Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici13

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dalma spune:

Am inceput diversificarea la 7 luni jumate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Dalma, am vazut pozele cu Daria,e o minunatie de fetita, sa va traiasca si sa fie sanatoasa. pe obrajorii dolofani. Am inteles ca e bine sa folosesti fainoase fara gluten pt ca acesta da alergii.
Azi a fost prima zi cand i-am dat cereale(o lingurita), si i-a placut. Dennis are 5 luni si 3 zile, poate trebuia sa mai astept dar nu mai stiam ce sa fac cu el ca nu vroia sa manance. Si totusi cred ca ne va iesi un dintisor, ca prea prinde si musca si e un marait . Vom vedea....
Mai stie cineva ceva de Pepina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Am gasit un site foarte interesant cu diversificarea la baby(e in engleza), dar nu stiu daca am voie sa-l pun aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_n spune:

Pepina,sa-ti traiasca fetita,sa fie sanatoasa si sa o ajute Doamne,Doamne sa treaca cu bine peste incercarea asta.CRed ca ti-a demonstrat pana acum ca ea e o luptatoare si o puternica.NU te descuraja si fii tare pentru ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mikaela2009

Azi a fost prima zi cand i-am dat cereale(o lingurita), si i-a placut. Dennis are 5 luni si 3 zile, poate trebuia sa mai astept dar nu mai stiam ce sa fac cu el ca nu vroia sa manance. Si totusi cred ca ne va iesi un dintisor, ca prea prinde si musca si e un marait . Vom vedea....


Noi papam si legume, fructe, si cereale. A luat bine in greutate si s-a si lungit in ultimul timp.
Si avem 2 dintisori.
Luana



Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui c.valy

Ce grasun e bebele tau SoriLea,sa-ti traeasca si sa te bucuri de el si sa fie sanatos ca asta e cel mai inportant,apropo dc nu facem o pagina in care sa punem toate poze cu bebicii nostri(eu una nu ma pricep sa fac),asta daca va intereseaza.

Poze propriu-zise nu le poti pune pe DC. Daca ai album cu poze, le poti pune la semnatura.



Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dalma
vrea numai fructe dulci (stie ea ce stie).... Morcovul nici sa nu-l vada, decat amestecat cu ceva fruct dulce...Azi incercam ficatelul. In schimb, daca mancam noi ceva, treb sa-i punem si ei pe buze si sa o vezi cum se linge...

Apropo, Daria nu bea deloc apa sau ceai, in schimb bea acum fff bine laptele (tot de la mami), cam 150-180 ml la o masa (cam 5 mese pe zi)

Sincer eu nu i-am dat ceai, poate fiindca eu am oroare de ceai

Vreau sa va intreb despre biscuiti si alte fainoase...
Dariei ii plac in toate formele biscuiti, dar incerc sa nu-i dau (o sa incep sa-i fac in casa piscoturi) iar alte fainoase nu i-am dat (gen gris, cereale, etc)
Nu stiu de ce nu mi se par sanatoase ...
Voi cum procedati?

Da-i ce vezi ca ii place, conteaza sa pape si sa accepte alimentele noi. Daca o fortezi cu ce nu-i place o sa ai si peste timp probleme cu mancarea, ca va fi mofturoasa. Luanei ii place morcovul, dar nu-i place suc de fructe doar. Cred ca e prea dulce.
Combinatia mar-morcov este foarte buna si la gust si ca valoare nutritiva. Carne nu ii introduc inca, este timp. Nici nu stiu la ce varsta este bine, dar daca abia ati inceput mi se pare devreme.
Noi bem si papam Hipp.
Sa nu-i dai biscuiti din comert, sunt biscuiti speciali pt 4-6 luni, sau cel mai bine cereale de biscuiti de la 6 luni, ca sunt gata rasi si cu vitamine. Ii poti pune in piure de fructe sau in laptic. Noi papam cu succes cereale de orez, si orez cu morcov. Cele cu orez i le mai pun in biberon, si le bea foarte bine.
Si Luana inca suge la san.
Nu ai mai pus poze cu Daria.

SoriLea, e adorabil grasunelul tau, numai a prematur nu arata. Se vede ca e bine ingrijit. Cine stie, poate ne incuscrim, desi are de unde alege din atatea fete frumoase aici.



Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalma spune:

Am pus cateva poze mai noi cu daria.
Are o paturica (un pled) preferat cu care se acopera inainte sa adoarma pana pe cap :))
Pe canicula asta e exact ce-i lipseste, dar o mai lasam sa-si faca de cap (veti vedea in poze)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dalma

Am pus cateva poze mai noi cu daria.
Are o paturica (un pled) preferat cu care se acopera inainte sa adoarma pana pe cap :))
Pe canicula asta e exact ce-i lipseste, dar o mai lasam sa-si faca de cap (veti vedea in poze)



Doamne ai grija de Daria Maria

Daria minunea noastra-Poze

Povestea nasterii







Daaa, cunoastem . Si Luana are un elefantel (Ruf a lui Winnie) care are atasat de el un fel de paturica mica, pe care si-o trage frecvent pe ochi la somn (poate ati vazut in poze). Cand am vazut-o prima data cu elefantul pe cap am inlemnit. Acum o las pana adorme si apoi i-l iau. Norocul meu ca in ultimul timp s-a indragostit de Nala din Lion, ca-i de la tati si tot ce primeste de la tati adora.



Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Dalma, cat e de frumoasa, cu ochisorii ei mari si gurita micuta. Si ce cocheta e, ce hainute shic are micuta.
Daca ai stii Dalma, cat imi e de draga Daria, pt ca dupa ce am nascut prematur a fost primul bebe pe care l-am vazut in poze, fiind mic, si vazand-o apoi peste timp, cat a progresat. Cand am citit povestea ta si am vazut primele ei poze, atata am plans, apoi vazand ca a crescut mare si ca e ok, mi-ai dat sperante, mi-ati redat increderea. Sunt foarte legata sufleteste intr-un fel de Daria, chiar daca nu va cunosc decat din ce povestesti tu.
Vedeam in spital prematuri, dar nu stiam cum vor evolua, voi ati fost un caz fericit, stiam de unde ati plecat si unde ati ajuns.
Am ajuns si la poza cu paturica. Aaa, pai asa facem si noi.
Am vazut ca se ridica bine in manute. Eu pe Luana nu am pus-o inca in fundulet, nici macar sprijinita pe perne, doar ce o mai tinem noi in brate, dar rar.



Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput