Dieta 15-20 kg in 90 de zile

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Arina stai linistita ca nu m-am suparat deloc eu ti-am dat link-urile sa le citesti si tu si daca ti se pare ok sa le aplici, cum vrei tu. Vezi ca pe forumul cu fetele care tin dieta e si ceva sectiune de meniuri au si supa de salata trecuta la ziua de proteine azi m-am uitat si eu ca din iarna nu am mai intrat. Ma bucur ca e o veste buna pt tine, poti diversica f tare cu programul asta alimentar. La proteine dieta zice sa alegi sau carne cu legume, sau carne cu salate sau oua cu salata de legume sau lactate cu legume. Sa nu combini branza cu carnea si cu legumele. Am citit ca fetele isi fac omlete cu salate tot la ziua asta.
Eu dresing la salata in mod normal il fac separat intr-un bol pun putina apa, sare, o lingura otet balsamic, o lingurita de ulei masline sau de struguri, piper si ierburi aromate uscate pt salata ( in Ro le gasesti la pliculete eu am un borcan mare aici ceva nemtesti). Cateodata imi fac tzatichi la fripturi si pun peste friptura cu salata facuta separat.Azi la legume am bagat la cuptor 3 cartofi rondele cu ciuperci, un ardei rondele, un morcov, putin praz si o lingura de mazare.Peste ele am turnat o ceasca de apa cu condimente si o lingurita ulei masline si am lasat la cuptor 35 minute si la sfarsit am pus ceva ierburi aromate (sincer eu de legumele fierte in apa m-am cam saturat . Succes in continuare !
Edit am corectat geselile de ortografie ca scrisesem in mare graba.
Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina1 spune:

Uau cate stii sa faci. Eu mereu am mancat clasic romanesc si cred ca de aceea au scapat lucrurile de sub control. Si au mai fost sarcinile una dupa alta. Dar acum totul va fi bine. Mi-ai dat material pentru muuult timp, desi nu mi-a placut ce usor renunta, schimba, inlocuiesc fetele ce e trecut in dieta. Eu am reusit pana acum 7 kg si mai am 13. Norocul meu ca acum e vara si avem legume cate vrem. Si m-am mai bucurat ca nu au spus fetele care sunt medici ca nu e buna dieta. Ma asteptam la ce e mai rau cand am postat aici. Spor la slabit cui doreste. Dieta functioneaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Eu una tin acum o dieta pentru mai mult timp, cel putin 3 luni, din cartea doctoritei Bilic. Eu nu stiu cum ai citit-o tu,Silvi 2005, da' femeia zice acolo clar ce poti si ce nu poti sa papi, chiar pe mese-mic dejun, pranz si asa mai departe. Eu tin diete de la 16 ani, acuma am 33, si corpul meu s-a obisnuit sa consume putin, e tare nasol, daca as manca ca un om normal m-as face balena...e, dieta asta ma invata cum sa mananc din toate grupele de alimente, chiar si un fruct pe zi, si sa slabesc. Eu una asta imi doresc...sa fiu sanatoasa, si slaba, si sa nu am carente alimentare si am 2 saptamani de cand o tin si am dat jos 1 kg. Eu sunt multumita, nu lesin de foame, nu trebe sa-mi gatesc de fiecare data, iau ce e in frigider. Dieta asta o recomand oricui s-a saturat de diete gen:"1 mar dimineata, 1 maslina la pranz si 1 lamaie seara" si mai are si ceva de alergat /muncit in timpul zilei si are nevoie de energie...Succes tuturor! Nu va lasati! Niciodata!

"Trust no one!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Rory eu nu te-am contrazis cu nimic, ai inteles gresit ca am citit cartea de care zici tu, eu ma refeream la Rina dieta de 90 de zile, e vb de alta carte . Succes cu programul tau, ma gandesc ca e mai dificil daca e obisnuit organismul tau cu restrictiile de asa de multi ani .

Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina1 spune:

Buna fetelor

Am ajuns la 8 kg date jos si au trecut 39 de zile din 90. Se mai indoieste cineva ca dieta functioneaza? Si eu mancam putin, din ce in ce mai putin si nu scadeam sub 70 kg. Acum foamea o pacalesc cu salate si tin strict zilele de proteine, glucide, carbohidrati si fructe. Si daca dieta imi da voie o felie de paine sau 300 g de paste nu micsorez eu portia de la sine pentru ca stiu ca vine si ziua de fructe si organismul nu ar rezista. Am vazut ca am ramas singura aici Nu e nici o problema. Daca ramane subiectul deschis va invit sa vedeti hotarare. Eu nu ma las, mai intru sa va spun cum merge. Din experienta stiu ca sunt multi care doar citesc. Si daca cineva e cu adevarat disperat sa slabeasca si hotarat are cum. Am inceput dieta la 70 kg si vreau sa ajung la 50.
celor care au raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina1 spune:

Buna fetelor!

Am noutati. Dupa ce am trecut cu mici greseli peste concediu am reusit sa dau jos 11 kg si mai sunt 19 zile. Acum stiu ca nu am sa reusesc sa dau jos chiar 20 de kg dar sper la 15. De fapt as fi multumita cu 15 kg. E super bine sa fii slaba. Incep sa-mi amintesc de vremea cand eram asa. Ma simt excelent si nu astept sfarsitul curei pentru ca ma gandesc ca as vrea sa mai dau jos cateva kilograme. Stie cineva daca se intampla ceva daca tin dieta mai mult de 3 luni? Adica asa strict sau trebuie sa schimb ceva?

Va pup si daca doriti sa incepeti cura eu o recomand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Eu nu ma prea incred in diete dar o sa incerc sa vad ce se intampla... Nu inteleg mie toti doctorii mi-au spus sa mananc multe fructe... Nu cred ca ar avea efect negativ.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Arina, ce vei face dupa ce vei termina dieta? Cum ti-ai propus sa te mentii?

"Trust no one!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina1 spune:

Imi cer scuze ca raspund asa de tarziu.

Ioannoula - cand amestecam fructe cu mancare aveam un disconfort la stomac (intelegi ) si dupa ce am facut si cum cere dieta am observat ca asta nu se mai intampla. In alte carti scrie clar faptul ca stomacul are acizi separati pentru proteine, de ex. carne, si incepe digestia cu proteinele si pana ajunge la fructe acestea incep sa fermenteze. Si de aici disconfortul. Poti manca pe post de gustare fructe, la distanta de mese, dar nu se mai cheama ca tii dieta asta.

rory76 - a trecut ceva timp de cand am terminat-o. Bilantul a fost de 13 kg. 2 le-am pus inapoi. Cred ca a fost ca o razvratire ca nu ma mai tine nimic sa mananc si, din pacate, am mancat foarte mult. Plus ceva probleme cu sanatatea copiilor si stat in spital. Dar la cum am mancat crede-ma ca luam 5 kg inainte de dieta. Si deja ma gandesc sa apelez din nou la ea, fara ziua de fructe si as vrea fara rontaieli intre mese, marea mea problema.

Sunt foarte multumita de dieta si o tin de backup pentru zile negre.

Pupici

Mergi la inceput