Nasterea in apa - o alternativa,un miracol (8)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

http://picasaweb.google.be/ciofu.catalin.aurelian/Darius#
buna fetele
livrat marfa
tot e ok, nascut natural, fara epizio, fisurat putin dar nu grav ....Oricum cu 5 medici la fundul meu nu am intratin panica....promit sa revin cu amanunte doar sa ma lase papaciosul....alaptez
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_micu83 spune:

sa va traiasca minunea, sa fie sanatos, necolicios, papacios si sa aiba parte de tot binele din lume! e un scump!



Bine ai venit pe lume dulce minune!




Ana-Maria&Valentin si comoara RAZVAN NAZDRAVAN!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

Citat:
citat din mesajul lui ana_micu83

Botezul puiutului

Ana-Maria si Valentin, fericiti parinti de Andrei-Razvan !


tras cu ochiul si yooo....
mmmmmmmm...... frumos frumos... bun bun...
felicitari inca de mii de ori.


_

www.feminitate.org/" target="_blank">De doula: Feminitate si fertilitate
Ingerasul meu a zburat pe alt cer la 16/17 saptamani
Poze noi cu maruta mea
blog 1------blog 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leeloo21 spune:

fete frumoase ce fac delfinasii? mai scrieti si aici ca de cand tot vreau sa mai citesc o poveste de delfinas..nicio doritoare de bebe nascut in cadita?

sovietica si ingeras ce mai faceti?urmati la cadita? sunteti bine?..nu va gasesc in nicio odisee..ati disparut toate de tot asa?

martie..mai scrieti fetelor:D mi-e dor de voi! abia astept sa-l fac pe bebe 2



Cristina si Alin, parinti super fericiti de Tudor (lumina ochilor nostrii) pestisor de 12 martie '09

nasterea in apa

pozici dragute

evenimente pozate de Alin(tati de Tudor)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

sarumana Ana....pana acum e bine...nu am eu lapte cat ar vrea el sa pape asa ca ii completez cu supliment dar nu cu beberon...m-au invatat la maternitate sa-i dau cu paharelul
in mare.... sa va spun ca marti, 25 aug, la 23:45 mi s-a rupt apa, dupa vreo 15 min au aparut sangerari si contractii durerosase si neregulate, asa ca mi-am trezit sotul si hai la spital. ajusi acolo m-am transformat in robo cop....minitorizare... contractii mult mai dese si foarteeeeeeeeee dureroase, nu atat in partea abdominala cat in partea lombara si dilatatie 1....si de la vitejia mea la intrare, fara epidurala, am ales-o pana la urma dupa o h de monitorizare, timp in care monitorul arata valori intre 45-80 (nu stiu care e normalul, stiu doar ca la un moment dat am avut 127 si in 2 sec asistentele au fost langa mine sa-mi verifice tensiunea, pulsul, etc, sa ma intrebe de sanatate...deci a fost ceva nu chiar ok).
dupa ora de monitorizare dilatatie 3....deci hai in sala de nastere unde robo cop era mic copil....perfuzii, monitorizare, cateter pt epidurala, disp de luat tensiune automat (se declansa singur la interval de 10 min)....ce mai.....partea proasta a fost ca prima epidurala nu a reusit, a reusit doar partial, si mi-a amortit temporar partea stg....in partea dreapta a spatelui si abdomenului simteam tot....suportabil insa si asta pana pe la 4 cand trecu efectul si incepui sa am dorinta de a musca din pereti, asa ca sotul a chemat asistenta, care ne-a lasat sa ne odihnim si i-a zis....venit iar anestezist, verificat, parea tot ok, bagat alta doza.....si nik....nu vroia sa amorteasca cu nimik.....
in fine pe la 7 si ceva, cand s-a schimbat tura, a venit o asistenta draguta si zambitoare (nu ca celelalte nu ar fi fost, doamne fereste....doar ca asta mi s-a parut mana lui Dumnezeu pt ca era romanca...eu fiind in Belgia) si ne-a spus Buna dimineata....imi venea sa o pup...ne-a intrebat exact care e problema, mi-a facut o terapie psihologica ca trebe scos cateter si schimbat...era sa mor, stiind ca doare ca a durut ca draq primul....cu un calm iesit din comun mi-a promis ca nu voi simti nimik si ca dupa va fi multtttttttttttttt mai bine si a chemat anestezista, alta. e, mana de au fata asta....nimik nu am simtit....nici macar anetezia locala....Simona, asisenta romanca, ma tina de mna si ma mangaia si imi povesea ce face anestezista...pt ca asta e politica spitalului....eram fascinata de ea, sotul ma mangaia pe cap s era uimit cat de cuminte sunt (pt ca mi-e o frica teribila de accccc )....si gata...mi-a zis gata...nu-mi venea sa cred....
in fine asta a reuit, durerile au disparut, simteam eu ceva d nu eram sigura ce e si cu ochii in monitor si coreland cu ce simt, simteam contactiile....deci ipoteza ca nu le simti e falsa, auzisem asta dar avem indoieli, de aici si retinerea initiala la epidurala.
pe la 11 si putin am inpt sa simt o puternica nevoie de a impinge....am anuntat asistentele, care erau vreo 3 dar nu stateau permanent acolo, a venit una pt a N reverificare a colului....9,5....inca putin si gata....
a dat alarma si pe la 11:40 aveam la curul meu 5 medici, 2 asistente, 1 infirmiera
s-au facut prezentarile de igoare....medicul obstretician, medicul ginecoog care mi-a urmairit sarcina, medic pediatru, sefa clinicii de obstretica si un medic rezident....ma uitam ca la urs, stiind cum e in Romania....in fine s-au fcut preg necesare in cea mai mare viteza si la 11:45 a inceput prima serie de impins....la 12:07, 26 aug, s-a nascut Darius... mi l-au pus pe piept, tatsu era sa cada de emotie, pt ca a asistat (mare noroc am avut si de asta) si a incept brodaj....pt ca m-am fisurat putin....mai greu si mai dureros mi s-a parut asa si scoaterea placentei care s-a facut manual decat nasterea in sine.
nu va mai povestesc cum sunt cond de spital si cum esti tratat si cum la orice ora din zi sau noapte poti chema prin alarma care e imprastiata prin toata rezerva pe cineva, ca te invata sa fii mama, sa nu intri in panica, sa nu te frustrezi ca nu ai lapte, etc.....au tot respectul meu....un sist santar extem de bine pus la punct si tot e pe asigurare....fara spaga etc...
in fine cam asa a fost
de duminica suntem acasa, incercam sa ne obisnuim unii cu altii, am noroc ca sotul are 10 zile de conc pt nastere copil si asta ma ajuta mult
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

emanouela - vad ca esti din Iasi si ca lauzi spitalul si personalul medical, ceea ce ma bucura.
totusi as vrea sa stiu la ce spital ai nascut si cu ce doctori. rezerva ai platit-o sau ai avut noroc de ai stat acolo?
multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

sunt din iasib dar momentan in belgia...deci in belgia am nascut....sorry ca nu pot lauda romania pt asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui emanouela

sunt din iasib dar momentan in belgia...deci in belgia am nascut....sorry ca nu pot lauda romania pt asta


ma miram eu cum de ti-a mers asa de bine in Iasi... imi pare rau (pt. mine, ca pt. tine a fost perfect), chiar imi facusem mici sperante...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Salut!
Emanouela, sa va traiasca fumoasa minune! Sa fiti sanatosi, papaciosi, norocosi si fericiti! Foarte frumos povestit, ma bucur ca ai ramas cu amintiri asa frumoase de la nastere.

Eu inca-s nenascuta, suntem la Constanta intr-o asteptare frumoasa si fructuoasa, pentru ca de 9 zile ma bucur de super-vacanta la mare. Acum o saptamana ne-am intalnit si cu cei de la clinica si mi-a placut tare mult de ei la prima vedere. Ramane daca si la nastere va fi conform impresiei.

Leeloo, eu nu figurez la odiseea de sept-oct, doar mai scriu la clubul scutecelor unde m-am aciuat cu ocazia lui bb1 (puiuti de randunici 2008)

promit sa revin cu povesti :)



(\/) pozici www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=293160224b605501d6e9fd" target="_blank">MONTAJE
(='.'=) nasterea lui Sasha, 17.04.08
(")_(") si acum cu Ana Miruna tiker DPN 8 sept

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

sarumana Sovi...sa dea Dumnezeu sa ai o nastere usoara si asa cum iti doresti si sa vii sa ne incanti si tu cu povestioara ta.

PS sa nu uit....... un truc pt a scapa de burtica repede...purtati in casa o esarfa legata deasupra oaselor bazinului spre buric....functioneaza. burtiera e si ea buna dar in primele zile e mai greu de suportat

Mergi la inceput