Clubul cititorilor (11)

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Ooooo, iarina, cunoastem Malamud! Frumos-frumos (parca era acolo o povestire despre un Golem care mi-a placut foarte tare).

Hai sa ne mai sclifosim putin:) poate-i scoatem pe preopinenti de prin neguri. Si eu ma intreb unde-i Lilanda si unde-i Llaura si unde-i Liadorian si unde-i Beren si unde-i ....toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:



Dupa fel si fel de chinuri si corespondente, io am gasit Cutia neagra a lui Amos Oz, care mi-a placut tare-tare.
Am recitit Poveste despre dragoste si intuneric :D (tot Amos Oz).
Mi-am prins urechile in Viata mea de barbat a lui Philip Roth (carte pe care am luat-o in vacanta si, lasand-o pe sezlong, prietena cu care am mers si care il lectura pe Coelho, o rasfoi . Cum era de asteptat, dete exact peste fel de fel de cuvinte necuviincioase si se uita lung la mine cand aparui si ma reapucai de citit :)). De altfel, asa am si dedus ca dete fix peste cuvintele alea).
Am mai citit Totul se plateste (o carte POLITISTA :)))))), iar chiar acum incep Orbirea lui Elias Canetti.
Sincera sa fiu, daca as avea-o, as reciti Ce le pasa damelor, tot politista , la care stiu ca radeam cu lacrimi cand eram pustoaica.


Mihaelka, de unde ai cumparat Deodata in adancul padurii?


P.S. Si mie mi-e dor de cei pe care ii pomeni Mihaelka...


Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Am cumparat-o de la Carturestiu' de pe Verona. E o carticica www.humanitas.ro/humanitas/deodat%C4%83-%C3%AEn-ad%C3%A2ncul-p%C4%83durii" target="_blank">mititica.

Ha, ce m-a distrat faza cu cuviintele necuvincioase. Deci dintr-astea imi esti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Mihaelka, si mie mi-a placut ultimul AMos Oz pe care l-ai citit. Ma intreb numai unde mi-am lasat cartea, in Franta sau aici ? Mi se pare o lectura potrivita pentru junele meu de 12 ani.

Denizel, tu vorbesti de traducerea lui "Everyman" sau de cealalta. Pe cealalta n-am putut s-o citesc.

Am citit o groaza si insa n-am avut timp sa le pun pe lista. Aici e lista mea :http://mihaelaquoideneuf.blogspot.com/search/label/lecture



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Mik, eu vorbeam despre Viata mea de barbat (My life as a man). Pe Everyman am citit-o mai demult.
De ce nu ai putut sa citesti Viata mea de barbat?




Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Pardon, Denizel, credeam ca vorbesti de "Exit Ghost" (penultima cred) pecare n-am putut s-o citesc mai mult de pagina 50. Nu reuseam sa ma pun in pielea personajului nici pace !
Nu, n-am citit "My Life as a Man".




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Mik, da, 'Deodata in adancul padurii' e foarte citibila de catre copii. Cred ca o sa-i placa mult junelui tau.
denizel, deci Oz-mania is still going strong:). Daca vrei, cand iti aduc 'Deodata, in adancul padurii', pun in pachetel si 'Sotul meu, Michael' si 'Fima' (sau le-ai citit? nu mai stiu)
Am descoperit alt prozator israelian, David Grossman. Citesc acum 'Cineva cu care sa fugi de-acasa', o poveste despre cautare si regasire, ceva asa pentru de la adolescenta-incolo:) Apare si o catea in carte, Dinca, dupa care ma topesc si o calugarita inchisa-in-turn, plecata dintr-o insulita greceasca (ea il dadaceste pe tanarul erou) si o fata-fugita-de-acasa, pe care eroul o cauta.
E misto, ma apuc deja sa scriu scenariul:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Mihaelka, am citit si Fima si Sotul meu, Michael.
Deodata in adancul padurii s-a epuizat? Daca da, adu-mi-o, te rog frumos! :) Daca nu, cumpara-mi si mie una cand mai ai drum pe Verona :)).

Cine ia, domle, Nobelul pt. literatura?
Ati citit vreun favorit? :)


Mik, la mine a mers bine Exit Ghost.
Mi-a lasat si urme, in sensul ca, de cand am citit-o, ma gandesc ca pot fi judecata aspru si in defavoarea mea atunci cand vorbesc in public la mobil ;)).

Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Multumesc pentru sugestie Mik si Mihaelka Mariuca mea citeste acum Deodata in adancul padurii Am cumparat-o repede dupa postarile voastre.
Daca mai dati peste carti bine scrise, citibile si de catre juniori, scrieti si aici, va rog.
Eu am fost foarte incantata la capitolul asta si de Harun si marea de povesti a lui Rushdie.

Denizel se mai gaseste in librarii.

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Roxx, nu stiu daca in Ro s-a tradus Marcel Pagnol, trilogia 3souvenir d'enfance", aici e primul volum :
http://fr.wikipedia.org/wiki/La_Gloire_de_mon_p%C3%A8re

Mai e in acelasi stil, insa o copilarie pariziana Robert Sabatier, foarte bine scris, sunt vreo 6 volume scrise in timp, cel mai celebru, s-a facut si film sunt "Les allumettes suédoises".

Da, "Haroun si marea de povesti" e foarte faina.

Am gasit ieri o carte de Marie Delpechin, roman pentru tineret si i-am dat-o celui mare, cind apuc o citesc si eu.







Mergi la inceput