Toate forumurile Timp liber pentru minte, suflet, trup si ochi  Clubul cartilor

Clubul cititorilor (11)

(7 voturi)
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 37
denizel
denizel

9439 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite denizel un Mesaj Privat  Reply with Quote
Nu, Mihaelka, nu stiu alte librarii ca asta.

Si, fiindca tot te-am prins :) (imi e cam lene sa caut subiectul de la Know how :D), spune-mi te rog, cum se scrie corect:

a) nu a vazut-o deloc
b) nu a vazut-o de loc

Eu scriu in varianta a), dar am vazut ca se foloseste varianta b) si nu inteleg de ce e b) si nu e a) .

Pentru parinti, de dragul copiilor

"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

beshter

3570 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite beshter un Mesaj Privat  Reply with Quote
denizel, io stiu ca varianta a e cea corecta:). Ai vazut varianta b in vreun manual? Se sparie gandul!
Mergi la inceput
denizel
denizel

9439 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite denizel un Mesaj Privat  Reply with Quote
Mihaelka, am vazut in carti de la Polirom :D.

"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput
lilanda
lilanda

7410 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite lilanda un Mesaj Privat  Reply with Quote
Mihaelka, denizel si cine mai e interesat de carti in engleza; poate ati auzit de siteul asta minunat care livreaza gratis in toata lumea?! Mai putin in Danemrca, of course Stiu de el de la cineva din tara care tot comanda...

"I am a deeply superficial person" - Andy Warhol
Mergi la inceput
Llaura
Llaura

3099 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiLlaura Adauga semn de carte la raspuns Trimite Llaura un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka
Se sparie gandul!

Pe mine ma dispera rau alta, e plin pe forumurile romanesti, "as venii pe la tine daca as stii ca esti acasa"....asta de la ce se trage, ca acum vreo sapte-opt ani sigur sigur nu era asa la moda?!

Editat de - Llaura on 26/05/2010 18:20:31
Mergi la inceput
carminabulina
carminabulina

3706 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luicarminabulina Adauga semn de carte la raspuns Trimite carminabulina un Mesaj Privat  Reply with Quote
Buna!
Scuzati-ma ca intervin, hm hm, dar sunt la bazar cateva carti in stare buna si la preturi, zic eu atractive. Ma gandeam ca poate intereseaza pe cineva, aici la cititoare.
Va dau cateva linkuri:
Foamea
Zgomotul si furia
Unde esti?
Intalnire la Elysee
Cartea neagra
Brida

si mai sunt cateva pe acolo.
Va asteptam!

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si Nadia 3 decembrie 2009
Poze cu noi

Cei 3
Mergi la inceput
iarina
iarina

2205 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite iarina un Mesaj Privat  Reply with Quote
Incep prin a spune ca nu-mi place Gore Vidal -era de asteptat fiind rivalul lui Capote in epoca si mie placandu-mi evident Capote

Pe Capote l-am decoperit intamplator, asa cum am patit mereu cu marile mele iubiri literare, cumparand dintr-un impuls Alte glasuri, alte incaperi. Era o caldura caniculara, apasatoare si m-am racorit putin la Carturesti, cu Lhassa si ciocolata din aia belgiana, scumpa si delicioasa
A urmta Mic dejun la Tiffany si inca cateva povestiri, Muzica pentru cameleoni, iar acum ma asteapta In cold blood.
Alte glasuri, alte incaperi este cred favorita mea, desi exista in Muzica pentru cameleoni cateva povestiri pe care le recitesc obsedant.
Cu o scrisoare si cativa dolari in buzunar, Joel Knox pleaca in cautarea caminului pierdut. Este nevoit sa; mearga sa locuiasca alaturi de tatal sau, un personaj mai rece decat mama moarta, intr-un conac izolat din Alabama, un conac care exacerbeaza simturile. E vremea unei Americi abia iesite din criza, in care munca nu reprezinta o solutie, iar ratacitorii, vagabonzii, acei pierde vara relaxati si senini sunt la mare moda. In plus fiind in Sudul lenes si fantastic, vrajitorii au solutie la aproape toate problemele. Asadar de ce sa-ti mai bati capul cu lumea de afara?
Pe alocuri mi-a amintit putin de Cortazar, pentru felul in care fantasticul se insidueaza ziua in amiaza mare :)
Este romanul care anunta excentricitatile stlistice si nonconformismul lui literar care vor fi regasite in toate scrierile sale.

Muzica pentru cameleoni este ultima carte. Vine si cu o noutate pt.ca plaseaza scriitorul in centrul constructiei epice. Volumul are 3 parti" prima este formata din 6 povestiri scurte, unde foloseste fraze scurte, incisive totul de o simplitate voita. Mi-a placut povestea creolei care canta la pian pentru cameleoni cu un pahar de absint in fata si intr-un peisaj de Marquez.
A doua parte este o povestire politista, iar ultima parte este cea mai personala. Consta intr-o serie de "portrete conversationale" unde Capote este malitios, incomod, sensibil, cu o inteligenta sclipitoare si umor pe masura, dependent de droguri si lipsit de retineri.

Mi-a placut portretul lui Marilyn din "un copil frumos" - si delicatetea lui din final.
Asa cum spunea la inceputul cartii, a vrut prin aceasta carte sa inventeze un nou mod de a scrie, de a combina, intr-o singura forma literara povestirea cu toate elementele stilistice din celelalte specii.
Eu zic ca a reusit

Am sa scriu si despre Micul dejun la Tiffany - pe voi nu v-a fascinat Holly?

"Experienta este numele pe care il dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Editat de - iarina on 20/06/2010 10:42:33
Mergi la inceput
denizel
denizel

9439 Mesaje
Salutare!
A citit cineva Baraba, a lui Pär Lagerkvist?

Mergi la inceput

beshter

3570 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite beshter un Mesaj Privat  Reply with Quote
Hei, denizel:)
N-am citit decat 'La furat de cai' si 'Piticul'. Mi-au placut amandoua.
'Baraba' e misto?
Mergi la inceput
denizel
denizel

9439 Mesaje
heei, Mihaelka! :)

Da da, La furat de cai mi-a placut si mie!!

Baraba e asta si am ramas cu gura cascata cand am vazut ce tema a ales omul asta :).
Inainte de a mi-o comanda, voiam totusi sa stiu daca e faina cartea, daca s-a descurcat autorul pana la capat cu sarcina asta atat de grea.
Mi-am comandat-o pana la urma, dupa ce o citesc va zic si voua.

A, Mihaelka, daca o vrei, vezi ca o au doar cu 14 ron la Carti-online (+7 ron taxa de transport).

Mergi la inceput
Pag. din 37 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com