Puiuti de Randunici 2008!! (287)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

mimo, despre pufuleti vad ca s-a raspuns, cu amanunte, asa ca la melanocite . mai adaug la lista aia de rele si colorantii si anume Sunset Yellow, care e mama E-urilor cancerigene...
Despre Danone (orice produs de la ei!!!) - mie mi se face rau numai cand ii aud numele . in primul rand o am pe fiica-mea in fatza ochilor cand vomita jet la distanta de 1 m, de la un prapadit de Cremoso, apoi am in urechi zecile de "marturii" ale altora patiti si-n al 3 lea rand, mi-a soptit o pasarica, a amica care a lucrat la ei. de ce este asa "tare"? e ingrosat cu clei de oase...bleah! si apoi are bagate numai porcarele menite sa-l tina vesnic tanar si ferice. si mai poti vorbi pe mess cu o fata draga de pe aici, de care dai cam greu ca are munti de rufe de calcat , o sa-ti mai povesteasca ea cate ceva.
eu le dau napolact, campina, iaurt de casa, exquisa (tot ce gasiti in gama asta este excelent), kefir. evit budincile si chestiile cu gelatina, mai ales de cand am aflat din ce se face acea gelatina. (cam ca la piftie, numai ca nu din cocos )
se pot face deserturi bune din branza de vaci cu fructe, va spune bubu mai multe ca e domeniul ei.
na, acum fiecare da copilului ce vrea...dar aveam aceste informatii si m-am gandit ca poate sunt utile. eu una prefer sa am grija la alimentatia lor, sa fie cat mai sanatoasa, caci si asa sunt o gramada de lucruri nocive, pe care nu le pot controla. macar minimizez pagubele, atata timp cat va depinde de mine. mi-e teama insa ca vor creste si atunci nu voi mai avea ce sa fac.
dar, poate daca le zic, vor invata sa aleaga. alex nu se atinge de mancarea de fastfood. o uraste si zice ca are gust de carton
i-am dat de vreo 2 ori, numai ca sa nu fie tentata, sa nu fie pt ea fructul oprit.
cu chipsurile s-a lamurit singura cand a dat la boboci o noapte intreaga...
sucurile din comert nu le apreciaza, uneori tedi, dar in general bea numai sucuri facute in casa. mai ales daca participa si ea la preparare...
prajiturile la fel. nu se atinge de cele de cofetarie, nici dupa cele de casa nu se omoara. in schimb ciocolata pt ea este Raiul pe Pamant. cu cine o semana oare? sper ca poate, in timp, va ajunge sa aprecieze cioco neagra, caci acum o mananca ca nu are alternativa, dar ea ar devora orice si oricat.

tot mimo, sorry ca te-am enervat. nu am scris in ideea de "v-am zis eu". ma amuzam caci si bubulina, zicea ca habar n-are cand am zis eu de ele, ca ea nu stia...iar nicoletei parca i le-am aratat, nu mai stiu exact, dar cred ca nu le-a retinut...
in fine...costumele alea de baie, personal cred ca sunt prea scumpe pt romania si pentru cele 7 zile de stat la mare, caci la anul sigur nu-i mai vin piciului. insa am gasit o sursa acceptabila si la anu' ma gandeam sa aduc si eu. pana atunci, astept sa se obisnuiasca oamenii cu ideea, caci par cam ciudate la prima vedere. te duc cu gandul la surf .

ramo, nu le-am mai pus pe site, ca nu am mai apucat . mai am 1 sg sepcuta de baietei, pt 6-12 luni, insa ii spuneam si lui cami, se intinde foarte mult si lui teo ii vine bine, chiar mai ramane loc de un deget, doua. ca exemplificare, simo i-a luat lui david una pt 5 ani parca, lui i-ar fi trebuit de 8. si ne-am apucat sa o masuram, pana l-am vazut pe al meu sotz ca si-a pus-o pe cap si ii venea foarte bine...e un material care e foarte elastic, ca cel de costum de baie. daca vrei sa mai povestim despre ea, te astept pe mess. id-ul este ariel_7000 . iti arat si poza acolo.

cami, am o veste buna . am gasit tricou de 2 ani! . cazuse in spatele altor hainute si nu dadeam de el. dar acum , e al tau
!

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
"Copilul rade:
Intelepciunea si iubirea mea e jocul !
Tanarul canta :
Jocul si intelepciunea mea-i iubirea !
Batranul tace :
Iubirea si jocul meu e-ntelepciunea !"
Lucian Blaga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauclau spune:

Mda, la fel am renuntat si eu la Danone, cand Razva vomita la anumite produse de-ale lor imediat dupa! Cand vad mamici in parc ca dau danone la bebelusi imi vine sa ma duc peste ele sa le spun ca-s proaste, dar normal ca ma abtin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuchita spune:

Salutare!

everybody!

Catalina, mami de Ilinca (5.07.2005) si Sebastian(30.01.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Vlad doar se deranja la stomacel, il apuca diareea daca manca 3 zile la rand un danette sau un danonino...si de-atunci stie ca "nu sunt sanatoase". faza e ca dupa un timp imi mai cere si cedez daca n-a mai mancat demult si il las sa pape 2-3 zile cate un danonino, nu altceva...mai ales ca trebuie sa fie trenuletul complet pe frigider Si acum o saptamana eram la Mega si il vad cu un danone de baut din ala de copii, pt. ca a vazut el reclama la tv ca ala te face mare si sanatos M-abufnit si rasul cand l-am vazut ce serios mi-a zis si l-am lasat sa-l ia...chiar l-a baut, dar atat, unul...
Cipsuri nu luam niciodata, nici macar nu mai cere, acum un an tot mai cerea cand le vedea...Dar si el ar manca dulciuri pe post de masa principala si nu s-ar satura niciodata
Cel mai mult imi place cand imi cere mie sa-i fac o prajitura, o clatita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

bubu am vazut pozele si comentariile, fidele!

Iubirea mea, MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuchita spune:

hai sa zic si io ceva despre mancare, desi nu sunt in cea mai buna forma!( mi s-a intamplat ceva naspa la spital despre care nu pot povesti aici!)

Cred ca sunt de acord cu tot ce-ati zis aici despre iaurturi si creme de plaja, doar ca sa nu uitam ca lucrurile nu sunt intotdeauna cum par sa fie!

Nici mie nu imi place Danonino, de exemplu, insa lui Seb i-am dat o data cand stateam la coada la Carrefour si el urla si coada nu se mai termina!
Alt iaurt nu ii place, era cel mai la indemana pentru mine.
Si cu siguranta intr-un astfel de moment nu mi-ar fi placut sa vina cineva si sa-mi zica ca sunt proasta ca nu stiu ca nu sunt bune!

Crema de plaja am luat de la Nivea 30+, am folosit-o zilnic, dar recunosc ca nu am alergat dupa copii pe plaja sa-i mai creia o pauzasc un pic...mai era cineva in grupul nostru care fugea dupa copil cu umbrela intr-o mana si cu crema in alt!
Ai mei sunt bruneti ca mine si nu avem probleme, dar daca as considera ca e prea periculos la mare mai bine as sta acasa, cu nervii intacti si buzunarele pline!

Cat despre sintagma nu conteaza banii cand e vorba de copilul meu ma seaca de nu mai pot.....pentru ca teoretic e adevarata insa in viata reala lucrurile stau cu totul altfel, si asta cred ca o stie fiecare dintre voi!


Si noroc ca s-a trezit Surubelul ca cine stie ce cugetari as mai fi dat!

Catalina, mami de Ilinca (5.07.2005) si Sebastian(30.01.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

adanc grait-a tuchi..eu cred ca ia inteles gresit ce a zis Clau, cu siguranta nu a zis ca mamica respectiva e proasta, ci ca ar fi vrut sa-i spuna tipei ca IAURTUL e prost...si fac pariu ca la asta s-a referit, ptr o cunosc, are atat de mult bun simt si e asa cuminte, incat nici prin cap nu i-ar da asa ceva..iar pe tine te apasat, sa treaca oroarea zilei de la job si sa sezi mai mult cu noi la taclale

Iubirea mea, MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuchita spune:

Luny, departe de mine sa ma supar pe Clau, care e bunatatea si toleranta intruchipata!
Si probabil ca am inteles gresit nuanta!
Cat despre ce as vrea eu sa le spun oamenilor din jur despre mancare....mai ales cand ii vad consumand-o....

Iar despre ce s-a intamplat azi as vrea din tot sufletul sa ma pot descarca insa chiar e periculos sa o fac pe un forum public!

Ma duc pana la carrefour( si sper sa nu fie coada) apoi in parc si apoi la !
Pupici!

Catalina, mami de Ilinca (5.07.2005) si Sebastian(30.01.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

tuchi, si eu sunt convinsa ca , clau s-a referit la iaurt ca e prost, nu la mamica .
ziceai de seb ca mananca numai danone. poti incerca trucul cu inlocuirea treptata a continutului. la unii functioneaza.




mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
"Copilul rade:
Intelepciunea si iubirea mea e jocul !
Tanarul canta :
Jocul si intelepciunea mea-i iubirea !
Batranul tace :
Iubirea si jocul meu e-ntelepciunea !"
Lucian Blaga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Yes, Tuchi ai dreptate! si toate facem cate un compromis referitor la mancare...si normal ca una e compromisul, si una e sa-i dai zilnic, nu?

Le fac acum o bunatate de mancare, cous-cous cu legume si puiut, pe seara o sa va arat si reteta s-o incercati, f. simpla si sanatoasa

Poate reusim sa ajungem si prin Carol sau Tineretului...mai vine cineva dupa 7?

Mergi la inceput