Clubul cititorilor (11)

Raspunsuri - Pagina 35

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

"Les grandes mères" (nu stiu titlul in engleza). (ele sunt l. si incestuoase)
Si un volum de nuvele care se petrec in africa.
(in nuvele nu sunt lesbiene)
Dar in ambele desi totul e foarte bine scris, cu precizie de chirurg (pesiaje, personaje, sentimente si atitudini) personaje sunt urite pe dinautru.

Pardon, da's informatician cu "imi place/nu-mi place", complet binar.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Am citit azi tot capitolul, multam de recomandari, maine incep Darul lui Humboldt desi n-ar trebui, ca-s in sesiune...
Asa, anul trecut a fost dedicat Margaretei Atwood, de care sunt obsedata (am acest stil tampit sa fac pasiune pentru un scriitor). Inceput cu Femeia comestibila, apoi cumparat Ochi de pisica si am fost atinsa in aripa. In concediu printre altele mi-am cumparat Asasinul Orb pe care a trebuit sa o citesc de doua ori - din moment ce dupa prima citire eram sub o impresie atat de puternica din cauza atmosferei incat nu mai tinem minte ce se intamplase de fapt in roman. Amazing!
Acum dilema este ce sa mai citesc de ea, pentru ca Asasinul este superlativ si nu vreau sa-mi stric impresia :D

Mai scrieti sa-mi mai trec si eu carti pe lista.

J si Carla (05.02.2006)
in the rear garden

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

J G, daca-ti place Atwood, atunci 'The Handmaid's Tale' - neaparat!
Posed un pdf cu 'Oryx si Crake' de cand a fost tema la cercul de lectura (parca Llaura mi l-a trims); daca-l vrei, ti-l trimit. Numa' ca mie asta mi-a placut mai putin spre deloc-deloc.


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Deni, eu tocmai am terminat Povestiri africane de Doris Lessing - nu mi-a placut cine stie ce, am fost chiar tentata sa o citesc pe sarite (m-am abtinut).

E posibil sa fi fost si intr-o stare nepotrivita, sunt inca sub impresia Muzeului Inocentei a lui Pamuk, carte care mi se pare cea mai buna citita de mine in ultimii ani.Mi-a placut enorm, am citit-o intr-o singura zi pentru ca pur si simplu nu am putut sa o las deoparte, mergeam cu ea in fata nasului din bucatarie in baie chit ca reuseam sa feresc peretii in ultimul moment sau deloc.O recomand.

Inainte de asta am citit Amos Oz - Poveste despre dragoste si intuneric, e foarte frumoasa chiar daca poate parea cumva greoaie initial.

Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=SftMo7XkXps" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Inaioana, si mie mi-a placut in mod deosebit Muzeul inocentei.

Nu am citit-o intr-o zi, insa abia astept sa mai treaca ceva timp sa se mai disipeze impresiile recente pentru a reciti anumite pasaje.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Moi, fan Muzeul Inocentei. Este o carete pe care o asteptam la citit de foarte foarte multa vreme.
Noroc ca am prietene care stiu ce cadori imi doresc de ziua mea. Pe asta de Pamuk am primit-o de la Ina crezand ca-mi place Pamuk, care nu-mi prea placea de fapt, si uite cum m-a lovit cu bunatate de roman.

Acum citesc Cartea Soaptelor de Vosganian. Nu zic nimic pana nu o termin...de fapt o sa spun putin. Daca la inceput citeam cateva pagini si trecea o zi fara sa-mi fie doar de ea acum cand sunt la jumatatea ei de-abia astept un moment liber sa citesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Ba stiam ca nu iti place inca de la "Ma numesc Rosu", dar m-am incapatanat si mi-am zis ca nu se poate asa ceva, e musai sa iti placa intr-o buna zi.

Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=SftMo7XkXps" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

A aparut www.polirom.ro/catalog/carte/filiera-bellarosa-si-alte-povestiri-3988/" target="_blank">Filiera Bellarosa si alte povestiri :).
Cartea are o prefata uite-asa , scrisa de Janis Bellow, sotia cu care au avut-o pe Naomi Rose cand el avea 84 de ani :).
Daca nu vreti sa cumparati cartea, cititi prefata cand sunteti intr-o librarie. E despre cum se pot invarti rotitele in capul unui creator, despre magia prin care fragmente de viata sunt modelate pana ajung o naratiune purtand pecetea Bellow. Si mai e despre dragoste .





~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

A aparut www.polirom.ro/catalog/carte/filiera-bellarosa-si-alte-povestiri-3988/" target="_blank">Filiera Bellarosa si alte povestiri :).
Cartea are o prefata uite-asa , scrisa de Janis Bellow, sotia cu care au avut-o pe Naomi Rose cand el avea 84 de ani :).
Daca nu vreti sa cumparati cartea, cititi prefata cand sunteti intr-o librarie. E despre cum se pot invarti rotitele in capul unui creator, despre magia prin care fragmente de viata sunt modelate pana ajung o naratiune purtand pecetea Bellow. Si mai e despre dragoste .





~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~







Denizel merci...maine ma duc la Carturesti sa mi-o iau.

Pe mine Muzeul inocentei m-a disperat. La propriu.
Povestea despre dragoste si intuneric nu are nici macar un cuvant in plus. O iubesc Ina sa stii ca e proasta traducerea, este facuta la mana a doua din engleza, de aia pare greoaie la inceput. Am avut ocazia sa citesc fragmente in engleza si e minunata De gustibus e clar:)
Povestirile africane m-au plictisit pe alocuri, desi unele sunt extrem de reusite. La altele intinde pelteaua prea mult si tine sa ne sublinieze de o mie de ori cum e treaba cu asuprirea negrilor de catre albi si tot asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Tot eu am descoperit-o cam tarziu ce-i drept pe Margaret Atwood...citesc cu nesat Asasinul Orb. Este minunata

Mergi la inceput