Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici13

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dalma spune:

Va multumim tuturor pentru urari

Joklk, Daria face kineto preventiv doar si ca si un control, ca sa vedem cum evolueaza motric.
Practic am dus-o la kineto de cand avea 3 kg, la indrumarea neurologului. Atunci ne-au invatat exercitiile pentru flexarea talpilor si ridicatul in fundulet tinuta de mani, ca sa vedem daca-si ridica si tine capsorul.
Treptat kinetoterapeuta a vazut ca daria evolueaza bine si ne-a chemat doar la 3 saptamani la control.
A suspectat-o si de torticolis dar nu a avut.
Inutil sa spun ca in momentul in care o pune pe masa de gimnastica incepe sa urle, nu vrea sa faca nimic, sta incordata si urla.

daria abia acum inepe sa se tareasca, sa se impinga pe genunchi sa ajunga la jucarii si sta putin in fund nesprijinita.
Dar a zis ca nu e problema, ea preconizeaza ca in 3-4 saptamani va sta bine in fund si pana atunci sa nu o lasam sa se sprijine pe piciare (ca si cum ar umbla) desi ea vrea mult.

Apropo, mi-a recomandat premergatorul!!!
A spus ca stie ca sunt multe pareri contra, dar ea il recomanda si sa nu fac prostia sa-mi rup spatele ca nu are efecte negative...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepina70 spune:

Ayumi,asa este,sunt tare fericita ca in sfarsit e acasa,am asa o liniste interioara,cum de mult n am mai avut.i ti citesc din cand in cand blogul,baietii tai sunt superbiiar ptr tinemama de gemeni,,ma intreb cum reusesti cu doi flacai?sa ti fie sanatosi baietzii!
Jo,m am uitat la pozitzele lui Karla,noi,pai,,tu ai printzesa mare si,,frumoasaa fok,asa sa se faca si corcodusa lu` mama.
ea mananca formula(am citit acum ce i ai scris Mihaelei),6 mese cate 60ml,,cred ca 360 e bine(cred),Carla are 3300gr,tu ce zici ?e bine?
Sa i dai un mare pupik pe frunte de la Carla ptr maine,multa sanatate ii doresc Karlutzei,frumoasa de ea!
Corcodusa are colici,ii dau sab simplex,dar tot e aggitata,o sa o culc mai mult in patutzul ei dar cand e langa minee asa de linistita,,

Pepina,mama de Carla,corcodusa mami` draga



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Multumim Ayumi& Pepina,
Karla, LA MULTE LUNITE!!! sa fii sanatoasa, si sa le aduci numai bucurii parintilor
Pepina, Dennis nu l-a avut pe fata, i-a aparut dupa vreo luna, dar dupa cum ti-am spus tot la 2 zile ii schimba tubuletul si de fiecare data ii smulgea tape-ul, ca ma durea sufletul cand il vedeam cum plange. Binenteles ca le-am atras atentia, dar dupa aceea nu mai vroiau sa-l schimbe in prezenta mea.Si saracul de el nu-l mai suporta si-l scotea singur. de vreo 2 ori era sa se inece din cauza asta. Pana cand am vb cu o asistenta cu are ma intelegeam mai bine si am decis sa-l scoata si sa incercam mai mult la san si sticla. Si am reusit!! Iar de laser nu stiu ce sa-ti spun, chiar vorbeam zilele trecute cu cineva si mi-a povestit de o prietena a carei fetita a fost operata si are doar o mica cicatrice, care aproape ca nu se vede. Eu inca nu am vorbit cu dr de asta, am s-o intreb cand mergem la control.
Azi am facut o "excursie" pana la mall pe jos numai eu cu Dennis, dar cand am ajuns acasa am fost rupta.Tot drumul a fost de 3 ore. Iar acum e ora 12 si eu nu dorm si imediat se trezeste piticul meu.

Va pupicesc pe toatesi sa aveti o zi frumoasa(in Ro e dimineata)

http://forum.desprecopii.com/forum/photo_album_edit.asp?sqldtl=79836

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYUMI spune:

Pepina,multumesc pentru cuvintele frumoase si pentru vizitele pe blog.Cand ma uit la gemenii mei ce mari sunt,parca nu imi vine sa cred ca la nastere au avut doar un kilogram.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Multumim fetelor de urari! Da suntem mari...nu imi vine sa cred ca luna viitoare sarbatorim un an!

Dalma si eu sunt de acord cu premergatorul si Karla chiar l-a folosit. Acum de cand cu hipertonia nu am mai pus-o dar vom reveni sigur la el. Reactionam foarte bine la kineto chiar daca toata sedinta zbieram.

Pepina din ce am socotit eu ar trebui totusi sa manance mai mult dar atata timp cat ia constant in greutate nu cred ca sunt probleme. Pentru linistea ta poti intreba pediatrul. Colicile ne-au chinuit si pe noi si nu ne-a ajutat nimic. Avea program de la 9 seara la 1 noaptea si intr-un final adormea epuizata la mine pe piept.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Hello fetelor,ne-am trezit si noi in cele din urma, cred ca din cauza caldurii Dennis s-a trezit azi noapte fff des, manca putin si apoi somn.
Pepina, si eu am incercat din Ro, Sab Simplex si Bonisan, primul a fost cat de cat bun, dar mi-a spus Dodo sa-i dau Infacol, si sa stii ca mai bun. De fapt la Dennis i-a prins bine, chiar am vazut efecte. Dar e drept ca difera de la copil la copil.Pe noi ne-au chinuit colicile 4 luni, dar aveam impresia ca tot timpul are, am crezut ca nu se mai termina.

http://forum.desprecopii.com/forum/photo_album_edit.asp?sqldtl=79836

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_n spune:

Buna fetelor,azi am fost si noi la control la ochisori si dr.ne-a dat o veste ff buna,suntem foarte bine la ambii ochisori,a regresat si ne ducem acum dupa 7luni.Sunt asa bucuroasa ca a iesit totul bine cu ajutorul lui D-zeu.Si Ana-Maria are colici,dar nu de mult timo de 1saptamana,are program de plans de la 7 seara la 9,cand nu se linisteste cu nimic.Luni o sa ma duc la Dr.sa vad ce imi da.Voi ce ziceti ca e mai bun?Joklk multi,multi ani pt.fetita ta ,sa-i dea D-zeu muulta sanatate si sa fie fericitaVa pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Mirela, ma bucur tare mult ca totul e bine cu Ana-Maria, sa dea Dumnezeu sa nu mai aveti probleme.

http://forum.desprecopii.com/forum/photo_album_edit.asp?sqldtl=79836

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

La multi ani!!Ana Maria!!si tuturor ce poarta acest nume sfant.
[url=http://glitter-graphics.com/myspace/text_generator.php][/url]

http://forum.desprecopii.com/forum/photo_album_edit.asp?sqldtl=79836

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Mirela ma bucur ca Ana Maria e bine cu ochisorii! La multi ani Ana Maria!

La multi ani Carla, corcodusa mica!La cat mai multe luni in continoare cu sanatate. Mami si tati sa se bucure cat mai mult de tine.


Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre

Mergi la inceput