Clubul cititorilor (11)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

dulcetica, mai am o tzaruca si vin sa raportez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Gata, am terminat-o (si m-am apucat de 'Orbirea', care-mi place peste poate). As vrea sa nu mai inghit cartile lui Oz asa pe nerasuflate si nemestecate dar nu ma pot abtine. Mi-a placut si asta - asa cum mi-au placut toate celelalte - dar nu la fel de mult ca 'Sotul meu, Michael', 'Cutia neagra', 'Fima' (care pe mine m-a amuzat si m-a indurerat equally), si 'Rime despre viata si moarte' (care, in topul meu personal, e inca pe locul intai, fara sa iau in calcul 'Poveste despre dragoste si intuneric', suverana absoluta:).

Ca fapt divers, personajul Yoel e roman, mama lui vorbeste romaneste cu unele personaje minore si in textul original apare cuvantul romanesc 'cocosat'.

Dupa moartea (accidentala, in all likelihood) sotiei lui, Yoel traieste, se misca, mananca, vorbeste (ca) in somn, se simte prins intr-o materie opresiva gelatinoasa care-i impiedica miscarile si gandurile. Nu reuseste sa iasa din chestia asta decat atunci cand fiica lui se muta de-acasa iar el incepe sa lucreze ca voluntar intr-un spital.

Si aici se intalnesc doua dintre temele/motivele recurente ale lui Oz: femeia indescifrabila si barbatul tacut/amutit/incapabil sa vorbeasca despre sentimentele lui.

Acum ma intorc la 'Orbirea'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

m-am indragostit, dar rau de tot, cu fluturasi, transpiratie si cap in nori: oz, mon.. amos.:-) mi-au sosit toate cartile comandate la biblioteca, am inceput To know a woman azi-noapte, is aproape de final, dar nu mai rezist, tre sa strig in gura mare cat il ador.

Mihaelka, tu zici ca iarina e responsabila cu revelatia asta? plecaciuni, plecaciuni, nici n-auzisem de Oz pana la voi.

abdominabila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Eu termin Rimele in curand si mi-a placut muuult, maine dimineata cand o sa fiu cu capul mai limpede o sa scriu mai multe. Conchita, ce ma bucur ca-ti place, la un moment dat mi-era team ca eu si Mihaelka am impanzit topicurile cu Oz si v-am pisalogit
Daca ai Cutia neagra pe aproape si mai ales Povestea despre dragoste si intuneric, eu le-as recomanda pe acestea. Ah si Rimele, cum sa uit Rimele!!!
Mihaelka, io uitai de carti, sa-mi zici cand ai timp sa facem schimbu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

iarina, ce usurare ca ti-au placut 'Rimele'! Ma gandeam ca dupa 'Poveste despre dragoste si intuneric' o sa ti se para seci:)

conchita, a fost asa: eu am inceput cu 'Rime despre viata si moarte' (Rhyming Life and Death) si m-am declarat amorezata. iarina m-a auzit si-a zis: 'a, pai stai sa vezi cum e 'Poveste despre dragoste si intuneric'!' Asa ca ne-am intalnit si mi-a imprumutat-o. Dupa care m-a apucat frenezia si am cumparat, imprumutat si citit online tot ce se putea/gasea:)
Iar iarinei trebe sa-i dau dreptate. Sa vezi cum e 'Povestea' - nu-ti mai trebe nimic! Eu l-as sorbi cu lingura pe nenea asta dimpreuna cu toti naratorii lui carismatici si fascinati de femei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Conchita, a mai fost un val de Amos Oz-manie pe DC, parca acum vreo trei ani?! tot asa puternic, ma mir ca nu iti amintesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Buna fetelor, as vrea sa va intreb daca stiti de unde se pot descarca in format electronic carti. Aveam o adresa unde se intra cu digibook dar nu mai functioneaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Am pus la bazar niste carti poate va uitati un pic pe lista (inca nu au aparut pozele acolo) si va alegeti ceva.
Am pus toate cartile pe care le aveam de 2 ori, si am pus exemplarul cel mai bun chiar daca nu asa pare.
Ex: Un veac de singuratate am si ed veche de la BPT si de la Rao, nou nouta, asa ca la bazar am pus-o pe cea noua, si tot asa.
Asta e lista:

1.Aprilie spulberat -10 ron - editie veche, stare buna (adica nu-i rupta, nu se desprind foile, nu-i mazgalita, etc)
2. Iubita locotenentului francez - 12 ron - editie veche, stare buna
3. Manechinele - 7 ron - editie noua, stare buna, un pic rontaita de un bebelus
4. Punct contrapunct - 12 ron - editie veche, coperta uzata dar in stare buna
5. Mascaricii - 7 ron - editie noua, carte noua
6. Barbatii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus - 10 ron
7. Istoria literaturii engleze si americane, vol 2 -8 ron - de la a 2 perioada a clasicismului (1700-1744) pana la Romantism (1798-1814)
8. Antologia de la literatura espaniola hasta el siglo XIX - 20 ron - noua- culegere de texte literare in limba spaniola din evul mediu pana la naturalism si realism. Foarte utila pentru cei care studiaza limba spaniola.
9. Curs practic de limba germana - 30 ron - 2 volume, stare buna
10. Un veac de singuratate - 25 ron - nou nouta, nerasfoita :)

Spor la citit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Am terminat 'Orbirea' lui Canetti si subscriu la parerea Lilandei, care spunea pe undeva ca e o capodopera. Este.
La inceput am avut niste furnicaturi usoare, care s-au transformat in zambete dracesti, apoi in hohote hohotitoare (cand Therese viseaza la vanzatorul de mobila si-l cheama in gand 'Puda' pentru ca aruncase o ocheada numelui Buddha prin cartile sotului-sinolog, inlocuindu-l astfel pe Grob cu Puda, care i se pare mult mai suav) apoi in disperare pura. Citesti si te cutremuri de ce i se poate intampla unui om orbit de dragostea pentru carti.

Am inceput 'Citind Lolita in Teheran' si am constatat ca am in biblioteca si 'Lectii de respiratie', asa ca ...I'm hanging in there:D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Llaura

Conchita, a mai fost un val de Amos Oz-manie pe DC, parca acum vreo trei ani?! tot asa puternic, ma mir ca nu iti amintesti.

If our walks are silly enough, we can deduce ANYTHING from ANYTHING.


acum 3 ani? eram in chinurile facerii, am ratat folia cu oz. :-))

la lolita in teheran chiar m-am holbat zilele trecute, nu stiam de ce-mi suna clopotelul cunoscut, acum imi pare rau ca n-am cumparat-o. ok, ati trecut deja la canetti, asta seamana cu o suta de metri garduri, nu ma mai joc! :-))

mi-a sosit si mie jurnalul de piatra, am intrat in rand cu lumea.

abdominabila

Mergi la inceput