Mamici de zmeurici de iulie-august (71)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Coccorina multumim de cap nou! Si somn usor, sa te odihnesti ca ai facut de garda
Monica bine ati venit acasica! eu in locul tau as stoca ce e in plus, pana mai reglati.La congelator e super sa ai,dai lui BB oricand.
Hera super ca ai reusit sa te odihnesti.Pupam BB!


"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

felicitari camilucaci si micaalsa ptr printese!sa va fie sanatoase si necolicioase!

hai Motana,mai ai putin si iti tii minunea in brate

monica,tare frumoasa povestea,m-ai emotionat.ma bucur ca nu ai scapat usor

pooh,felicitari.mai putin si ajungeti acasa cu printul

sa aveti o duminica frumoasa fetelor


vine BEBE 2
Ebonee (02.10.2007)
Melissa (09.08.2009 DPN)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_1979 spune:

Buna dimineata si de la noi! Am avut o noapte ff agitata , nu stiu de ce , nu am putut dormi aproape deloc , mai e si vremea asta pe care nu o suport deloc . Aseara am avut si o durere de cap in zona fruntii , cred ca de la curent , sau cine stie , poate de la sarcina ! Bebita a fost si ea cam agitata noaptea trecuta .
Abia astept sa vad ce zmeurici se mai coc astazi !
s 38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

La Motana e 2 am acum...sa speram ca doarme ca sa-si pastreze fortele pentru dimineata. Aseara cand am vorbit cu ea avea dureri usoare de burta si parca incepea sa o doara si spatele...daca nu apareau dureri mai mari trebuie sa astepte pana la 7 ca sa ajunga la spital sa-i induca nasterea..brrr (asta inseamna ora 15 pm la noi). Era chiar calma..eu incercam sa o imbarbatez dar ma apucasera pe mine emotiile.
aaa..plus ca aseara cand vorbeam cu ea, se pregatea de baby shower...sper sa-i fi priit.

cum aflu vesti va anunt...pana atunci sa scoatem agitatele
Motana nastere usoara si sa ai o bebelina sanatoasa si frumoasa



Goooooo Motana

Alinutza s36 viitoare mamica de strumf baietel Eric Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaraJ spune:

Salutare mamicute,

MONICA 2008 - la fel ca si Alinutza nici eu n-am experienta de mamica propiu-zis, insa, chiar azi, am luat parte la un curs de ingrijire a copilului iar la capitolul sticle ne-a fost recomandata, in special mamelor care alapteaza la sin, sticla de la First Years numita "Breastflow bottle". Uite mai jos link-ul catre un set pe care mi l-am comandat si eu. Sper sa gasesti si la tine.
Noua ne-a explicat ca sunt preferate aceste sticle, din multitudinea de sticle de pe piata, tocmai pentru designul tetinei care ar imita pe cel al sfircului ( adica este un fel de dubla tetina) si nu lasa laptele sa curga siroi, ci bebelul trebuie sa suga ca si cum ar fi sin.
Sper sa te ajute informatia oferita si multa, mula bafta.

http://www.amazon.com/First-Years-Breastflow-Free-Starter/dp/B001G4RWG4/ref=sr_1_2?ie=UTF8&s=baby-products&qid=1247380870&sr=1-2


In rest, cursul a fost foarte, foarte interesant. Am invatat si ni s-au confirmat anumite informatii pe care le aflaseram si din alte surse. Oricum, pe primul plan, ramine faptul ca bebe trebuie sa fie tinut cit mai aproape de noi in primele 3 luni, care sunt cele mai sensibile. Si aici, daca aveti posibilitatea, descarcati acel dvd al dr. Karp - "The Happiest Baby on the Block" ( si noi l-am comandat de pe amazon) caci si in cadrul cursului s-a facut referire asupra lui. Metodele acestui dr, chiar daca sunt vechi de cind lumea, dau rezultatate uimitoare.
Asa cum s-a mai discutat si pe forum ( cu argumente pro si contra,bineinteles) si mentorii cursului ne-au incurajat sa nu lasam bebelul sa plinga, caci un bebe de citeva saptamini sau chiar de o luna nu are nici o idee despre mani****re. El/ ea plinge pentru ca aceste prime trei luni reprezinta adaptarea lor la o lume atit de diferita decit cea cu care fusesera ei obisnuiti. Cu cit ii lasam sa plinga mai mult cu atit le creste nivelul de cortizon. Asa ca sfatul lor ar fi sa interactionam cit putem de mult cu bebita, contactul piele-piele fiind extrem de important, atit pentru copil cit si pentru parteneri ( mama si tata).
Se mai incurajeaza foarte mult infasatul, in special seara inainte de culcare, caci imita, practic, senzatia pe care au avut-o cit au stat in burticile noastre iar statisticile arata ca bebeii infasati dorm o perioada mai lunga.
Si bineinteles, wrap/ sling, carrier, oricum, ideea de a fi cit mai aproape unul de altul, in viata de zi cu zi, cind mergeti la cumparaturi sau dereticati prin casa sau scrieti un mail. Cel mai elogiat la acest capitol a fost "baby pouch-ul" de mai jos, care, pe linga faptul ca ofera o solutie si mamicilor care au probleme cu spatele, si bebelul poate fi purtat in diferite pozitii ( in functie de nevoile sale).

http://www.amazon.com/Moby-Wrap-Baby-Carrier-Sand/dp/B000RNJ24A/ref=sr_1_27?ie=UTF8&s=baby-products&qid=1247381974&sr=1-27

Cam asta ar fi, in mare, subiectele ce s-au discutat la cursul de azi. Noi am plecat multumiti si un pic mai linistiti ca parca nu mai suntem chiar atit de aerieni. Sunt sigura ca, pe parcurs, ne vom mai lovi de multe alte situatii, dar sper ca instinctul matern sa ma ajute sa trec peste toate.
Inca ne mai ramine turul spitalului ( pe care l-am aminat caci al meu sot a trebuit sa zboare la Seattle pentru o reclama) si cursul de alaptare peste 2 sapt.

Va tinem la curent.

Va pupam dulce si MA BUCUR DIN SUFLET CAND CITESC CA TOT MAI MULTE ZMEURICI ISI FAC APARITIA PE ASTA LUME!

Clara

Mami lui Bryce Mihai 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

'neatza fetele!

Aveti vesti de la Motana?Imi pare rau ca nu i-am luat si eu numarul,la ea oricum cred ca inca e noapte,parca zicea ca e cu 8 ore in urma.

Lucialu,auz,dar micii adevarati si traditionali nu tre'sa aiba si ceva carne de oaie?Sau aiurez eu...Eu nu am mincat de ani de zile,aici cumpar unii care cred ca-s de la sarbi si croati,le zice cevapcicii si sunt doar din carne de vita dar nici nu-s asa gustosi.Nuuu,nu cumpara fier mic,stai sa vezi ce rpd creste puppa.
Si eu am obsesie sa apuc cele 38 sapt,culmea la fiica-mea nu eram asa dar nici nu aveam contractii si nici bebe nu misca asa jos...

Monica,ai povestit frumos de bebe Denis .Si eu zic sa-l pui la san,sa nu-i mai dai cu biberonul si apoi sa te mulgi numai daca chiar simti ca mai ai f mult lapte in sani.Si da,laptele sa nu-l arunci,exista recipiente speciale(am vazut de la Chicco,Avent)si poti sa-l congelezi pt cind nu vei mai avea lapte sau cind incepi diversificarea,pt piureuri.Nu stiu exact cit poti sa-l ti in congelator,am uitat dar o sa caut pe net,eu nu am facut ca la mine nu a fost cazul.

Hera,te inteleg cu somnul.Si eu daca dormeam 6 ore legate,eram alt om .De ce vrei sa-l treci pe lapte praf?

Giova,mortal bebe cu camasa roz .Eu chiat joi am fost la Zara,erau reduceri peste reduceri dar la baietei nu m-a impresionat nimic,erau camasi faine dar de la 4 luni si nu am experienta cu ei la hainele de baieti.Tu ce marime ai luat?Stii,intr-o vreme le faceau tare mici,ii luam fetei rochite pt 5-6 ani si ea daca avea 4.

Cornelia,te inteleg cu ziua de ieri .Numai cu bebe e de o mie de ori mai usor.Cu cei mari,mama mia!Au nevoie de antrenament in fiecare minut,ba o joaca,ba nu stiu ce...dar las'ca-i fain,cel mai important e ca sunt sanatosi si energici.Sa stii ca sapt trecuta au avut la Tchibo cearceafuri pt patul de bebelus(140/70),de buna calitate si ieftine(2 buc/cam 10 euro)insa erau tot albe si galbene,exact culorile pe care le am.Eu am luat acum vernil,se potrivesc si la alte lenjerii care au vernil.In rest,erau multe bebelusii dragute dar nu vreau sa mai cumpar nimic,am destule haine si paturele si ciorapei si etc .

Alinuta,hai ca mi-am amintit o treaba .Cum sta strumpful tau in burtica,unde ii e fatuca?Uite,la mine fata lui e spre interior si de aceea s-a intins pielea mai tare,coloana e spre exterior,cind se intinde o singura data,efectiv mai crapa ceva,ma mai ustura putin.Daca ar fi fost cu fata spre exterior se intindea spre spate si nu erau atitea vergeturi...sper .La mine mereu a fost asa,la eco a fost f greu sa-i faca poze la fatuca,m-au pus sa stau 5 minute pe burta sa-si mai intoarca capul .Bravo pt calcat,si eu am calcat ceva la copilasi,dar numai vreo ora ca intepenisem pe scaun.Si mai am.

Plec la dejun,imi trimit sotul la brutarie .Revin!




Alina,mami de printesa si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Ziua buna si de la noi,

Am dormicit binisor azi noapte de la racoarea de afara, a plouat torential toata nopatea..se auzea asa frumos prin geamul deschis..sotul invelit tot ca ii e racoare..eu dezvelita toata ca imi e cald rau .

Andreea si pe mine ma durut capul aseara tot asa de la curent sau de la bebita nu stiu...
Lucialu si noua tot mici cu vaca si oaie ne plac tare..cei cu porc sunt prea grasi si incerac sa mancam mai rar porc..
Alinutza ati montat si mobila lui bebe? sau deocamdata doar calcat/spalat hainute..ai scos si toate etichetele? eu nu..caci imi par moi si nu sunt la gat la bebe ci pe la pampersi asa..nu cred ca o sa o deranjeze.
Cornelia..offf saracuta..toti 3 pui s-au speriat de furtuna de ieri? cred si eu ca a plouat tare, am vazut acum la TV ce "inundatii" sunt la Constanta..totul sub ape..si nu ale marii
Monica bravo pentru nastere..frumos..conditiile spitalului cred ca au fost super.
Giova pe cand botezul lui Edi...deci camasa roz ca si prima lui paturica (asa am vazut noi in primele poze din spital)..f f f frumos.
Hera asa..un sot f educat si grijului.. nu ii dai lui treaba asta noaptea?

Motana nastere usoara si "pisicuta" sanatoasa si frumoasa

zmeuricile




s39 Eva Ilinca

Bubi mic poze...din burtica

Nunta noastra 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Neata

Micaalsa felicitari pentru dolofanica. Sa fie sanatoasa mancacioasa cumintica si norocoasa.

Conform calculatorului pt dnp-ul nasterilor gemelare azi avem DNP.
Il pacalim si uite asa ajungem la cezariana.
Saptamana viitoare pe vremea asta voi fi mamica si imi voi strange piticii in brate. Abia astept.

Pupici tuturor si o duminica placuta

elena +36 Ana Maria & Matei Stefan AMR 6 zile

Data cezariana 18 iulie
Burtica mea la 36 sapt
Lucrusoare bebelusi
Camera piticilor

Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Mai avem niste miscoteli prin bortecaaaaa!Nu sh ce magiveleste domnisoara mea acolo dar clar e ft ocupata
Blanca m-ai inteles gresit, eu sunt pt porcSi la noi s-a mai racorit!Doamne ajuta sa fie asa mereu!
Alina cica asa se faceau, cu seu de oie...stiu de cevapcici, am gustat anul trecut la Monte Negro si nici noi n-am fost incantati. Bine, cam toata mancarea probata acolo nu ne-a placut,drept pt care ne-am mutat la croatiDeci zici sa nu iau fier.Pofta mare!Si eu il sun pe al meu sa vad pe une' e si can' vine sa plecam ca avem treaba.Deci si la tine 140/70 patutul? Cu contractiile nu sh ce sa spun dar clar te baga la stres.Doamne ajuta sa fie BBeii bine dezv ca uite si Mqqm si Mica au nascut un pic mai repede, 38 parca si sunt super bine dezv BBsorii lor.
Andreea imi pare rau ca nu te-ai odihnit, o fi ceva in aer ca nici eu nu ma odihnesc ca lumea de fo 3 zile.Ti-a trecut durerea de cap?


"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:


vad ca sunteti uimite de lungimea teodorei. eu am scris ce am primit in sms, daca a gresit mamica rectificam, dar nu prea cred. E o bebitza grasuna si lungana, manechin in devenire, ce mai.

Sunt zoombie de somn, aseara am ramas cu amandoi acasa, Clau a iesit la o terasa cu niste prieteni. M-am descurcat super cu ei, vad ca azi noapte a papat la 5 ore. acum astept sa se trezeasca sa pape din nou.

marco cum scapa e calare pe el, adica langa el...il mangaie, il pupa, il studiaza.
Papa putin, dar tot baga ceva in el. Crixia azi i-am dat Biotics, m-am gandit aseara ca puteam sa-i dau dintr-ala, sa vedem acum....nu-i merge burta tare, scapa putin de tot saracul. sper ca pana maine sa-l stabilizez, ca mor cu amandoi acasa.

Alina eu am luat camasutza de 3 luni. poate i-o fi si mare, cine stie, in sept. va avea 2 luni...sa vedem cum evoluam pana atunci. am inceput sa facem falcute si sa punem carnitza pe noi.
La Marco i-am luat de 2-3 ani, cele de 3-4 sunt enorme pt. el, ma refer la tricouri...sunt asa de lungi...pantalonii sunt 3-4 dar pt. la toamna, acum ii sunt maricei.
Monica frumoasa povestea nasterii. Bine ca nu ai chinuit mult, si eu am simtit adevaratul travaliu tot cam 20 min. si mi-a ajuns.
Si eu am lapte din abundenta. Il pun la sani, dupa care golesc sanii, asa ne-au zis aici, ca sa se produca alt laptic proaspat. eu il arunc, vreau sa cumpar ceva cutii sa-l stochez la congelator, pe mai tarziu....nu se stie niciodata.
KK al meu face dupa fiecare alaptat, cum mananca tot la 4 ore....face har domnului. Nu te panica e ok. Schimba pampersul dupa ce face kk, adica dupa alaptata. sa nu-i pui curat inainte, nu are rost, ca-l murdareste imediat ce termina de supt.
Blanca in primele poze era imbracat cu haine si paturitza de la spital. a nimerit chiar roz dragul meu. Nu am mai apucat sa le dau hainutele lui, decat seara cand i-au facut baita.
Elenada deci azi aveti DPN-ul....bebeilor le place in burtik, foarte bine.
HAI MOTANA!

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput