Burtici fericite de septembrie-octombrie (108)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionika spune:

Dana, concediul pentru sarcina se acorda pe o perioda de 63 de zile inainte de nastere, iar concediul pentru lauzie pe o perioada de 63 de zile dupa nastere.
Concediile pentru sarcina si lauzie se pot compensa intre ele, in functie de recomandarea medicului si de optiunea persoanei beneficiare, in asa fel incat durata minima obligatorie a concediului de lauzie sa fie de 42 de zile calendaristice.
Concluzia, poti sa iti iei toate zilele dupa nastere, numai sa rezisti atat la servici.
Sporul de 75% este cel prevazut pentru gestionarea fondurilor comunitare? Din curiozitate...pentru ca la noi s-a suspendat plata lui.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramsan spune:

Raluca ma bucur ca sunteti bine dupa asa un drum de andurantza. Adinutza a dansat si ea la petrecere? Sa dea DD sa fiti bine si la aceasta echo de 32 sapt. iar de maricel sigur asa va fi, nu are cum sa fie altfel, nu?
Brrr.... ma trec fiorii ca mai avem atat de putin, ca abia atunci cand citim ca vreuna dintre noi are bagajul pregatit sau ca e camera bebelusului gata amenajata curata si primitoare constientizam ca momentul este atat de aproape


Ramona


Tudor Gruia 29+

Rares - puiutul mamei (8 nov. 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionika spune:

Ellenuta, la calculul indemnizatiei de maternitate se iau si veniturile asimilate salariilor, vezi art. 55 cod fiscal.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tulibu spune:

am revenit! azi am fost la dr de fam sa imi vizeze medicalul si sa discut cu ea de concediul prenatal, in concluzie am constatat ca e handicapata mintal, si sa va spun de ce...
nu stiu de fel de calcul face ea, ca n-am reusit sa inteleg, insa imi da concediu prenatal incepand cu 8 sept, adica numai 46 de zile inainte de dnp, una ca ea nu recunoaste opinia med ginecolg cum ca sarcina mea e mai mare(asa a fost de la prima eco de la 5 saptamani) si ea mai adauga vreo 10 zile in plus fata de dnp-ul meu. Ce pot sa spun decat ca am incercat sa ii explic babeste, matematic cum vreti voi nu a vrut sa inteleaga si pace, pe langa asta imi spunea ca ea a facut 6 ani de facultate ca sa stie sa calculeze treburi d-astea, asa ca i-am raspuns si eu ca si eu am facut 4 ani de facultate de drept ca sa stiu sa interpretez corect o lege. Ea citea din lege, si apoi imi explica ca e cu totul altfel decat scrie, parca eram in desene animate sau la camera ascunsa.
A ramas ca daca vreau sa imi dea med gine prenatal ca ea il vizeaza, nici nu cred ca se poate lucrul asta dar o sa verific...
Asa ca deja e fapt demonstrat ca ultimele 2 saptamani au fost de toata minunea lumii, daca o tin asa cred o sa am cel mai stresat copil de pe planeta.

Ioana 25+
bebe [url=*<object width="120" height="180"><param name="movie" value="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=ioana&year=2009&month=10&day=24&babycount=1">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uve_got_mail spune:

Buna,
m-am intors si eu din pribegie!
Va multumesc tuturor celor ce mi-au felicitat mamica, intre noi fie vorba ea nici acum nu a scapat de stres, se mai viseaza inca la examen si are impresia ca nu stie nimic, dar o sa ii treaca.

Sambata am vazut si eu baietelul prietenei mele de acasa, s-a nascut prin cezariana la 38+5 si avea la nastere 2kg 800; e mic, mic, mic, cred ca cel mai mic bebe pe care l-am vazut pana acum. Este foarte mancacios, adica la un moment dat cand la ridicat pe umarul ei sa elimine gazele, el a inceput sa o suga de umar. Are insa colici si il doare burtica; i-am recomandat si eu din auzite Infacol si sper sa ii faca bine...cu Debridad - parca asa ii spune - nu a facut nimic.

Am fost si la nunta, dar mi-a fost teama sa dansez, mai ales ca Samburica mea nu pare prea entuziasmata de zgomote puternice. Duminica inainte sa venim acasa am trecut pe la o prietena sa mancam o praji si mi-a fost rau de la ea - si mie si sotului-asa ca am avut ceva emotii, dar vad ca azi mi-e bine din fericire...

Acum am copt niste vinete micute, dar tinand cont ca sunt din gradina noastra de la tara, de-abia astept sa le pap.

Nu am mai citit din urma ca sunt deja cateva capitole, sper ca sunteti toate bine, la fel si bebeii - eu am ajuns la performanta sa ii simt piciorusele cand le plimba dintr-o parte in alta si dupa ce l-am vazut pe ala mic, de-abia astept sa imi tin si eu comoara in brate si sa-i mananc piciorusele mici!!


28+ , mami de sanatoasa, norocoasa, frumoasa si desteapta Sarah Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Citat:
de-abia astept sa imi tin si eu comoara in brate si sa-i mananc piciorusele mici!!


Ce draguta esti! bine ai revenit!

Dana 29s mamica mandra de
Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anco spune:

tulibu, ba cred ca poate sa -ti dea prenatal ginecologul si sa-l vizeze med de fam. pentru ca si pe mine m-a intrebat ginecologul ndaca nu vreau prenatal, de fapt nnu m-a intrebat a pus direct asistenta sa-l scrie, dar eu fiind in vacanta am refuzat frumos, ceea ce l-a uimit putin. deci, cu siguranta se poate si asa.du-te la ginecolog ca si doctorita mea de fam e cam intr-o ureche...



anco 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Bine ai revenit si tu Raluca u! cred ca a fost tare obositoare calatoria ta, mai ales ca we trecut a fost atat de cald!


Dana 29s mamica mandra de
Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tulibu spune:

anco asa o sa fac, joi am programare la ginecolog asa ca voi discuta cu el, sa vad ce zice , sper sa fie ok.

Ioana 25+
bebe [url=*<object width="120" height="180"><param name="movie" value="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=ioana&year=2009&month=10&day=24&babycount=1">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uve_got_mail spune:

Dana15

Am vazut ca Monikus isi facea probleme ca e chemata prea rar la medic. La inceput si eu gandeam asa, imi faceam probleme despre cum e bebe, oare creste, e bine dezvoltat...mai ales ca la Medicover se fac trei eco in sarcina in afara de cea de confirmare. Acum sincer, mai ales dupa experienta ecografiei de 5 min din spital, mi se par suficiente doar trei-adica bebele creste oricum in ritmul lui, poate fii mai mare sau mai mic fata de varsta estimata, iti mai faci si griji; mai important e sa fii tu bine alimentata sa ii poti da tot ce are nevoie, sa nu ai vreo infectie sau altceva ce ii poate dauna. Cred ca si voi cand va simtiti bebeii misunand prin burtici nu va mai ganditi ca nu le e bine. Acum cu Dumnezeu inainte si sigur ai nostri copii vor fii cei mai sanatosi si mai frumosi si mai destepti. Eu cred ca sunt acum la extrema cealalta, debordez de optimism, dar ma umfla rasul cand imi aduc aminte ca la eco din spital dr mi-a spus: uitati ii bate inimioara; coastele mele erau convinse ca ii bate fara sa imi spuna dr


28+ , mami de sanatoasa, norocoasa, frumoasa si desteapta Sarah Maria

Mergi la inceput