Sarpe in gradina...

Sarpe in gradina... | Autor: M&M

Link direct la acest mesaj

Acum cateva seri am iesit impreuna cu sotul si copilul in gradina . Plimband caruciorul pe unul din trotuarele curtii am vazut un sarpe.Mie mi-e frica de iei , asa ca am fugit cu tot cu copil. Sotul insa s-a dus s-a uitat la el si m-a intrebat ce sa faca cu el...I-am zis sa il omoare ( m-am gandit in primul si in primul rand la siguranta baietelului), ceea ce a si facut. Acum traiesc cu teama si ma gandesc daca mai e inca unul ( am tot citit ca sunt cate doi, de oicei) , cum mai ies din casa sa il plimb pe baietel, daca o clipa sunt neatenta si ma trezesc cu vreun sarpe langa baietel, daca il musca???

Din descrierea sotului, sarpele avea cam 40-50 cm , grosime , vreo 2 -3 cm si avea o nuanta abbastruie..Tot caut pe net dar nu am gasit nimic , deocamdata..

Intrebarile mele ar fi : cum scap de inca un eventual sarpe?? Exista curse sau otrava ??? pot intra in casa pe geamul de la baie lasat permanent deschis?

Mamica de poznas

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu era ma simplu sa-l prinda si sa-i dea drumul undeva in padure? Sau pe langa vreo balta? Parerea mea desigur.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Nu era ma simplu sa-l prinda si sa-i dea drumul undeva in padure? Sau pe langa vreo balta? Parerea mea desigur.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa


Marius, probabil ca amandoi am fost socati ( eu mai mult ) sa vedem un sarpe in curte , iar la mine a fost reactia de a imi apara baietelul, gandul ca ar putea s aii faca ceva rau , ca l-ar putea atinge m-a ingrozit...

Mamica de poznas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

pacat ca l-ati omorat, doar fiindca tu te-ai speriat! merita sa-l omori fiindca te-ai speriat! ce simplu dispunem de viata animalelor de langa noi!
in Ro traiesc doar 3 tipuri de vipere veninoase din care doar 2 periculoase/letale. Si ele traiesc la munte sau in zona de fanete din Apuseni!
Mare pacat, pe viitor sa va ganditi ca mai simplu este sa coabitati sau sa trimiteti animalul la plimbare decat sa-l ucideti gratis! Gratis!



„Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.” Gandhi

http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karfe spune:

cristina ia-ti o pisica .Si eu mi-am luat special ptr. serpi sau sobolani nu din dragoste de pisici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Probabil ca sarpele s-a speriat de tine mai rau decit te-ai speriat tu de el. Iti inteleg reactia de a-ti apara copilul insa nu si pe aceea de a omori bietul animal doar pentru ca tie iti e frica de ce s-ar putea (sau nu) intimpla.

Am vazut prima cobra cind traiam in Tailanda. Cumva, ajunsese in curtea casei noastre, era un pui - statea ridicat cu capul in aer si sisiia. Bineinteles ca mi-a fost frica de el dar nu m-am gindit decit cum sa-l iau de acolo ca daca il prindeau ciinii l-ar fi facut arsice. Sotul a fost mai curajos, l-a luat cu un bat si l-a dus in alta parte.
Sau in alta zi in care am gasit un sarpe in bucatarie - subtire cit degetul si lung - ce vina avea el ca era acolo, probabil se ratacise si nu mai stia cum sa iasa asa ca dupa o alergare ca in filme am reusit sa-l dam afara pe usa din spate.

Daca ti-e asa de frica iti recomand plase la geamuri, ca acelea pentru insecte - de alte metode n-am auzit.


www.wrongspelling.com/cambodia/" target="_blank">Cambogia * www.wrongspelling.com/turkey/" target="_blank">Istanbul * www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

I saw something in your eyes and I wanted it for myself - Dave Gahan

www.youtube.com/watch?v=xuDNLa3PxUk/" target="_blank">Only When I Lose Myself

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Mi-am luat 2 arici si vreau sa imi iau si pisici...



Mamica de poznas

Bazar pentru Bogdan
Bazar pentru Sebi
Bazar pentru Mihaita
Bazar pentru Ema


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malla spune:

of, atata morala ca a omorat un sarpe... deja e exagerare, parerea mea. Eu, una nu suport serpii si daca as fii avut curajul, as fii facut la fel. Mi-e cel mai frica de serpi si pentru siguranta familiei mele, nu as dorii ca in preajma lor sa fie asa ceva.
Deci... tre sa-i protejam sau sa ii lasam sa se inmulteasca? nu sunt periculosi?
Tin minte ca atunci cand eram mica, unul era cat pe aci sa intre in casa, se tara cu repeziciune pe scari... sora mea dormea...

Andrei si Adriana

Mergi la inceput