Clubul cititorilor (11)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Da, am uitat ca natanga sa scriu de unde sunt. Nikos Kazantzakis - Alexis Zorba.

Ingrid

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

A propos de "umor negru-spumos"

Am citit acum multi ani (mult mai multi decat as fi vrut eu sa cred ca au trecut) SAKI- povestioare scurte. Nu mai imi amintesc titlul volumului. Poate il voi cauta cand voi avea mai mult timp.

Pe scurt: Sir vorbeste cu Lady Ann. Lady Ann sta dreapta pe un jilt si il asculta cu mare atentie. Insa, nu ii raspunde. Si pe parcusul dialogului-monolog, autorul descrie atitudinea ei asa cum o vede Sir (nu mai stiu cum) care tot ii vorbeste dar ea nu catadicseste sa-i raspunda. Il priveste, fix, ironic cu un usor rictus in coltul gurii iar el ia tacerea ei drept un afront incredibil.
Povestioarea se incheie asa: Lady Ann era moarta de o jumatate de ora.



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Azi noapte am devorat o carte si simteam ca trebuie sa zic asta - O sa vina si primavara, Bandini de John Fante (din raftul Denisei de la Humanitas).
Mi-a placut tare mult temele abordate - imigratia, saracia, catolicismul si a mers bine de tot lectura, odata ce am luat-o in mana, am lasat-o jos doar dupa ultima pagina.
M-a impresionat foarte tare o scena - mama a trei copii, plina de datorii si fara sa aiba ce sa le puna copiilor pe masa de Craciun arde banii pe care sotul ii aduce de la amanta (ea stia ca sunt de la amanta desi i s-a spus ca sunt pentru munca - ma rog, sotul ei mai si muncea pe la amanta ) . Pe mine m-a revoltat scena, oricat ar fi de imoral cred ca as trece peste o asemenea problema ca sa aiba copiii mei de mancare (cel putin asa gandesc acuma).

In alta ordine de idei, ieri am cumparat Little Women de Louisa M. Alcott si Persuasion de Jane Austen la pretul de 10 lei/bucata!
Daca sunteti din Timisoara mergeti la Politehnica la Constructii la parter, e un tip care are librarie in Budapesta si are o multime de carti, toate in limbi straine la preturi foarte bune - clasicele in engleza erau la 10 lei fiecare. Saptamana viitoare va fi la ISE pe Pestalozzi zilnic. Daca nu sunteti din Timisoara, dar v-am deschis apetitul, va las site-ul www.bookstation.ro - mi-a zis tipul care era cu cartile ca livreaza in Romania sau aduce el personal saptamana viitoare comanda.
Eu am mai pus ochii pe un volum cu tot ce a scris Jane Austen (in engleza e volumul) la 40 de lei, dar deocamdata ma multumesc cu ce am .
Is curioasa cum o sa decurga Persuasion (Idiotul inca nu l-am terminat si chiar am vazut ca era la expozitia de la Poli cu 10 lei in engleza... foarte bun pret, pacat ca eu nu-s in stare sa termin nici varianta in romana).



Explore. Dream. Discover.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Ah, Viviana, imi amintesc ca studiam in liceu www.classicshorts.com/stories/openwin.html" target="_blank">The Open Window a lui H. H. Munro, aka Saki. Nu stiu in ce masura apreciam eu atunci umorul englezesc, tin minte doar ca ma enerva rau cuvantul 'self-possessed' asociat domnisoarei din poveste.

Io am citit intre timpuri Amos Oz - 'Rime despre viata si moarte'. Foarte, foarte misto - inca un narator de adaugat la lista mea de naratori de care sunt putin amorezata (lista care-i curpinde pe naratorii lui Javier Marias si Saul Bellow:)). Mi-a placut foarte mult scriitorul asta care nu (mai) stie unde se termina individul si incepe personajul si pentru care singurul cod pe care-l cunoaste e fictiunea - sau, mai degraba, fictionalizarea.

Am mai citit Muriel Spark - 'The Prime of Miss Brodie', un romanel (o nuveleta) exceptional de bine construit, cu o poveste solida si narata cu detasare ironica si (cel putin) un personaj memorabil. Am citit ca Vanessa Redgrave ar fi jucat-o pe Miss Brodie pe o scena londoneza. Mama, ce misto trebuie sa fi fost!

Si am mai cetit Heinrich Boll - 'Partida de biliard de la noua si jumatate'. Denizel, cred ca am inteles ce vrei sa spui, in sfarsit:)


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Miss Brodie in floarea varstei mi-a placut si mie la nebunie!



Explore. Dream. Discover.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RWheelwright spune:

La multi ani si pe 2010!

Fetele, momentan citesc "Fiica tamaduitorului de oase" de Amy Tan; am ajuns pe la pagina 317 si vreau sa spun ca imi place de nu mai pot. Frumos scrisa! Ma bufneste rasul ori de cate ori citesc replicile stalcite ale lui Luling; o si 'vad', o si 'aud'.

A mai citit-o cineva? Daca da, v-a placut? Eu o trec la 'favorite', clar!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

RWheelwright, eu am citit de Amy Tan doar "Clubul norocoaselor", mi-a placut f mult. Nu am mai citit nimic altceva pt ca scria pe undeva ca toate cartile ei sunt cam la fel. Insa a trecut ceva timp si ma gandesc ori sa recitesc cartea de mai sus- povesti de familie, multe femei-, ori, si mai bine, sa incerc altceva scris de ea. Mai spune cate ceva despre Fiica tamaduitorului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk_psk spune:

Sunt din intamplare printre voi si fane Agatha Christie sau Rodica Ojog Brasoveanu? Ma macina curiozitatea..

http://distaffs.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Eu sunt sau am fost. Nu am mai citit de mult carti scrise de ele. Am incercat acum vreun an noua Rodica Ojog Brasoveanu dar nu mi s-a parut ca degaja acelasi farmec ca pe vremea Melaniei sau a celor 320 de pisici negre.


Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelabv spune:

Am deschis un subiect despre :"Orizonturi ro#351;ii - Ion Mihai Pacepa". Vroiam sa stiu daca ati citit cartea, daca e interesanta...am vazut-o aici online si eram curioasa daca merita cumparata...

Mergi la inceput