Clubul cititorilor (11)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

"Nebunii in Brooklyn" chiar e inegala ca ritm si stil, cele cateva idei interesante ("hotel existenta" , de ex) se desira rau pana la final , care oricum incepe de la mijlocul cartii , cand e deja previzibil , si goneste ca-n basme gen "si-au trait fericiti ....si-am incalecat pe-o sa " (parca e scrisa in goana , cu editorul pe urme , "mai taie de aici , nu mai e timp , termina mai repede ideea ").

Ce ziceti , cititi si scriitori "de-ai nostri" , cu carti lansate in ultimii ani la targurile romanesti de carte ?

Mie mi-a placut foarte mult Ioana Parvulescu , mai ales cu "Intoarcere in secolul 21"-bucuriile si avatarurile iubitorilor de cuvinte scrise (romani), si tocmai am terminat "Povesti impertinente si apocrife" -ratalmaciri originale ale unor fabule laice si biblice- de Andrei Cornea (culmea , "recenzata" pe coperta IV exact de Ioana Parvulescu).

http://bazar-livresc.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

am terminat (aproape) de citit "The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society" de Mary Ann Shaffer & Annie Barrows. Nu stiu daca a fost tradusa inca in romaneste, tare m-ar interesa si parerea altor cititoare :) prima parte a cartii m-a lasat extrem de placut surprinsa, chiar ma gindeam sa o propun pe undeva la "citim impreuna" dar la a doua jumatate mi s-a taiat putin filmul, nu din cauza actiunii ci din cauza stilului. am crezut ca eu sunt de vina si am cautat referinte despre carte pe net, se pare ca ultima parte a cartii a fost scrisa de nepoata autoarei...oricum eu zic ca merita de citit, in principal e vorba de viata din Guernsey in timpul ocupatiei germane din al doilea razbel mondial povestita de localnici intr-un sir de scrisori catre o autoare din Anglia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

a citit cineva gargui? merita?


sa fiti cuminti, sa vina mos nicolae! (si nu cu nuielusa)

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

eu am citit-o,mi-a placut :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Am terminat 'Nebuniile' lui Auster. Nu mi-a placut deloc deloc. Nici nu cred ca ar avea ce sa-mi placa. Si in 'Tara ultimelor lucruri' erau niste dialoguri artificiale si niste solutii deus-ex-machina dar macar acolo aveai ce citi. Aici se intampla sapte mii de chestii intr-o pagina - asa ca sa n-ai timp sa-ti dai seama ca de fapt nu se intampla nimic. Asa personaje liniare si 'bidimensionale', fir narativ saracacios si mai dezlanat, happyend tembel n-am mai vazut de ceva timp.

Denizel, pazea ca trec la nenea Vian!


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Eu sunt cu nasul in Baietii de pe strada noastra...lilanda parca o citesti si tu...cum ti se pare? Io parca citesc o carte cu pilde si tot felul de povete..ma simt ca la scoala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Citat:
citat din mesajul lui iarina

Eu sunt cu nasul in Baietii de pe strada noastra...lilanda parca o citesti si tu...cum ti se pare? Io parca citesc o carte cu pilde si tot felul de povete..ma simt ca la scoala


Am abandonat-o!! Aceeasi poveste, in citeva variante moralizatoare si plictisitoooare rau. E primul Mahfuz ... si cre' ca ultimul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

ha ha ha!!!! :))))
Exact pentru asta intrasem: ca sa intreb pe Lilanda daca sa mai citesc Baietii de pe strada noastra :D.
Am citit aproape 100 de pagini, ok, Tatal = Tatal, Idris = Lucifer, Adham = Adam, Umayma = Eva, Qadri = Cain, Humam = Abel.
Voiam sa intreb daca se tine de firul cunoscut pana ajunge la mai stiu eu cine :)).
E sensibilut scrisa, dar destul de simplut.
Cred ca o las si eu .

Oare Mihaelka mai poate saracuta cu Smulgatorul cela? :)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madishor spune:

Speed Am citit si eu "The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society". In principiu mi-a placut, desi la un moment dat a devenit simplista, alunecand in clisee.
Dupa parerea mea stilul epistolar a fost superb folosit, iar ideea principala a refugiului in literatura atunci cand lumea se prabuseste in jurul tau mi-a adus aminte de copilarie, cand parintii mei, unchi-miu si matusa-mea stateau in bucatarie band vin si discutand despre carti pana noaptea tarziu.


madishor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Bai, dati-o-ncolo de treaba cu Mahfuzu' asta. Tocmai mi l-am cumparat!

Denizel, nici n-am inceput smulgatoru'. Fi-miu e cam bolnavior si nu ma pot concentra nici sa-mi pregatesc orele.


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput