Se poate sa aplice doar sotul pt adoptie?

Se poate sa aplice doar sotul pt adoptie? | Autor: papelusca

Link direct la acest mesaj

Buna,
Tot coketam cu ideea adoptiei de ceva timp, si acum in sfarsit lucrurile s-au mai asezat si incepem sa pregatim terenul.
Noi locuim in Canada, dar vrem sa adoptam din Ro. Am citit aici ca ar putea fi posibil, daca stam in Ro un anumit nr. de luni. Pt ca eu prefer sa stau aici deocamdata( job, plus ca am inceput si scoala part-time), ne-am gandit daca ar fi posibil/mai usor sa aplice doar sotul, pt ca el poate lipsi de aici mai mult timp. Oare li s-ar parea ok sa aplice el, si sa fie el anketat etc, eventual sa caute copil? Clar ca as veni si eu in tara cand am sti ceva mai sigur, dar sa vin acum, sa aplicam si apoi sa asteptam luni de zile pt atestat, apoi alte luni, ani pt a gasi copil, mi se pare cam greu. Asa, cand gasim un copil/doi, las totul balta aici imediat! Si ar tb sa stam cam 6 luni in tara pana se definitiveaza adoptia?
Offf, tare greu!
Vom veni in tara in sept., si vrem sa mergem la DPC sa punem aceste intrebari (i-am contactat prin email, dar n-am primit raspuns). Speram sa se voteze si noua lege si sa intre in vigoare cat mai repede, sa fie copiii mai rapid adoptabili.
Deci, orice sfat, parere, sunt foarte binevenite!

multumesc , sa aveti o saptamana frumoasa!
Gabi

p.s. daca nu o sa avem alta solutie, o sa ne intoarcem in tara doi ani, ce sa facem?

***** Este cineva in aceeasi situatie, sa locuiasca in strainatate, si sa se mute temporar in Romania pt a adopta? Stiu ca mai erau persoane interesate, dar nu stiu daca cineva chiar a facut vreun demers.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Eu stiu ca trebuie sa ai domiciliul stabil in tara. Ca e nevoie la dosar de actele casei (personale) sau actele casei in care locuiesti cu acordul proprietarilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

Multumesc, Tzuni!
Cu domiciliul nu va fi nici o problema, ne vor lua parintii in spatiu.

o seara frumoasa,
Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Daca aplica doar unul dintre soti doar el adopta iar celalalt partener nu are nici un statut fata de copilul respectiv.E ca si cum ar adopta o persoana necasatorita.
Pentru adoptie trebuie sa ai venit stabil (job sau afecere) in Romania nu numai domiciliu stabil.

Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

Multumesc, Asi!
Pai vreau sa avem amandoi aceeasi "putere", vedem noi cum facem...
Despre job/afacere in Romania, chiar ma gandeam ca s-ar putea sa fie nevoie...
Doamne ajuta!

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Din cate stiu, se poate ca in timp si tu sa adopti copilul sotului. E ca la casatoriile intre indivizi care au copii din alte casnicii. (sper ca n-am visat chestiunea asta, dar eu asa stiu).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_99 spune:

tzuni...nu ai visat kestiunea cu adoptatul de catre unul dintre sotzi a copilului obtzinut din alta casatorie a celuilalt sotz...se poate shi e reglementat kestiunea asta...shi shtiu ca e tot foarte "mincatoare" de timp shi rabdare....eu am prietena care a trecut cu bine prin asha o procedura ( copilul ei adoptat de catre actualul sotz)...

gabi

Mergi la inceput