Porcusor de Guineea

Porcusor de Guineea | Autor: pisi_ella

Link direct la acest mesaj

Vrem sa luam un porcusor de Guineea. Aveti sau ati avut asa ceva? Le place copiilor? Am inteles ca sunt usor de ingrijit. De unde as putea sa iau unul? De la orice magazin de animale? Am gasit si pe net de vanzare...erau unii misto, de rasa. Sunt blanzi, am auzit...te poti juca cu ei; nu musca. Cele care aveti asa un animalutz, ce ma sfatuiti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbel30 spune:

Ai nevoie de o cusca de preferat cu partea de jos din plastic .Cusca trebuie sa fie suficient de mare (aprox. 30/40 cm) si sa pui in ea ceva in care sa se poata ascunde cand vrea putina intimitate , ceva de forma unui iglu , fara podea - sper sa intelegi ceva din descrierea asta . Ascunzatoarea trebuie sa fie si ea destul de spatioasa , cam cat dublul unui porcusor . Pe podeaua custii trebuie sa pui rumegus special , din cel care se foloseste pt. pisici (aici se numeste " Catbest" ) si trebuie schimbat cam o data la 5-6 zile . Recipientul pentru apa trebuie sa fie cilindric , cu bila in partea de jos , se gaseste la magazinele speciale cu produse pt. animale .
Ai grija ca desi se numeste "porcusor" , mananca ca un...porc ! Adica trebuie sa-i dai in fiecare zi castraveti , salata verde , varza , si cam o data pe saptamana mancare uscata speciala pt. ei .
Poti sa-l speli cam o data pe saptamana cu sapun pt. bebelusi (cel putin din asta am folosit noi) dar nu e obligatoriu daca ai grija sa-i schimbi "asternutul" de cate ori e nevoie si in general sa nu stea in umezeala (verifica recipientul pt. apa , sa nu curga ) .

Il puteti lua pe umar , sau sa-l puneti pe o masa , pe un ziar , si sa-l admirati indeaproape .

Sper sa te fi ajutat un pic , si va doresc sa va bucurati de compania lui si el de a voastra !

PS 1 : le place sa asculte muzica !
PS 2 : mai multe informatii gasiti pe siteurile despre animale de companie .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Noi am avut si intr-adevar sunt adorabili. Dar ai mare grija cand ii cumperi, chiar daca este de la un petshop. Bine ar fi sa il poata consulta un dr. inainte. Noi suntem patiti. Desi luati de la petshop, purcelusii aveau probleme cu inimioara, si nu au trait decat 7 luni. Cand am fost la veterinar, mi-a explicat ca in 90% din cazuri, datorita imperecherilor "pe banda rulanta", acestia se nasc cu probleme. Am suferit cumplit dupa ei. Calin si acum ma intreaba de ei, desi a trecut 1 an. El nu stie ce s-a intamplat, i-am inventat noi o poveste si crede ca sunt la Mos Craciun.
Asa ca aveti mare grija de unde ii luati.
Maadi si Calin (19.07.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

in primul rand sa va ganditi la el ca la un sufletel pe care daca-l luati sa nu-l abandonati dupa, fiindca este greu de intretinut!

1. daca are blanita mare lasa par in casa exact ca o pisica
2. urina la soricei/purcei/pisici/iepuri miroase destul de tare asa ca trebuie sa-i schimbi des asternutul
3. sunt foarte simpatici
4. cand plecati de acasa in concediu aveti la cine sa-l lasati?
5. m-as gandi ca este trist sa stai o viata singur si as lua o pereche dupa care i-as castra fiindca altfel se inmultesc repede

Mult succes si nu uita, chiar daca nu vorbeste este un sufletel care are nevoie de dragoste si responsabilitate

„Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.”Gandhi

www.de-azi.ro

inspiratie, dragoste, putere ... pentru cine crede ca nu mai poate.
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI
http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tdi spune:

Cred ca le-ar place foarte mult copiilor si sunt usor de ingrijit, trebuie sa le iei cusca speciala si sa aiba permenent la dispozitie apa si mancare. Eu am avut unul cu parul lung, l-am cumparat din piatza, desi era tare simpatic dar nu mi s-a parut animalul ideal de companie...musca (din joaca, dar tot muscatura e), roade tot ce prinde, il scapa pipi si kk pe unde il scapa. Avea absolut nevoie de companie (se plictisea si tzipa toata ziua) asa ca i-am cumparat de la magazin o "nevasta", in pacate au murit la scurt timp amandoi, era infestata cu ceva si l-a imbolnavit si pe al meu. Nu vreau sa fac antireclama dar cineva competent mi-a spus ca animalele din petsop-uri au o sanatate f.precara si nu sunt ingrijite corespunzator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gwendoline spune:

Si noi am avut unu il chema Ciufi era un dulce a stat 3 ani la noi si dupa , cum spune fetita mea a plecat la Doamne Doamne!!

Si noi i_am luat o "sotie sa nu se plictiseasca a facut de 2 ori "bebelasi" dupa a murit nu stiu de ce ! A avut a doua sotie foarte rautacioasa ne musca a murit si ea!!
In schimb el Ciufi era asa de dulce tineam cusca lui deschisa si niciodata nu a sarit din ea parca stia ca nu are voie doar cand il lasam eu ,am suferit mult dupa el, cand ma apropiam de el ma lingea pe nas ,simteam limbuta lui era un dulce .
Ii place compania sa voresti cu el si sa se plimbe prin casa , ii place baia"la al meu ii placea)

Mie mi_a placut foarte mult si acum ma gandesc la el!!

Gwendoline si Kylian

Dariana,mamica de Gwendoline(16.06.2005) si Kylian (20.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Noi ii vom lua Alexei un puiut de la o familie,prietena cu noi (va fi surpriza pentru ea ) si ne plac tare mult !Am avut unul cu ani in urma si mi s-a parut usor de ingrijit,mai usor decat hamsterii care sunt extrem de sensibili!

Life is something precious so enjoy it and try to take what s good from it!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

eu am un chinchillut. e o scumpete mica cu blanita de catifea. daca nu mi se "punea pata" pe animalutzul asta luam un porcusor. ma gandeam sa ii iau un prieten porcusor, insa mi-e teama ca nu-l va accepta. cin-cin este crescut singur de mic, izolat in cusca la crescatorie, pana la 9 luni cand l-am luat noi. in septembrie face 2 ani de cand e la noi acasa. e usor de ingrijit, nu face mizerie mare, nu mananca mult, insa roadeeeeee, roadeeeee. e animal nocturn si ma crontzane la cap cat e noaptea de lunga! si la porcusori cred ca trebuie sa le iei piatra de ros sa-si toceasca dintii, altfel le cresc prea mult si se pot rupe sau sa-i raneasca.
cum se comporta porcusorii la caldura? cinchillele nu suporta mai mult de 28 de grade, noi mentinem constant pe 25-26, chiar si cand plecam in vacante ...am mai avut un chinchillut inaintea lui, insa a murit saracul, acum 2 ani, vara, cand a fost canicula aia cumplita...i-a cedat inimioara. cand l-am luat cin cin 2, am montat si AC, cu toate ca eram contra ideii...dar ce nu facem noi pt ghemul asta de catifea.

eu te sfatuiesc sa iei de la crescator autorizat. cei de la petshopuri pot suferi de diverse boli.

uitati aici poze cu "pacostea" mea obraznicuta si catifelata: http://good-times.webshots.com/album/566854774mTBDRO


mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Am avut si eu un porcusor de guinea care a trait vreo 3 ani.

Nu sunt nici foarte usor, dar nici foarte greu de ingrijit. Au nevoie de atentie si companie. Si de plimbare. Trebuie sa faca miscare si sa se joace.
Al meu avea tot timpul la indemana apa, fan (special pt ei) si mancare speciala. Pe langa astea ii dadeam morcovi, andive si altele pe care le putea rontai. Cotoarele de ardei erau o adevarata delicatesa pentru el. Ii placeau la nebunie samburii de ardei.

E important sa ii dai mancare speciala pentru cobai deoarece e imbogatita cu vitamina C. Ei nu isi pot sintetiza vitamina C, de aceea trebuie sa o primeasca in mancare. Uneori e chiar nevoie sa o ia sub forma de suplimente specifice.

Era foarte vorbaret. Dimineata cand ma miscam incepea sa fluiere ca vrea mancare. Si fluiera din greu. Se plictisesc singuri, dar pana m-am hotarat sa ii iau o consoarta a murit. Le place sa fie mangaiati.
Cusca avea cam 80cm lungime ca sa se poata misca in ea [din asta era http://www.animalerie-nation.com/rody-cobaye-p-619.html]. Chiar daca la inceput sunt micuti, cresc destul de mult, deci cusca trebuie sa aiba vreo 80 cm, minim 60 cm.

Destul de des il lasam sa se plimbe prin casa unde aveam gresie pe jos (ca sa pot sterge in caz ca face pe jos - dar nu facea prea des).
Exista si hamuri pentru ei sa ii poti plimba ca pe un catel, dar al meu nu s-a obisnuit deloc cu el (http://www.animal-prod.com/accessoires-pour-rongeurs/harnais-pour-rongeurs-c-50_5054_505440.html).
Exista si niste tarcuri demontabile pe care sa le pui in iarba si sa il lasi sa se plimbe pe acolo, sa manance. Trebuie sa ai insa grija sa nu fie pisici prin zona deoarece nu toate sunt acoperite.
http://www.animal-prod.com/cages-pour-rongeurs/enclos-clapiers-pour-lapins-c-50_5058_505840.html

Concediile sunt intradevar problematice. Mai ales ca nu au voie in avion pentru ca sunt rozatoare (probabil le e frica sa nu scape si sa roada ceva esential). Nu prea merge sa ii lasi singuri si sa treaca din cand in cand cineva sa ii hraneasca. Dupa aceea vor avea nevoie de psiholog sau pot muri de inima rea. De aceea e mai bine sa ii duci acasa la persoana respectiva si sa studiezi locul in care vor pune cusca. Sunt foarte sensibili la curent, pot face pneumonie.

Pentru transport am avut initial o cusca cum sunt cele de aici http://www.animal-prod.com/accessoires-pour-rongeurs/bacs-transport-c-50_5054_505430.html in josul paginii.
Il plimbam destul de mult. A fost si la serviciu unde statea pe birou. Era foarte sociabil si cuminte. Nu se dadea jos.

Sunt intradevar blanzi si mai usor de prins decat un hamster. In mod normal nu par sa se miste foarte repede, dar daca vor sa scape, prind viteze nebanuite si pot sa sara ca pe arcuri. Al meu imi rontaia degetul in semn de tandrete (adica ma apuca usor cu dintisorii). Trebuie urmarite ghearele si dintii sa nu ii creasca prea mult. Dintii cresc continuu si daca nu are ce sa roada, pot sa ii creasca atat de mult incat sa nu mai poata inchide gura si sa moara pentru ca nu se mai poate hrani. Ii poate taia veterinarul, dar nu prea multi se pricep la asta. Ghearele trebuie sa le toceasca mergand pe suprafete tari.

Nu e de neglijat nici bugetul alocat. Cu mancare, talas si ce mai trebuie se simte la cheltuieli.

"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

pentru cei ce vor sa aiba un porcusor de guinea sanatos este aproape obligatoriu sa citeasca informatiile de pe acest site www.gemon.ro(nu e reclama este vorba exclusiv despre porcusori)
am citit foarte multe lucruri nepotrivite pentru porcusori pe aceasta pagina si ma intristeaza teribil
porcusorii au nevoie de partener, dar de acelasi sex, pentru ca altfel se reproduc rapid(femela e activa sexual imediat dupa nastere) astfel ca gestatiile repetate o ucid(intre gestattii ar trebui sa fie minin 4 luni)
spatiul potrivit pentru porcusori este de 1 metru/ 50(2 porcuti) acesta crescand in functie de nr porcutilor
hrana de baza a porcusorilor este fanul(il gasiti in pet) asta pentru ca are mare nevoie de fibre, el traind in pasunile alpine din peru unde papa fan,in afara de fan va primi 2- 3 mese de legume
sunt foarte sensibili la curent si la caldura astfel ca temperatura ar trebui sa nu depaseasca niciodata 25 de grade(porcutii nu pot transpira si mor de hipertermie)
porcusorii nu trebuie spalati deoarece baitele repetate le distruge ph-ul pielii...porcutii se spala singurei precum o fac si pisicile. porcusorii se spala doar in cazul in care au o infectie micotica dar in acest caz aveti nevoie de sfatul veterinarului(din pacate sunt f putini care stiu despre ce vorbesc), in cazul in care poructul este murdar se poate sterge cu o carpa umeda
porcusorii nu musca! prefera sa fuga dar nu sa muste daca sunt raniti...porcusorii musca doar daca se simt incoltiti sau sunt man.i.p.u.l.a.ti gresit(pentru autoaparare)
nu cred ca sunt animale potrivite pentru copii, decat daca acestia au peste 8-9 anisori si constientizeaza caii pot rani cu usurinta(ei pe porcusori, nu invers)
porcusorii sunt sensibili...daca nu stiti regulile de baza sunt foarte mici sanse sa traiasca...sunt de 100 de ori mai sensibili la boli decat hamsterii
urina de porcut nu miroase, daca aveti o cusca adecvta si schimbati talasul cand se uda(3 zile depinde si de cusca)
prin comparatie urina de hamster miroase teribil fata de cea de porcut
bugetul pentru necesitatile porcutului sunt de minim 70 de lei pe luna... (fan+talas+legume+hrana speciala)
eu am doi baietei superbi de 2 anisori...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

si noi cochetam un pic cu ideea unui porcusor (sau chiar 2, dupa ce am citit pe gemon.ro )

dar totusi mi se pare cam costisitor; din ce am citit pe site, ar fi vorba de cca 70 de lei/ luna. asta basca vreo 250 de lei cat ar costa initial, dupa calculele mele...

deci cine are asa ceva, m-ar interesa si pe mine cam ce trebuie sa ii cumpar (si daca e bine ce am inteles eu deja):
- o cusca suficient de mare, sa aiba gratiutze nu acoperis inchis, ca sa se aeriseasca bine (asta am vazut ca ar costa 150 lei cam asa, la petshop);
- asternut pt cusca, care se schimba periodic - un fel de rumegush, nu?
- suportul pt baut apa este ceva atasat de cusca (parca am vazut ceva la custile din petshop, dar nu sunt sigura?!) sau se cumpara separat?
- trebuie ca in cusca asta mai mare, peste asternut, sa-i cumpar si o casuta si/ sau tunel, topogan, scaritza, minge in care se baga si se joaca (cred) am vazut tot felul de chestii, ce e necesar si ce e doar moft?
- chiar trebuie iarba de undeva nepoluat si fara sa fie in 'calea' cateilor comunitari?! cam greu... daca iau din parc/ din fata blocului si o spal si o usuc inainte, merge?
- fan de unde iau? de la tara e bun? ca inteleg ca il mananca, si atunci iar trebuie sa fie nepoluat si ne... pipilit...
- trebuie sa-i fac vaccinuri periodice? consulturi, deparazitari? (am avut catel, si la caini asa se proceda)

Inclin sa optez pentru varinata de a lua 2 porcusori. 2 femele, din siteul sus-amintit am inteles ca in combinatia asta se inteleg cel mai bine.
asta daca totusi ma incumet...
daca vreau vreodata sa le imperechez pot eventual sa le 'intalnesc' cu un porcusor mascul de pe la cunoscuti?
TREBUIE sa faca pui? adica au probleme de sanatate daca nu au pui?

o sa revin cu intrebari, deocamdata va ajunge...

Mergi la inceput