Ginecologi din GALATI / BRAILA (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns plumeria spune:


ooo, bun asa. fetelor in cinstea sotilor.
pe mine ma chinuie de ceva vreme o infectie urinara. am luat euciprin(3 pastile pana acum) si nici o schimbare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

adyremIn sfarsit liniste ptr.mine. Acum sa consult dosarul sotului: la cap. tratamente date de mai multi medici cu renume(Buc)
Tratament dat de mine: BU+VIT.E.+Laptisor de matca
De medici:Potent-Power+zinc+acid folic+vit.e
Am refuzat tratamentele hormonale sotul are ulcel pe baza de stres.
Rezultat un spermatozoid ametit,legat la cap si dat de toti pereti.
Analize facute de la teste genetice pana la cele mai banale.
Cauzele care au fost spuse de catre medici sunt:daca a facut chimioterapie, daca exista un varicolel,poluarea,alimentatia, Cernobal, tigara,alcool, daca conduce masina,nu trebuie sa conduca masina mai mult de 2 ore trebuie sa faca pauza sa le "racoreasca" temperatura la testicole trebuie sa fie cu 2 grade mai mica decat restul corpului, lenjeria intima nu trebuie sa fie nici prea strampta nici prea larga fiindca le "agita", si "n" infectii care pot sa afecteze fertilitatea masculina.Spermoculturile sotul le-a facut la Buc. fiindca a intrebat la cateva laboratoare si cabinete si la Gal.s-ar parea ca nu se face decat spermograme.Acum nu vreau sa-ti spun cum ne-a spus noua o doctorita cand am intrebat. "Draga astazi poate sa aiba 1oo de milioane si maine-0-" si ne-a linistit complet,asa o fi . Diagnosticul l-am aflat mai tarziu,intamplator si care nici un medic nu ne-a recomandat sa aflam val.fibrinogenului si daca avem modificarea la HLA b27 - sotul are un diagnostic de spondilita anchilopoetica ,acum cand spunem diagnosticul,toti spun" aaaa probleme de fertilitate, asta este cauza spondilita".Un urolog bun in Galati nustiu sa-ti spun, la Bucuresti stiu doi Dr.Bucur+ Dr. Victor Cauni(la acestia am fost ceva timp in urma).
Ptr.endocrinolog am programare(in urma aventuri cu TSH) la Dr.Obada la Braila, nu stiu sa-ti recomand un endocrinolog din Galati.
Dar trebuie sa fiti optimisti mai pot fi si miracole,sa va sprijiniti atunci cand unul este "jos", noi asa facem, nu ne invinovatim si mergem mai departe ,depinde de ce scrie in dreptul la destinul nostru, este sa avem pe ai nostri copii, daca nu putem sa si adoptam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

Citat:
citat din mesajul lui denisa220972

adyrem am sa incerc sa te luminez putin in problema sotului, dar un pic mai tarziu cand se va face liniste la mine in casa, este o vanzoleala de ma doare capul,unul vine altul pleaca si ca sa fie tabloul perfect sotul meu face pajituri(el nu stie in casa decat unde ii sunt ciorapi si chiloti)pe caldura asta. Ma bucur sa-mi ramana bucataria intreaga,cred ca la afectat caldura (a scapat o oala jos)







plumeria si eu la fel cu infectiile urinare, de fapt nu e infectie(cred) , eu am zis ca e cistita si mi-a iesit la urocultura E. coli in urina
cum e sensibil la Ciprofloxacin, o sa iau antibioticul si o sa-l combin cu Polidin, ca si asa ma gandeam de ceva vreme sa-l fac.

Va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns plumeria spune:

ani, . ar trebui refacuta analiza.
am facut polidin si nu mi-a trecut... nici cu euciprin nu prea vrea sa cedeze. termin tratamentele si apoi intru-n `service`. si-asa mai am de facut o parte din analize.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilu. spune:

Salutare fetelor,
vin si eu cu o intrebare.
La cat timp dupa extrauterina cu trompa extirpata am voie sa raman insarcinata.
Vreau sa incerc din nou si nu stiu cand as putea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

plumeria Polidinul e doar pentru imunizare, nu pentru tratare.
Mai fa o urocultura.

copilu imi pare rau...nu stiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

Citat:
citat din mesajul lui plumeria

violeta, ai fost foarte multumita, dar ai alege un alt medic?



Acum cand mi-ai pus tu intrebarea am stat si am analizat indelung si am intors problema pe ambele parti.Si mi-am dat seama ca de fapt, chiar daca a avut doua esecuri majore,cred ca pana la urma as putea merge la el.La urma urmei la orice medic ai merge pe timpul sarcinii,de nascut nu nasti neaparat cu acelasi, si cine-mi garanteaza mie ca daca nasc cu altul e mai ok?Poate fi si mai rau, nu?
Pe de alta parte,stii cum e in cazurile astea, se creeaza un precedent, si n-as putea sa nu ma intreb daca alegerea care am facut-o e cea mai buna pentru copilul meu,daca doamne fereste s-ar intampla ceva nu m-as considera vinovata ca am stiut in ce ma bag si totusi i-am pus viata copilului meu in pericol?
Asadar,sunt confuza, si tocmai ca sa evit confuzia probabil pana la urma as alege alt medic.
Dar ,repet pana acum am fost multumita, a fost super ok, deci de la mine are o bila alba.Si tratamentul de sterilitate a fost super ok, era cumva apropiat de schema dr Niculescu de la Panait Sarbu.




http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=133111 -povestea nasterii

minunea care ne-a luminat viata

Violeta ,mamica de nazdravana mica -Alexandra Valentina(2.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adyrem spune:

Buna dimineata fetelor si multi
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si ma simt datoare sa va impratasesc ce decizii am luat. Datorita faptului ca spermograma a fost facuta la Romar, am decis sa o refacem la Galiatatos in Tiglina la o luna - o luna jumatate distanta de la prima si intre timp sotul inghite de zor tratamentul cu BU. Eu imi fac programare la endocrinolog si conform sfatului primit de la voi am sa ma duc cu analizele de rutina deja facute si anume TSH T3 si T4, facute tot in tiglina. Intre timp eu fac tratament cu tinctura de mladite de zmeur (pentru ca sunt in a 2a jumat a CM) si de abia astept sa-mi vina uratii pe 6 August sa incep Diane 35. Am tot cautat pe net diverse articole sau subiecte pe forumuri si am aflat ca ele de fapt nu sunt AC, dar au efect de AC ca si o reactie adversa. Sunt foarte prescrise in caz de acnee cronica si hirsutism (pilozitate).
Sunt foarte increzatoare ca sunt pe drumul cel bun. Mai vedem dupa cele 3 luni de trat. Mai trebuie sa scap si de anexita asta pacatoasa, dar trat cu Zanocin il incep tot de la ziua 1 de CM. Sper sa nu interfereze medicamentele intre ele. Voi ce ziceti?
Va pe toate si va doresc o saptamana usoara.


Vreau sa fiu mamica si asta ma face sa pot muta muntii din loc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

ady e bine ca repetati spermograma, pentru mai multa siguranta.
Si noi cred ca vom face una la Galiatatos

Mult succes la tratamente si sa ne tii la curent



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

Citat:
citat din mesajul lui copilu.

Salutare fetelor,
vin si eu cu o intrebare.
La cat timp dupa extrauterina cu trompa extirpata am voie sa raman insarcinata.
Vreau sa incerc din nou si nu stiu cand as putea.


am citit pe ici colea ca au fost cazuri cand la 6 luni dupa au ramas... sau la un an si are chiar 2 copii.
succes si sa iti ajute DD.

_

www.feminitate.org/" target="_blank">De doula: A fi femeie
Ingerasul meu a zburat pe alt cer la 16/17 saptamani
Poze noi cu maruta mea
blog 1------blog 2

Mergi la inceput