ciripeam amandoua. Ajungand in sala de asteptare ne-a fost clar ca spa-ul e de domeniul viselor, si ne-am consolat. Dar am continuat sa vorbim si sa radem de diverse motive, sa ne mentinem tonusul ridicat.
Am stat pe la diverse usi, am asteptat si am fost consultate de diverse doamne doctor si asistent, unele prost dispuse si ciufute, altele civilizate, le inteleg starea si o respect (sanatatea e fix in rahat si nu stiu cum m-as purta eu aflandu-ma in situatia lor)… cert este ca deja o incurajam pe cea mica, sa nu disperse ca nu intram impreuna, povesteam si ne amuzam de diverse… si dupa 2 ore si jumatate de frecat usi si scaune ne cheama sa intram la donat.
Am intrat in sala aceea mare si alba, cu 6 scaune din alea de “spa”, puteai sta intins pe spate, era un televizor, erau 4 scaune ocupate de “profesionisti” si 2 libere, unul langa altul. I-am zambit colegei si i-am zis: The spa is back! Si in secunda urmatoare vedem asistentul care recolta sange, o bomboana de baiat tinerel si frumusel foc, ne-am revenit amandoua, eu hoasca batrana mi-am intins un ranjet pe fata, colega mea se inrosise de surpriza. Draga mea, ne-a schimbat perspectiva flacaul ala. Cat am stat la donat, am ras si ne-am prostit amandoua, intre timp celelalte scaune se eliberasera, si ramasesem noi doua… L-am intrebat cand sa revenim pentru urmatoarea donatie… i-am cerut numarul de telefon sa ne programam… nu ni l-a dat, ca am plecat repede si oricum era o prosteala… dar a fost asa o schimbare de stare teribila.
Imi pare sincer sincer rau ca ai trecut prin asa ceva... sincer... Sper sa te fi facut sa zambesti, macar amar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Mai..eu am donat o singura data in RO.

Experienta a fost cat se poate de buna, nimic din ce povestiti voi aici.
Un coleg era in spital si avea nevoie de sange.
Pt. ca toti din institutie am dorit sa donam s-au deplasat cei de la Centrul de Transfuzii sanguine la sediul nostru inclusiv cu 4 paturi mobile, recipiente pt pastrat sangele, echipament steril, suc de portocale si fursecuri.
Ni s-au facut analizele, cantarit, tensiune,de asemenea ni s-au dat carenete de donatori.Toata lumea s-a purtat extraordinar de profesionist si politicos.

Nu-mi vine sa cred ce aud aici!

Erinn's mummy

Hawaii Mexico US * Around The World * Wedding
* Erinn Kendall

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Pai daca vrei si poti, donezi in continuare...daca nu, nu!!Conditiile exact astea sunt pentru ca atati bani se aloca. Intr-o tara in care ai spital cu sectie de nasteri, dar ai un singur ginecolog acolo...cum crezi ca sunt conditiile pe alte specialitati? Dezastru...

Campaniile de donare organizate in companii, cand vin ei sa recolteze acolo sunt alta mancare de peste.

De obicei sangele nu se transporta decat daca e cine stie ce grupa rara. Se inregistreaza ca e pentru Coltea si Coltea primeste de la centrul national cantitatea echivalenta.

Sanatate multa si tie si Gratielei!!

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Tot respectul Alice si fetelor care au donat !!
In rest...fara cuvinte, sa speram ca macar sanatatea celor pentru care ati donat sa va aduca bucurie !!
Multa sanatate Gratielei...desi nu stiu ce s-a intamplat !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

dar ce nu inteleg nici in ruptul capului...cum e cu donarea prin gemulet? ca doar nu stateai in picioare??? sau cum??

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amira_roxana spune:

alice, gestul tau e si mai mult de apreciat in conditiile in care erai "patita"!

si cum unele din voi stiti deja, si eu am fost sa donez pt gratiela. si poate nu as fi spus nik, pt ca nu am nevoie de multumiri sau altceva...a fost un gest pe care l-am facut pt un om incercat de viatza, caruia nu merita sa i se intample asa ceva, si vreau sa cred ca si eu daca as fi intr-o situatie similara ar fi oameni pe care nu-i cunosc, dispusi sa faca acelasi lucru pt mine.

eu am fost si am donat marti, in Bucuresti. desi nu am inteles de ce nu se poate recolta direct in spitalul Coltea unde era Gratiela... in fine. am ajuns acolo la 11.00, am lasat buletinul la o asistenta destul de amabila (singura cred) care mi-a zis ca au mai venit persoane sa doneze pt gratiela si e intr-adevar impresionant cum cineva asa tanar sa fie bolnav de leucemie. apoi am mers si am completat chestionarul respectiv, te duci cu chestionarul in alt cabinet, unde o asistenta manca. vadit deranjata imi ia chestionarul si imi mai completeaza o fisa pe care mi-o pune in brate, fara sa-mi spuna unde treb sa ma duc. ma vede un domn care avea experienta in donare si imi spune ca treb sa ma duc la cab 47, la predonare, unde te inteapa in deget si pune sangele pe niste lamele cu reactivi. ma trimite inapoi, unde dr vorbeste la tel 15 min, cu mine alaturi. dupa ce ma vede ca incep sa ma batai pe scaun, intrerupe convorbirea si imi ia tensiunea, se uita pe fisa, i-o da asistentei care imi zice de data asta sa urc la etajul 2 sa astept ca voi fi strigata. ma duc acolo si dupa alte 20 min in care nu se intampla nik, soacra-mea care era cu mine intra peste alea si le intreaba daca mai cheama pe cineva, sau ce se intampla. la care alea raspund ca sunt in pauza de masa, ca oricum nu le-a fost adusa nici o fisa, in conditiile in care eram 15 pers pe hol. dupa alte 10 min ma cheama si pe mine si se termina totul dupa 1 ora jumate. si aici erau colorati si din aia care veneau sigur doar pt bonurile acelea care se dau. dar toate astea palesc in fata cuvintelor spuse de o cretina de asistenta, pe care vi le-a reprodus ariel: "dar cine este gratiela asta? este cumva vreo printesa, de vine atata lume sa doneze pentru ea?" aceste cuvinte i-au fost adresate sotului meu joi. sotul meu este un om care se enerveaz greau dar acum chiar l-am vazut nervos. bineinteles ca i-a replicat aleia ca putea sa fie ea in locul gratielei, care e doar o mamica bolnava de leucemie. cu siguranta merita mult mai mult, dar el era deja in intarziere, trebuia sa ajunga la serviciu, eu ma certam pe alt front sa mi se dea dovada ca s-a facut donatia ca sa ajunga la gratiela...si tot asa.

asa ca sa nu ne dorim decat sa fim sanatoase si Gratiela sa invinga leucemia si sa se bucure de baietelul ei!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Dumnezeule!!!
Alice toata stima pentru gestul de curaj facut, mai ales ca trecusesi inca o data prin aceasta intamplare neplacuta.

Marius ai dreptate, este real life...si totusi...stii ce discutii in contradictoriu exista pe acest forum cand cineva indrazneste sa spuna ca nu e chiar asa ok in Romania

Am si eu o intrebare: inafara de kilograme, tensiune, si alte chestii de acest gen, singele prelevat este in vreun fel testat????






Dana mama lu' Radu Stefan




Hobby

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
www.youtube.com/watch?v=l9lq8oaK5Mw" target="_blank">
"If you wanna make the world a better place,
Take a look at yourself and then make a Change"

"Man in the Mirror" - Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Sanatate multa, multa Gratielei!
Doamne Ajuta!







Dana mama lu' Radu Stefan




Hobby

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
www.youtube.com/watch?v=l9lq8oaK5Mw" target="_blank">
"If you wanna make the world a better place,
Take a look at yourself and then make a Change"

"Man in the Mirror" - Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

da, sangele este testat virusologic daca asta e intrebarea si in functie de caz se mai pot face si alte teste.

Andries

Mergi la inceput