Micozele la unghii - cum le preintampinam?

Micozele la unghii - cum le preintampinam? | Autor: Lillian

Link direct la acest mesaj

Mama mea are o micoza la unghiile de la picioare si maini, face tratament de ceva vreme si se observa oarece imbunatatiri. Stiu ca se transmit, mai ales la membrii familiei, ce putem sa facem sa nu o luam si noi? Oricate masuri de precautie ne-am lua sa nu folosim aceleasi prosoape, trusa de manichiura etc, tot e un risc mare. Cum se transmite de fapt? Stie cineva? Se poate face ceva? Devin obsedata.
Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pepene spune:

1. Faceti baie cu slapi in picioare si circulati prin casa prin slapi/papuci ca sa nu luati ciuperca.

2. Aveti intotdeauna grija sa va stergeti bine cu prosopul dupa baie intre degetele de la picioare si pe unghii, sa nu ramana umede.

3. Circulati cat mai mult fara sosete ( si cu slapi/papuci decupati ) sau cu sosete de bumbac cel mult, pt. a preveni umezeala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tudorana spune:

Noi am purtat toata vara sosetele terapeutice Dermasilk (www.dermasilk.ro) si am scapat de micozele piciorului. Sunt din matase naturala si au la suprafata un strat antimicrobian eficient si impotriva ciupercilor. Se comporta mult mai bine decat cele din bumbac in conditii de transpiratie crescuta si caldura.

Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amie spune:

Tudorana,
Multumesc de pont. Sotul meu sta toata ziua in bocanci (datorita serviciului)si face mereu micoze, asa zisul
"picior de atlet". Am tot dat cu lamisil, si alte creme. Dar vom incerca si cu sosetele de matase, m-am uitat pe site si sunt mai multe modele.

sa auzim de bine!

Mergi la inceput