cat costa un laptop bun?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olim spune:

desprecopii, multumesc pentru sfat
poate imi dai mai multe detalii despre tosiba,e a doua preferinta dupa aceer pentru sora mea, desi sincer si eu prefer hp.
acum citeam despre acer 5810 ca dau probleme cu sistemul, ca raman blocate, desi eu cred ca e si cum ai noroc de el pana la urma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dave_ady spune:

Acerul, si eventualele configuratii din aceeasi gama (procesor de mica putere, etc) le alegi in cazul in care ai intradevar nevoie de o durata cat mai mare de viata a bateriei in detrimentul performantei. E ideal pentru un sistem bussines, folosit in deplasari, unde nu ai posibilitatea de a-l alimenta si depinzi de baterie.

HP-ul (sau poti gasi portabile cu specificatii echivalente de la alti producatori, indiferent de brand) are un consum mai mare de energie si implicit o durata de viata a bateriei mai scurta, dar e mult mai adaptabil la orice iti poti dori de la el ( cum este cazul unui sistem folosit acasa)

Eventual, cand ai cateva modele care se incadreaza in bugetul alocat, poti face foarte usor o cautare pe google si gasi review-uri sau discutii de la alti posesori de portabile similare, eventual probleme intampinate cu ele.

Legat de sistemul de operare, ideal ar fi un sistem free (linux sau freedos), pe care il poti configura cum doresti, fara a plati pentru softul inclus. Vista deja va fi inlocuit de Win 7 (octombrie 2009), si vei fi eventual nevoita sa platesti in plus pentru un upgrade.

Loverman!
Well here I stand
Forever, Amen
Cause I am what I am what I am what I am
Forgive me, baby
My hands are bound
And I got no choice
No, I got no choice at all

I'll say it again

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

dave ady, multumesc de sfaturi
sora mea nu are un buget fix, vrea maxim 700 de euro sa fie, si oferta de banii astia e cam mare, de asta am intrbat aici.
pe langa astea am inteles ca windows xp e mai bun decat vista, adica se lucreaza mai usor cu el, e drept?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dave_ady spune:

Citat:
citat din mesajul lui olim

dave ady, multumesc de sfaturi
sora mea nu are un buget fix, vrea maxim 700 de euro sa fie, si oferta de banii astia e cam mare, de asta am intrbat aici.
pe langa astea am inteles ca windows xp e mai bun decat vista, adica se lucreaza mai usor cu el, e drept?


Cu 700 EUR iti poti lua un portabil mai mult decat decent, capabil cam de orice.

Uite cateva exemple:

ACER TRAVELMATE TM7730G-842G32MN
ACER ASPIRE AS6530-804G32MN
HP PAVILION DV9728
ASUS X50SL
TOSHIBA SATELLITE A300-1NO

Poti compara ofertele de pret cu cele de acasa (automat scapi de eventuale batai de cap cu garantia).

Cateva lucruri dupa care sa te uiti:
- Procesor: Core2Duo Txxxx (un numar mai mare inseamna un procesor mai puternic)
- Cantitatea de memorie (bigger is better )
- Hard-disk (bigger is better )
- Display (bigger is better )
- Placa video dedicata (Radeon HD3xxx sau GF8xxx/9xxx)
- Posibilitati de conectare (USB, HDMI, FireWire, e-Sata, samd)

In rest, diferentele de producator sunt insignifiante, fiecare portabil are potentialele lui plusuri/minusuri indiferent de brand.

Referitor la sistemul de operare, aproape sigur nu mai gasesti portabile vandute cu XP, doar in variante free sau diverse versiuni de Vista. Oricum, instalarea XP-ului pe un portabil de generatie noua da ceva batai de cap (driveri, suport, incompatibilitati, etc) iar sistemul de operare e la final de viata.
Win 7 arata foarte promitator, iar ca viteza, impresia personala ar fi ca se misca la fel de rapid ca un XP bine aranjat. Mai devreme sau mai tarziu tot acolo vei ajunge, la Win 7.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

dave ady multumesc de ajutor maine ajung la oras si vad fertele si sper sa ma decid repede, ca sora mea vrea orice doar hp nufiecare cu gustul ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dave_ady spune:

Perfect.

Fa si o comparatie de pret, ar fi ok.
Modelele din postul precedent sunt toate in zona de 700 Eur.
Poti vedea daca e vreo diferenta de pret si decide daca il cumperi de acolo sau de aici.

Happy shopping

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhoneea spune:

Eu am HP Refurbished.Merge struna.Intre Toshiba si HP clar HP.
Si-apoi daca vrea un laptop cu adevarat bun n-ar trebui sa conteze brand-ul ci ala care ofera ceva cu mult mai bun.

Eu,il am pe acesta:

http://www.overstock.com/Electronics/HP-Pavilion-DV7-1243CL-2.1GHz-320GB-17-inch-Entertainment-Laptop-Refurbished/4007330/product.html?sec_iid=33969.

Are o culoare foarte frumoasa.
E imposibil sa nu placa

Irina mamica sefului mic Pierre-Sebastien





www.onetruemedia.com/shared?p=336a8e388908e126cef388&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
*Miracolul nostru*




"If you wanna make the world a better place, take a look at yourself and make a change!"
Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dave_ady spune:

Citat:
citat din mesajul lui rhoneea

Eu am HP Refurbished.Merge struna.Intre Toshiba si HP clar HP.
Si-apoi daca vrea un laptop cu adevarat bun n-ar trebui sa conteze brand-ul ci ala care ofera ceva cu mult mai bun.

Eu,il am pe acesta:

http://www.overstock.com/Electronics/HP-Pavilion-DV7-1243CL-2.1GHz-320GB-17-inch-Entertainment-Laptop-Refurbished/4007330/product.html?sec_iid=33969.

Are o culoare foarte frumoasa.
E imposibil sa nu placa

Irina mamica sefului mic Pierre-Sebastien





www.onetruemedia.com/shared?p=336a8e388908e126cef388&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
*Miracolul nostru*



"If you wanna make the world a better place, take a look at yourself and make a change!"
Michael Jackson




Refurbished implica de obicei o verificare atenta a conditiilor, a produsului in sine, si un calcul pe costul total al produsului (tinand cont de termenul limitat de garantie si de eventuala acoperire internationala a garantiei). E de obicei o alegere cu doua taisuri, poti paria pe winner sau pe loser.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

multumesc tuturor pentru idei
pana la urma am luat un acer aspire 5737z cu memorie de 4 GB HDD de 320GB intel core duo procesor, era in oferta de la 750 de euro la 500, sper sa mearga bine mult timp
are windows vista si antivirus mcafee in el.
multumesc tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina0 spune:

Hello!
Am mare nevoie de ajutor in gasirea unui laptop pentru ca nu ma pricep f mult la partea tehnica.
De exemplu ce memorie virtuala si fizica au urmatoarele laptopuri:
1)Acer Aspire 5738Z-422G25Mn
2)Acer Aspire 5738Z-433G32Mn

Merci anticipat!

Mergi la inceput