Clubul cititorilor (11)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Nu, Mihaelka, nu stiu alte librarii ca asta.

Si, fiindca tot te-am prins :) (imi e cam lene sa caut subiectul de la Know how :D), spune-mi te rog, cum se scrie corect:

a) nu a vazut-o deloc
b) nu a vazut-o de loc



Eu scriu in varianta a), dar am vazut ca se foloseste varianta b) si nu inteleg de ce e b) si nu e a) .


Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

denizel, io stiu ca varianta a e cea corecta:). Ai vazut varianta b in vreun manual? Se sparie gandul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Mihaelka, am vazut in carti de la Polirom :D.


Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Mihaelka, denizel si cine mai e interesat de carti in engleza; poate ati auzit de www.bookdepository.co.uk/" target="_blank">siteul asta minunat care livreaza gratis in toata lumea?! Mai putin in Danemrca, of course Stiu de el de la cineva din tara care tot comanda...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka
Se sparie gandul!

Pe mine ma dispera rau alta, e plin pe forumurile romanesti, "as venii pe la tine daca as stii ca esti acasa"....asta de la ce se trage, ca acum vreo sapte-opt ani sigur sigur nu era asa la moda?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Buna!
Scuzati-ma ca intervin, hm hm, dar sunt la bazar cateva carti in stare buna si la preturi, zic eu atractive. Ma gandeam ca poate intereseaza pe cineva, aici la cititoare.
Va dau cateva linkuri:
Foamea
Zgomotul si furia
Unde esti?
Intalnire la Elysee
Cartea neagra
Brida

si mai sunt cateva pe acolo.
Va asteptam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Incep prin a spune ca nu-mi place Gore Vidal -era de asteptat fiind rivalul lui Capote in epoca si mie placandu-mi evident Capote

Pe Capote l-am decoperit intamplator, asa cum am patit mereu cu marile mele iubiri literare, cumparand dintr-un impuls Alte glasuri, alte incaperi. Era o caldura caniculara, apasatoare si m-am racorit putin la Carturesti, cu Lhassa si ciocolata din aia belgiana, scumpa si delicioasa
A urmta Mic dejun la Tiffany si inca cateva povestiri, Muzica pentru cameleoni, iar acum ma asteapta In cold blood.
Alte glasuri, alte incaperi este cred favorita mea, desi exista in Muzica pentru cameleoni cateva povestiri pe care le recitesc obsedant.
Cu o scrisoare si cativa dolari in buzunar, Joel Knox pleaca in cautarea caminului pierdut. Este nevoit sa; mearga sa locuiasca alaturi de tatal sau, un personaj mai rece decat mama moarta, intr-un conac izolat din Alabama, un conac care exacerbeaza simturile. E vremea unei Americi abia iesite din criza, in care munca nu reprezinta o solutie, iar ratacitorii, vagabonzii, acei pierde vara relaxati si senini sunt la mare moda. In plus fiind in Sudul lenes si fantastic, vrajitorii au solutie la aproape toate problemele. Asadar de ce sa-ti mai bati capul cu lumea de afara?
Pe alocuri mi-a amintit putin de Cortazar, pentru felul in care fantasticul se insidueaza ziua in amiaza mare :)
Este romanul care anunta excentricitatile stlistice si nonconformismul lui literar care vor fi regasite in toate scrierile sale.

Muzica pentru cameleoni este ultima carte. Vine si cu o noutate pt.ca plaseaza scriitorul in centrul constructiei epice. Volumul are 3 parti" prima este formata din 6 povestiri scurte, unde foloseste fraze scurte, incisive totul de o simplitate voita. Mi-a placut povestea creolei care canta la pian pentru cameleoni cu un pahar de absint in fata si intr-un peisaj de Marquez.
A doua parte este o povestire politista, iar ultima parte este cea mai personala. Consta intr-o serie de "portrete conversationale" unde Capote este malitios, incomod, sensibil, cu o inteligenta sclipitoare si umor pe masura, dependent de droguri si lipsit de retineri.

Mi-a placut portretul lui Marilyn din "un copil frumos" - si delicatetea lui din final.
Asa cum spunea la inceputul cartii, a vrut prin aceasta carte sa inventeze un nou mod de a scrie, de a combina, intr-o singura forma literara povestirea cu toate elementele stilistice din celelalte specii.
Eu zic ca a reusit

Am sa scriu si despre Micul dejun la Tiffany - pe voi nu v-a fascinat Holly?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Salutare!
A citit cineva Baraba, a lui Pär Lagerkvist?


Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Hei, denizel:)
N-am citit decat 'La furat de cai' si 'Piticul'. Mi-au placut amandoua.
'Baraba' e misto?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

heei, Mihaelka! :)

Da da, La furat de cai mi-a placut si mie!!

Baraba e www.humanitas.ro/humanitas/baraba" target="_blank">asta si am ramas cu gura cascata cand am vazut ce tema a ales omul asta :).
Inainte de a mi-o comanda, voiam totusi sa stiu daca e faina cartea, daca s-a descurcat autorul pana la capat cu sarcina asta atat de grea.
Mi-am comandat-o pana la urma, dupa ce o citesc va zic si voua.

A, Mihaelka, daca o vrei, vezi ca o au doar cu 14 ron la Carti-online (+7 ron taxa de transport).


Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput