despartire... dupa 6 ani

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giani spune:

Emilia, pina la urma si experienta asta a fost buna la ceva. Trebuie sa stii de-acum ce vrei de la partenrul de viata, pina unde poti face compromis. Te injura si iti da una dupa ceafa? Pa si la revedere. E cu fundu-n sus intr-o buna zi, hai ca merge iertat. Da' asta tu ti le stabilesti. Pe de alta parte, vezi si tu ce ai gresit, ' om fi noi nevestele perfecte, dar oleaca de introspectie nu strica.
Hai noroc cu urmatorul partener. Dar sa stii ca si norocul ti-l mai ajustezi si tu pe ici colea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

emilia, ai dovedit ca esti o femeie puternica, cu capul pe umeri!
sa-ti aduca viitorul liniste, pace, si un fat frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

acum esti ok pt ca esti suparata pe el...mare grija cand o veni cu lugu lugu!

dc vrei sa stii si parerea mea: mi se pare un individ execrabil. un egoist si-un nesimtit.
imi pare rau pt tine, dar ma bucur ca ai putut sa-l lasi! de fapt, asta sper pt tine! sa-l lasi de tot!


_

Babyblue va pupa pe toti!!
In asteptarea unui ingeras in viata noastra....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellene_n spune:

asta nu-i viata ce-ai avut tu!
cand o sa vezi ce bine e sa stai in casa ta, linistita si bineeeeeeeee bineeeeee si fara scandalurile astea ....o sa regreti ca ai stat cu un astfel de specimen!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Multumesc din nou tuturor pentru raspunsuri. Am si niste vesti FOARTE BUNE!
Am cunoscut (foarte repede, ce-i drept dar cred ca de asta aveam nevoie dupa principiul cui pe cui se scoate) un barbat care pana acum este perfect pentru mine. Are 28 ani, este un barbat pe picioarele lui, lucreaza intr-un domeniu care este foarte nou si interesant pentru mine, este un om bland, bun, calm si tandru... La inceput am fost putin rezervata si reticenta pentru ca ultima relatie m-a invatat ca nu poti cunoaste un om cu adevarat nici dupa 5-6 ani daramite dupa 2 zile, insa cea mai buna prietena a mea si iubitul ei il cunosc foarte bine si m-au asigurat ca nu am de ce sa imi fac griji ca nu seamana catusi de putin cu fostul, ca n-are apucaturi ciudate si ca sigur ne va fi bine. Practic, aceasta prietena m-a ajutat sa ma mut de la ex si m-a gazduit la ea acasa in week-end pana imi fac curaj sa raman peste noapte la ai mei si sa le spun ce s-a intamplat. La ea acasa l-am cunoscut pe noul meu prieten, total nepremeditat si absolut intamplator. De fapt, facusem cunostinta pe 6 iunie (cand eu m-am dus la ea sa o ajut sa se aranjeze pentru o nunta si era si el acolo) dar cum eu eram 100% devotata fostului nu i-am dat importanta si cum el tocmai se despartise de fosta lui era preocupat sa-si verse oful la prietenii nostrii comuni... nici unul dintre noi nu s-a gandit la o posibila relatie intre noi pana acum cand ne-am re-vazut. Astept sa vad ce ne rezerva viitorul. Lucrurile avanseaza repede, mi-a propus sa ma mut cu el cam peste o luna si chiar mi se pare o idee buna. Ma face sa ma simt extrem de bine si atat de fericita incat nu ma mai gandesc deloc la ce s-a intamplat (nici macar in momentele in care ma incui in baie si ma acopar cu straturi groase de fond de ten si pudra pentru a ascunde urmele esecului relatiei anterioare, urme pentru care am depus reclamatie la politie si am fost la IML - urmeaza sa imi elibereze certificatul in aproximativ 2 sapt si apoi ma voi decide daca il voi da in judecata sau nu).
Imi amintesc ca am citit undeva un lucru care azi imi pare a fi un mare adevar perfect aplicabil in cazul de fata: nerealizarea unui lucru pe care ti-l doresti poate fi uneori cel mai mare cadou al destinului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

emilia!
bravo!
te felicit ca nu ai mai stat in relatia aia!

inca o data:mare grija, caci va veni ziua cand exul tau va veni ca un mielusel dupa tine cu o imagine noua si gata sa para un ingeras!!!!!

_

Babyblue va pupa pe toti!!
In asteptarea unui ingeras in viata noastra....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

Multumesc din nou tuturor pentru raspunsuri. Am si niste vesti FOARTE BUNE!
Am cunoscut (foarte repede, ce-i drept dar cred ca de asta aveam nevoie dupa principiul cui pe cui se scoate) un barbat care pana acum este perfect pentru mine. Are 28 ani, este un barbat pe picioarele lui, lucreaza intr-un domeniu care este foarte nou si interesant pentru mine, este un om bland, bun, calm si tandru... La inceput am fost putin rezervata si reticenta pentru ca ultima relatie m-a invatat ca nu poti cunoaste un om cu adevarat nici dupa 5-6 ani daramite dupa 2 zile, insa cea mai buna prietena a mea si iubitul ei il cunosc foarte bine si m-au asigurat ca nu am de ce sa imi fac griji ca nu seamana catusi de putin cu fostul, ca n-are apucaturi ciudate si ca sigur ne va fi bine. Practic, aceasta prietena m-a ajutat sa ma mut de la ex si m-a gazduit la ea acasa in week-end pana imi fac curaj sa raman peste noapte la ai mei si sa le spun ce s-a intamplat. La ea acasa l-am cunoscut pe noul meu prieten, total nepremeditat si absolut intamplator. De fapt, facusem cunostinta pe 6 iunie (cand eu m-am dus la ea sa o ajut sa se aranjeze pentru o nunta si era si el acolo) dar cum eu eram 100% devotata fostului nu i-am dat importanta si cum el tocmai se despartise de fosta lui era preocupat sa-si verse oful la prietenii nostrii comuni... nici unul dintre noi nu s-a gandit la o posibila relatie intre noi pana acum cand ne-am re-vazut. Astept sa vad ce ne rezerva viitorul. Lucrurile avanseaza repede, mi-a propus sa ma mut cu el cam peste o luna si chiar mi se pare o idee buna. Ma face sa ma simt extrem de bine si atat de fericita incat nu ma mai gandesc deloc la ce s-a intamplat (nici macar in momentele in care ma incui in baie si ma acopar cu straturi groase de fond de ten si pudra pentru a ascunde urmele esecului relatiei anterioare, urme pentru care am depus reclamatie la politie si am fost la IML - urmeaza sa imi elibereze certificatul in aproximativ 2 sapt si apoi ma voi decide daca il voi da in judecata sau nu).
Imi amintesc ca am citit undeva un lucru care azi imi pare a fi un mare adevar perfect aplicabil in cazul de fata: nerealizarea unui lucru pe care ti-l doresti poate fi uneori cel mai mare cadou al destinului.



Emilia...il cunosti de 2 zile si deja vrei sa te muti cu el?Vezi sa nu faci inca o gresala care sa dureze 6 ani!!

Din ceea ce am citit despre fosta relatie...fii foarte atenta la:

-bani tinuti in conturi separate .Mie asta nu imi suna a familie/cuplu stabil.NICIODATA.

-casa/credite doar pe numele lui- idem
(bine..daca tu ai masina si isi ia si el una pe numele lui, asta e ok, dar casa/terenuri/alte investitii, nu e normal)

-lipsa de ajutor la treburile casnice.Tu muncesti, el munceste.Simplu.Munca casnica se imparte fix la 2.Nu vrea/nu poate, atunci sa plateasca menajera.

-peste 8 ore de munca (hai 10) dar 18 ore???Nu mi-ar trebui nici daca mi-ar aduce milionul de lire pe luna.Familia e mai importanta!!!!

- uite nunta nu e nunta.Si nu mai propune/constrange tu.Meriti o cerere in casatorie romantica.Daca nu se intampla in intervalul de timp x...stabilit de tine, poate e cazul sa mergi mai departe, fara sa il constrangi tu sa te ia de nevasta.

-lipsa de timp de calitate /distractii/vacante petercute impreuna

-si nu in ultimul rand violenta fizica/verbala.

Daca vei mai accepta asa ceva orice relatie va sfarsi la fel ca precedenta.

Multa bafta iti doresc si sper sa ne dai vesti bune despre noua relatie.

Erinn's mummy

Hawaii Mexico US * Around The World * Wedding
* Erinn Kendall

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

[quote]citat din mesajul lui lara_c


Emilia...il cunosti de 2 zile si deja vrei sa te muti cu el?Vezi sa nu faci inca o gresala care sa dureze 6 ani!!
Din ceea ce am citit despre fosta relatie...fii foarte atenta la:
-bani tinuti in conturi separate .Mie asta nu imi suna a familie/cuplu stabil.NICIODATA.
-casa/credite doar pe numele lui- idem
(bine..daca tu ai masina si isi ia si el una pe numele lui, asta e ok, dar casa/terenuri/alte investitii, nu e normal)
-lipsa de ajutor la treburile casnice.Tu muncesti, el munceste.Simplu.Munca casnica se imparte fix la 2.Nu vrea/nu poate, atunci sa plateasca menajera.
-peste 8 ore de munca (hai 10) dar 18 ore???Nu mi-ar trebui nici daca mi-ar aduce milionul de lire pe luna.Familia e mai importanta!!!!
- uite nunta nu e nunta.Si nu mai propune/constrange tu.Meriti o cerere in casatorie romantica.Daca nu se intampla in intervalul de timp x...stabilit de tine, poate e cazul sa mergi mai departe, fara sa il constrangi tu sa te ia de nevasta.
-lipsa de timp de calitate /distractii/vacante petercute impreuna
-si nu in ultimul rand violenta fizica/verbala.
Daca vei mai accepta asa ceva orice relatie va sfarsi la fel ca precedenta.
Multa bafta iti doresc si sper sa ne dai vesti bune despre noua relatie.

Mi-a dat deja cheile de la apartamentul lui dar nu m-am mutat inca (cu bagaje) acolo. O sa mai dureze ceva.. sa vedem cum merg lucrurile, cum evolueaza relatia in continuare... pana acum totul a fost bine si frumos (de fapt.. perfect).
Am discutat deja despre bani si vor fi la comun cu siguranta. Chiar nu as mai accepta eu sa fie altfel.
El are deja casa asa ca nu va fi nevoie de credit pt asta. Masina nu vrea sa isi ia. O avem pe a mea, e destul. El nu conduce.
Cu treburile casnice nu va fi o problema, cam avem totul impartit echitabil: el uraste sa faca piata si sa gateasca si cum mie imi plac aceste 2 activitati le voi prelua fara probleme. In schimb el are sectorul ordine/curatenie/mesterit diverse. Cum el lucreaza de acasa banuiesc ca un program de lucru prelungit nu va pune probleme. Lucreaza pe proiecte deci uneori va fi mai aglomerat, alteori mai liber... se compenseaza.
Astept o cerere in casatorie romantica si la cum evolueaza lucrurile acum nu am de ce sa imi fac griji.
Diseara mergem in parc (ca eu una n-am mai fost de secole) week-end-ul viitor mergem in orasul lui natal la un chef, o piscina si un poligon (am planuit sa il invat sa conduca si sa ma invete sa inot...). Ne place sa ne petrecem timpul impreuna, sa iesim, sa mergem in vizite la prieteni sau sa primim vizite de la ei... intr-un sfarsit am si eu intr-adevar viata sociala!
Nu e genul violent sau out of control. Comunicarea e esentiala pentru el si asa rezolva orice problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Este interesant cum ti-a aparut noua oportunitate, precum si faptul ca o accepti. De multe ori, la o boala merge un tratament soc.
La brambureala din viata ta de pana acum, un lucru neobisnuit nu mai conteaza.
Dar daca da rezultat? Sa recunoastem, e posibil!

Un singur lucru ma pune pe ganduri: spui ca ai lipici la ciudati. Asa ca atentie marita!

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Am lipici la persoane dezechilibrate emotional. Primul meu prieten era indecis... si cred ca inca este. A ales-o pe cealalta, a facut un copil cu ea, dar de fiecare data cand ma vede pe strada se uita luuuung dupa mine. Acum vede ce a pierdut. Diferentele dintre mine si nevasta lui sunt enorme. Ea e cam stearsa, nu prea inteligenta si are o atitudine rautacioasa. Eu sunt total diferita.
Urmatorul meu prieten era obsedat, gelos, absurd, aberant, instabil, orgolios, depresiv. M-a chinuit foarte tare respectiva relatie si mi-a fost foarte greu sa ma debarasez de el. Amenintarile cu sinuciderea erau la ordinea zilei.
Apoi a fost recent-devenitul fost, cu care stiti ce s-a intamplat.
Acum insa, cu noul barbat din viata mea, lucrurile sunt total diferite. Ma trateaza ca pe o regina, face absolut tot ce vreau fara sa-i cer nimic, gandeste la fel ca mine, de foarte multe ori incepem sa vorbim in acelasi timp despre acelasi lucru, e o relatie care a venit natural, functioneaza fara eforturi sustinute din partea vreunuia dintre noi, nu vad ce ar putea merge prost. Astazi ii voi cunoaste parintii, poate maine ii va cunoaste si el pe ai mei... Ce sa zic... sunt atat de increzatoare ca totul va fi bine si atat de fericita. Am tot ce imi doresc acum. Este exact barbatul pe care l-am dorit si pe care l-am asteptat toata viata. Prietenii nostrii comuni sunt atat de socati de rezultatul neasteptat incat mereu cand ne vad se freaca la ochi si se ciupesc de parca ar vrea sa se trezeasca dintr-un vis. Ne-au zis ca se bucura foarte tare ca ne potrivim si ca ne intelegem atat de bine si li se pare magic cum s-au legat lucrurile intre noi fara interventia nimanui. Pur si simplu mana destinului.

Mergi la inceput