Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici13

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Dalma, multumim de urari.
Mikaela, se intorcea la 5 luni, nu chiar ca acum, acum nu sta locului o clipa, si din centuri se smulge sa se rasucesca. Nu stie inca sa avanseze, sa bage genunchii sub ea, dar se trage de cearceaf, si inainteaza, da din manute ca broasca testoasa pe uscat, se enerveaza ca nu poate. In ultima luna a facut mari progrese motorii. Dar fiecare copil are ritmul lui, cum spunea Dalma, si cei la termen, dar ai nostrii care au si de recuperat.

Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!
Aprinde o lumanare in memoria Almei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Salutare la mamici si la pitici

Luca-Daniel printul lu mama:http://s822.photobucket.com/albums/zz143/valy22/?action=view¤t=470020e4.pbw

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_n spune:

Buna fetelor,nu am mai scris pentru ca am avut niste zile groaznice.M-a durut o masea ,o durere suportabila,dar aseara mi-a pus capac,nu am mai putut suporta durerea9am incercat toate leacurile babesti posibile ,degeaba)si m-am dus la stomatolog,nu mi s-a putut face nimic fara anestezie asa ca mia facut si a extras maseaua.M-am ferit de ea pt.ca stiam ca nu e bine cand alaptez sa fac anestezie dar nu am avut incotro.Voi ce stiti despre asta?dr.mi-a zis ca pot sa alaptez din nou dupa 24ore de la anestezie(acum ii dau lapte praf si nu-i place deloc biberonul)astept raspunsul vostrupe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Mirela, asa mult? Intreb si la clubul scutecelor, poate stiu fetele mai bine. De ce nu intri si tu acolo, e mult mai multa activitate.


Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!
Aprinde o lumanare in memoria Almei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Mirela, la o anastezie dentara nu poti alapta doua mese eu asa stiu. Deci 6 ore. Mie asa mi-a spus unchiul meu, medic stomatolog.


Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre http://forum.desprecopii.com/forum/photo_album_edit.asp?page=2&sqldtl=73157

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Mirela, uite aici raspunsul:
"daca a fost injectata (in mod normal da) xilina, care contine lidocaina, se poate alapta pentru ca nu a fost absorbita de catre stomac sau intestine, www.femininbio.com/maman/allaitement/vous-pouvez-continuer-a-allaiter.html" target="_blank">voila :
"3. ces médicaments ne sont pas absorbés par l'estomac ou les intestins. Ceci vaut pour beaucoup de médicaments administrés par injection. Exemples : la gentamicine, l'héparine, la lidocaïne ou autres anesthésiques locaux utilisés par les dentistes."
Sper sa citesti curand si sa n-o chinui pe Ana-Maria cu biberonul, oricum 24 de ore mi se pare exagerat.


Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!
Aprinde o lumanare in memoria Almei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_n spune:

Eu nu am stiut la cat timp pot sa-i dau sa manance si mi-a fost frica sa nu fac ceva rau.Asa ca am stat totusi 24 ore si tocmai acum i-am dat sa manance san,mi s-a rupt sufletul ca o vedeam ca plange la biberon dar mie asa mi-a zis stomatologul.acum sunt si eu mai linistita ca nu o mai chinui.Va multumesc pt.raspunsuri.pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_bld spune:

Joklk multi pupici pentru Karla,e o frumusete de fata.
Recunosc,si eu am sfatuit-o pe Mirela sa nu alapteze 24ore de la anestezie,lucrand in farmacie stiu cat pot fi de nocive unele medicamente si am preferat sa nu riscam nimic pentru cateva ore.Cred ca Ana Maria a fost cea mai fericita cand a mancat in seara asta de la san

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Iarasi eu cu probleme, nu se mai termina odata. Dennis tot urla la masa, ma termina, pur si simplu nu mai am forta. Simt nevoia sa merg undeva singura. Toata ziua sunt numai eu cu el si cand se apropie ora mesei ma ia groaza. E la fel mananca putin si gata. Ce e bine (sau poate nu)azi a mancat majoritatea meselor la san fara sticla(a avut 2 mese cu sticla). Dar mananca 2-3 min si nu-i mai trebuie si urla ca se face negru al fata. Am incercat ranitidina, Infacol...Nimik. Ce e ciudat ca totul a inceput dupa vaccinul de la 4 luni, oare sa fi avut ceva efecte adverse??
Azi i-am cumparat lapte praf de soia si am sa-l incerc sa vad ce reactie are. Poate nu-i mai place laptele meu sau nu stiu.
Acum doarme, ma duc sa mai aranjez pe aici pana mai am timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Citat:
citat din mesajul lui mikaela2009

Iarasi eu cu probleme, nu se mai termina odata. Dennis tot urla la masa, ma termina, pur si simplu nu mai am forta. Simt nevoia sa merg undeva singura. Toata ziua sunt numai eu cu el si cand se apropie ora mesei ma ia groaza. E la fel mananca putin si gata. Ce e bine (sau poate nu)azi a mancat majoritatea meselor la san fara sticla(a avut 2 mese cu sticla). Dar mananca 2-3 min si nu-i mai trebuie si urla ca se face negru al fata. Am incercat ranitidina, Infacol...Nimik. Ce e ciudat ca totul a inceput dupa vaccinul de la 4 luni, oare sa fi avut ceva efecte adverse??
Azi i-am cumparat lapte praf de soia si am sa-l incerc sa vad ce reactie are. Poate nu-i mai place laptele meu sau nu stiu.
Acum doarme, ma duc sa mai aranjez pe aici pana mai am timp.



Cind a facut vaccinul? Efectele pot dura 7-14 zile, in general, si sint bine tolerate. Poate il atingi la locul injectiei? Incearca sa-i dai o doza de paracetamol cind il vezi asa agitat, in 10-15 min ar trebui sa-si faca efectul-daca se calmeaza, ar putea fi durere, daca nu, nu stiu ce sa zic...Dr ce zice?

Mergi la inceput