Spiridusi de ianuarie-februarie 2006 (327)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Giova...deci e frumos cu bebe dar si oboseala pe masura nu? Bine ca mai precizezi si lucrul asta ca vorba ta...pozele sunt frumoase .
Adidasi ar trebui sa ii cumpar si eu lui Dani mai k-lumea dar mai stau putin. Are 2 perechi de tenisi si una de adidas dar cumparati la repezeala, nu sunt de piele ca a plouat la mare si ne-a prins ploaia in sandale .

Apropo de poezii, vb cu cineva...eu cred ca Dani nu mai stie nici una din ce a invatat la gradinita...nici nu am mai repetat nimic de uni bune..greseala mea poate .
Sambata la parastas l-a intrebat sora soacra-mii daca ii spune o poezie si stiti ce replica i-a dat?
" Tu nu ai fost la mine la gradinita? Sa vii acolo si o sa iti spun" .
Si daca bine imi mai amintesc l-a mai intrebat cineva odata de poezie si tot ceva cu gradinita a raspuns.
Sincer habar nu am ce poezii sa il invat.... cine are vreme de poezii? Ca are o energie de nu stie pe unde si pe ce sa si-o consume.

Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas3" target="_blank">Poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...
[size1]........Fiecare om pe care il intalnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare. (S. Freud) [/size1]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Maraki...ma simt ciudat in sensul ca parca mai nervoasa,imi sare tandara mai repede .. am observat in ultimul timp ca imi miroase urina mai ciudat si de asta mi-am facut testul. Bunicul meu a avut diabet si inca vreo 3 frati de-ai lui. Deci nu e exclus ca cineva din familia mea sa il faca...


Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas3" target="_blank">Poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...
[size1]........Fiecare om pe care il intalnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare. (S. Freud) [/size1]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Eu azi chiar u am chef de nimic si trebuie totusi sa pregatesc ceva de pranz ca vie sotul la masa ca e de diminetata azi.
Maraki dar din ce zici tu par mai mari unele preturi la voi ceea ce e bizar, tricourile normale la C&A adica nu cele disney sunt 6,99 aici deci 3,5 la reducere ( m-am si uitat la ceva tricouri ce mai au inca eticheta in dulap ) cele disney intr-adevar 11,99 pana la 17 euro la fel si pantalonii si pantalonii treisfert sunt 9,99 neredusi.Cu papucii ce sa zic ca al meu prapadit deja si-a julit papucii de piele mai are ceva primiti din America pt toamna si eu ii mai iau ceva dar nu de piele de ceva material ca nu ii distruge asa repede, plus ca ii trebuie si cizmulite de cauciuc la act ploua aici. Cu Peritolul ce sa zic...nu ma bag sa dau sfaturi unde nu ma pricep f bine dar pediatra noastra din Ro se exprima de genul ca 2 cure pe an sunt ok de aici am dedus ca tu ii dai cam repede. Plus ca ziceai si data trecuta ca nu ai vazut ceva diferente f mari...zi-mi exact cam ce mananca Angelo si in ce reprize sa vedem poate ai putea interveni si altfel cu alte strategii. Ai rezolvat cu gradi? Nu o sa manance acolo ca se ia dupa alti copii si mananca mai bine.
Bianca cu vacanta ...pana la urma l-am lamurit pe al meu sot sa mergem direct in Ro ca el primise o oferta de cazare pt we in sudul Fratei , ceva casa pe plaja si il tenta dar nu fac 2000 de km in plus pt asta nici sa ma tai ca imi ajunge cat batem Europa. In tara intentionez si sa il plasez pe Alain al mama vreo 5 zile ca daca nu ma deconectez macar ceteva zile nu am facut nimic cu toate concediile astea din vara si poate merg cu JP undeva macar trei zile singuri. Vrem sa facem iesiri in tara pe ici pe colo, sincer cred ca nu mergeam in Ro din nou daca nu avea al meu sot de rezolvat la minister cu ceva acreditari de perioade lucrate aici pt ex de specialitate ca la cat ne costa drumul plus cheltuit acolo...mai mult ca aici mereu, mergeam undeva 2 saptamani linistiti mai aproape. Concediu e din 1 pana in 22 deci trei saptamani cu drum cu tot.
Giova te cred ca simti pe undeva ca erai super linistita inainte ca ai termen de comparatie cu Marco acum. Si piticul meu merge singur la WC nici nu vrea sa merg cu el numai ca mai are faza purceleasca ca profita si se dezbraca de tot . In rest nu am treba ca mananca singur isi ia din frigi iaurt il desface si papa, domnie curata mai putin ca aseara a fugit cu unul in pat si a murdarit tot asternutul. Plus ca eu am dilema cand il scoatem din patul nostru ca nu se intrezareste faza eu sper de cand cu trezitul la 7 sa fie mort de omn seara si sa il pot culca la el. Marco une doarme acum?
Cosmina super poze ai pus, ai o familie super frumoasa .
Time out ca am luat ceva pui proaspat si merg sa il arunc in cuptor cu ceva chestii pe langa el sa fie de pranz.

Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Bianca ca mi-ai amintit pai nu mai era mare lucru la 2 euro la Cora a gasit numai ceva tricou cu spiderman ca restul le avea deja din colectia cu personaje. Sa vezi cum arata raioanele de parca ar fi trecut lacustele ma si distreza ca se cumpara asa compulsiv nici nu conteaza daca iti trebuie sau daca dar daca e ieftin... si apoi se arunca la containerele de haine in draci si asa se umplu second-urile din Ro cu haine aproape noi ca aici le abandoneza si nepurtate .Eu am avut faza asta anii trecuti am inca papuci neincaltati, pantaloni cu etichete vreo 3 geci luate aiurea un verde turbat, ceva geaca de blugi si ceva prostiute...toate mi se pareau super la pret si eram convinsa ca o sa le imbrac nici acum nu sunt sigura ca nu...asa ca le mai tin.

Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Dani meu nu se imbraca singur, e un puturos...daca ii spun : "Imbraca-te ca trebuie sa mergem" uneori imi raspunde: "Stai putin ca nu pot acuma" el se joaca sau se uita la TV.
De putut nu prea poate tricoul sa si-l scoata...cu pantalonii si chilotii se descurca bine.
De multe ori ma eneveaza si srig la el sa se imbrace singur..spune : "of mami...dar nu pot singur " . Degeaba ii spun ba poti ca tot degeaba. Dar tot il mbrac eu... Uneori ii spun: "Sa iti fie rusine ca esti baiat mare si nu stii sa te imbraci singur.." .

Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas3" target="_blank">Poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...
........Fiecare om pe care il intalnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare. (S. Freud)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Silvia cu mersul la wc nici eu nu am probleme cu marco...de mult timp. acum insa se si spala pe fundic.
Si el se cocota sus pe mobila si ia cereale din dulap, laptele din frigi...baga la microunde sa se incalzeasca...ii pun eu pe temp. dorita. Asa e..avem copii mari si descurcareti...eu insa o iau de la capat.
Bianca marco mai stie din poezii, nu le zice pe toate...caci nu stim noi multe dintre ele, ca sa i le incepem, sau sa-l ajutam.
Super replica i-a dat dani, doamnei respective.
Maraki fetita din pozele de la felix e nepoata noastra. e fata surorii lui Clau. Daniela e mai alba la ten si blonda, tot de aceeasi varsta cu Jessi, Sandra si Bianca, doar ca e in oct. nascuta.
da mai ca voi nu ati prea avut caldura acolo...nasol....
sa stii ca nici Marco nu prefera sandalele, mai ales in parc, la nisip sau pe moto. ma dispera cu tenisii..aia sunt preferatii lui. Crocsii ii mai ia cu chiu cu vai...macar in aia se mai aeriseste piciorusul.

astept sa se trezeasca micul print la papa. pe urma imi comand o pizza. daca sunt si singura acasa...nu fac nimic de mancare.
Diseara la 23 ajunge si sorella de la Alba...maine mergem prin mall,, poate mai gasim ceva la reduceri pt. noi.
si musai sa caut hainute de botez pt. finutul Eric...pe 13 sept. il botezam.
Pe edi nu stiu....mare dilema avem...vrem tot in sept., dar majoritatea prietenilor sunt in concedii.

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.mattei spune:

Buna fetelor,

Va rog din suflet ajutati-o pe Alexia www.alexiatoma.ro.


Mamica de Carlita

Alina si bb Carla Maria (25.01.2006)

poze Carla Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Salutare de la mare unde-i cald si soare (vorba Irinei!
In primul rand:
LA MULTI ANI, ANA!
Sa fii sanatoasa si fericita alaturi de familia ta minunata si sa ai petrecere frumoasa!

Am ajuns si noi ieri pe la 14.30, am mancat, am baut o berica si am taiat-o la apa ca mama murea de curiozitate sa vada reactia lui Razvan. Se gandea ca nu va mai fi la fel de disperat ca anii trecuti cand s-a aruncat in apa inclusiv imbracat, seara pe la 20.30. Evident ca piciul e la fel de mare amator, de abia il scoteam din apa si ne-a pacalit vigilenta de vreo 3 ori spre deliciu asistentei care se amuza copios cand vedea un copil de 3 ani jumate fraierind trei adulti si un copil de 8 ani jumate(e aici si baiatul cel mare al nasilor de la Bucuresti). Si de cate ori il scoteam (era cam rece apa) urla ca din gura de sarpe "Facem baitaaaaaaaaaaaa.......te rooooogggggggggg!" si plangea cu lacrimi de crocodil.
E clar ca si anul asta va fi alergatura naibii pe plaja si noi chiar speram ca s-a mai linistit cu intratul in apa
Silvia, ce preturi....te invidiez de numa'! Eu am fost duminica la Auchan in Buc pt ca in general au preturi bune si voiam sa-i iau lui Razvan niste pantaloni de trening pt gradi dar nu am gasit decat tampenii si la preturi ca mari sau ce-mi placea nu aveau marimea lui. Am luat in schimb o tona de body-uri pt nou-nascuti la 3,99 si 5,11 lei ca am o gramada de prietene care au nascut de curand.
Giovasa ai pofta la pizza!
Sunt impresionata, Marco se spala singur la fundulet. Razvan nici macar nu se sterge, mor de oftica, pt ca la gradi ii lasa singuri la baie si nu-i sterg si nici nu-i invata sa se stearga singuri, asa ca dupa ce fac kk isi ridica chilotii si pantalonii si se intorc in grupa. Iar Razvan la fel face si acasa oricat ii explic, trebuie mereu sa-l urmaresc dimineata cand il vad ca merge la baie si sa-l intreb daca a facut si kk.

Merg sa ma intind vreo ora langa baieti ca imediat se trezesc sa mergem la plaja



Ioana si www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1bb14a37cece1022bc3177&skin_id=0" target="_blank">Razvan (03.12.2005) (montaj)
www.dropshots.com/T_Ioana" target="_blank">1
www.dropshots.com/T_Ioana2" target="_blank">2
www.dropshots.com/T_Ioana4" target="_blank">3 NOUTATI



"Cainele moare de drum lung iar prostul de grija altuia"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Si eu pe aici. Am facut clatitele cu sunca si ciuperci si sunt la cuptor. Nelu s-a dus pana in piata la rusi sa cumpere un cablu pt lada frigorifica de masina.
Fetele chiar...voi aveti lada frigorifica pt drum lung? Ce faceti cu apa, sucul? E o varianta sa tot opresti la benzinarii dar...pierzi si timp si bani. Noi pana anul trecut duceam in lada frigorifica cu patroane ce ne trebuia la drum lung, acum avem lada frigorifica care raceste la bricheta..e super. O punem la picioarele lui Dani ca el oricum sta in scaun. Daca nu am pune-o in portbagaj.
Giova, ce pizza preferi Eu cicken..acuma depinde cine si cum o face..eu carne (piept de pui) mozarella, ardei, smantana si ceapa . O singura firma o face buna in oras, de acolo imi place sa cumpar. In rest mananc quatro stagione (cum s-o scrie) si capriciosa. Nu imi place pizza cu ananas...nu imi vine in minte numele ei.
L-am vazut pe Razvan de Astery , mi-a trimis un film..mama ce dulce e Razvan cum recita el poezia . Si ce fericit e la sfarsit si cum ii place sa fie aplaudat .
Maraki, si Dani sa stii ca mananca foarte putin in comparatie cu alti copii. Dimineata bea 250 ml lapte si dupa 2-3 ore daca vreau sa ii dau sa manance spune ca a mancat ..lapte. La amiaza mananca putina supa...adica cateva linguri ca se plictiseste si cere felul doi. Din ala mai manaca cateva linguri si gata. Dupa masa ii mai dau fructe (lebenita, pepene, mar) sau dimineata ..depinde cum il prostesc. Dar comparativ cu alti copii cred ca manaca putin. Seara o felie sau treisfert de felie unsa cu ceva si laptele 250 ml.
Ca si mancare manaca putin, mai ales la amiaza..ca daca nu i-as da eu supa acolo ar ramane.
Miha...am uitat sa iti raspund. Da, pretul la strandl weekend e 5 lei de adult si 2 lei copii, lunea e inchis ca schimba apa si in weekend e cam full dar noah...daca va ganditi sa veniti cauta-ma. Nu mai retin parca ai nr meu de telefon nu? haide-ti intr-o zi sa mergeti si la weekend si la platou. E cam obositor toaste intr-o zi. La pensiuni in oras nu stiu preturile dar ne putem interesa. Am vazut ca la iesire dn oras..in Ungheni mai exact cum vii de la Cluj este o pensiune (treceti pe langa ea) se numeste Terra si afisa un pret de 70 lei camera. Ar mai fi langa ea pensiunea Darina..si aia tot asa pret, aia are si piscina, acum 2 ani era 10 lei intrarea ca am fost.
Daca aveti masina si va puteti deplasa eu zic ca mai bine stai la 70 lei decat in buricul targului la pret dublu.
Cauta-ma daca veniti.

Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas3" target="_blank">Poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...
........Fiecare om pe care il intalnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare. (S. Freud)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIHA78 spune:

Silvia, cred ca detineti recordul pentru cele mai multe cumparaturi. Te invidiez sincer pentru ce magazine si preturi aveti acolo. Maraki si pe tine la fel, numai lucruri frumoase la preturi excelente vad ca luati. Eu am fost luni in mall si mai mult m-am enervat, la Z cica erau reduceri, un body la 30 de lei.....
Bianca cred ca n-ai vazut mesajul meu din capitolul celalalt, e adevarat ca era ultimul, te intrebam daca preturile de intrare la starnd se refereau la strandul Weekend. Tare ne tenteaza o excursie, cred sapt. viitoare sambata sau duminica, s-ar putea sa venim pana acolo. E si apa incalzita oare?
Giova mai ai vreo 2 ani mai greuti dar apoi ce frumos va fi, de fapt e si acum, eu sincer te invidiez, tare mi-as fi dorit 2 copilasi, acum iar suntem intr-o faza in care sotul cam zice nu.
L-am culcat pe Tudor mai repede ca avem la 17 programare la un dr. homeopat. Noi am scapat sper definitiv de pampers in ceea ce priveste tb. mica, dar cam platim un pret, e super constipat, a ajuns de face caca o data la 4 zile, azi mergem sa vedem poate gasim ceva remedii ca eu am senzatia ca le-am epuizat pe toate. Si bineateles ca at. cand face caca cere sa-i fie pus pampers, doar in pampers vrea si eu nu mai stiu ce sa-i fac.

Mergi la inceput