Maple-syrup babies - mamici de Canada (4)

Maple-syrup babies - mamici de Canada (4) | Autor: Donia

Link direct la acest mesaj

Editia veche

Capitolul (1) (2) (3)

Subiect dedicat gravidutelor si mamicilor din Canada, c-avem noi unele chestiuni mai specifice de discutat si informatii mai particularizate de adunat, sa nu plictisim alte audiente... Sa nu mai vorbesc de confortul mental ca "hey, I'm not alone in this" (cineva cu franceza ma ajuta cu asta sa fiu corecta politic?) si suportul pe care ni-l putem oferi cu informatii si experiente particularizate.

Cine se mai inscrie la canucks dulci si lipiciosi?

Bummies:

DPN: 14.09.2009 de Diana2007
DPN: 22.09.2009 de Llaura
DPN: 22.09.2009 de Simonna
DPN: 29.09.2009 de Delia79
DPN: 11.10.2009 de andreea-ana
DPN: 13.11.2009 de Laura B
DPN: 02.12.2009 de Monica8
DPN: 21.12.2009 de mini_me
DPN: 11.12.2009 de Katyuscha21
DPN: 18.01.2010 de mami dulce

Babies & mommies:

DN: 04.08.2009 Lukas James de maya.maya
DN: 26.06.2009 Mara Nicole de romanitza
DN: 04.07.2009 Oliver Nicholas de mQQm
DN: 12.05.2009 Daniel de alberta72
DN: 16.04.2009 Aidan Victor de MonaB
DN: 04.04.2009 Sophia de Olga Tarziu
DN: 26.02.2009 Cristina de Crinia
DN: 13.02.2009 Tudor de Daiopri
DN: 01.02.2009 Arianna Timea de fil_lily
DN: 06.10.2008 Chris Anthony de khristin
DN: 31.05.2008 Olivia de Magdone


Toddlers & mommies:

DN: 05.07.2007 Mark Alex de Denisam
DN: 24.07.2007 Victor Christian de Diana2007
DN: 24.11.2007 Lisandru de Nelia
DN: 27.01.2008 Anna Laura de anca74
DN: 03.02.2008 Andrea Bianca de matgravidut

Alumni cu experienta:

mamaana
Mikiion
Donia


Teste in sarcina si alte linkuri utile

Ontario: www.lhsc.on.ca/programs/rmgc/mss/" target="_blank">pamflet si ghid teste
BC: www.bcprenatalscreening.ca/page130.htm" target="_blank">site
Alberta: www.bcprenatalscreening.ca/page130.htm" target="_blank">site teste
Quebec: www.cnt.gouv.qc.ca/conges-et-absences/evenements-familiaux/conge-parental/index.html" target="_blank"> concediu parental 1
www.rqap.gouv.qc.ca/" target="_blank"> concediu parental 2
***********
www.blueberrydiapers.com/products/pockets/OSPUL" target="_blank">scutece bumbac


Common sense is not so common...[Voltaire]




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:


Haide pepitel!!!



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Bun venit pepitzel!!!

Uitati mesaj de la sotul lui mQQm:

Citat:
citat din mesajul lui mQQm

Buna dimineata, sant sotzul lui mQQm, m-a rugat sa va impartasesc ultimele vesti: nasterea s-a produs natural fara probleme la ora 21:28 July 04. Mamica este bine, baietzelul de asemenea. A cantarit 3.8 Kg la nastere si e tare frumusel :) (zic eu).
Va multumesc tuturor pentru suport si gandurile bune.
Cu siguranta o sa primiti mai multe amanunte cand se vor intoarce acasa.


Common sense is not so common...[Voltaire]




"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Well, I'm speachless!!!

Pepitel, ca Fat Frumos din poveste, te-ai dat peste cap si te-ai transformat in baietel exterior!!!! Ai inceput cu dreptul aventura asta in care mamica ta a vrut asa de mult sa intri!!! Sanatate si noroc, sa fii cuminte si bun, ca la tine acasa toata lumea te iubeste si te asteapta de foarte multa vreme. Happy B-day!

mQQm, wow! Citeam mesajul tau cum ca 7 iulie si ma gindeam ca azi e 5 si-ar mai fi chiar un pic... Pe urma scroll down si surpriza maxima, cum spuneam si-n alt mesaj, "si ce cap frumos rasare"... Pupam si stringem in brate tare-tare si cuvintele nu-s destule ca sa spun cit ne bucuram cu totii aici ca totul a mers bine si acum il tii in brate pe cel de-al treilea copil exterior al vostru!

Asteptam verde pt. telefoane (eu nu sun la mamicile de copii noi-nouti pentru ca pe mine ma scotea din minti sa fiu sunata, fie si numai pentru felicitari, eram abramburita oricum, numai telefoanele nu-mi lipseau!) si pupam fratele si sora mai mare, precum si taticul, care peste 15 ani iar o sa inceapa sa culeaga costume de baie in driveway, dar o sa aiba experienta!

Simonna



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

I knew it! I knew it! 3800, exact asa ma gandeam si eu, dar mi-a fost teama sa-ti spun, ca la intalnire ziceai ca e peste limita ta si uite ca ai reusit! Mi-am zis hai sa nu se sperie, ti-am prezis un 3500, dar tot un big boy canadian ai facut pana la urma!
Felicitari mami si tati, big brother si big sister, bine ai venit pepitel!
De abia astept poze cu micutul, ce bucurie o fi la voi acum, mQQm, sper ca esti bine si ca o sa te refaci repede, ce poze, nici nu-mi trebuie poze, va vad asa de bine, cum il tii in brate si-l sorbi din priviri!
Va astept cu povestea nasterii si totusi cu poze , ca pe pepitel nu l-am mai vazut de cand era mult mai micut.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Mqqm, bun venit pe lume dragutului de Pepitzel, imi imaginez cat de frumos si dolofan estesa va bucurati cat mai mult de primele clipe cu micutul, iar tie iti doresc refacere rapida.

Mona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Felicitaaaaaari Cristina, si sa va traiasca mica minune, ce fericiti trebuie sa fiti! Refacere usoara si asteptam impresii cand poti.

Romanitza, you're next!

Magda, cu Razvan (5 ani) si Olivia (1 an)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Felicitari si sa va traiasca, Cristina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Multumim frumos, am intrat rapid sa mut un mesaj pe la subiectele dragi inainte sa plonjez in pat, io care nu pun oki pe oki ziua de felul meu, dar dupa doua nopti in care m-am intins la 5:30 se mai schimba omu'.

Copiez si aici mesajul de la sezatoare, si fug la nani.

Am ajuns aseara acasa, pe la 11:30, scriu rapid si succint pt ca n-am mai avut rabdare sa nu va multumim, stiu ca-s hormonala rau, dar m-ati emotionat rau de tot. Consiliul de familie pt nume va fi azi dupa-masa , da'i asa de scump si de frumusel baiatul asta ca faptul ca i-am vazut mutrita nu ne ajuta prea mult. Va anunt imediat ce aflam.

Revin cu poze si amanunte cat de curand, abia astept sa le "share", deocamdata suntem in deplina perioada de adaptare, total dependent de tzitzi, stam agatat de ele 20 de ore pe zi si mai dormim cateva ore... ziua, ca daca nu sirena pompierilor e mic copil pe langa noi.
Acum astept telefon de la pediatru, are un pic de icter fiziologic.
Abia astept sa va povestesc mai multe, dar, de necrezut, doarme de 20 de minute, asa ca ma duc si eu "head-first" in pat.

si hugs la toate burticile si mamicile de maple-syrup babies. Thei're the BEST!!!





Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Cristina- ne bucuram teribil ca sunteti ok si ati ajuns acasa, asteptam poze neaparat si decizia consiliului de familie legat de nume.
Laptic mult,refacere rapida si somn cat mai mult pt amindoi.
Inca odata sa va traiasca flacaul alaturi de cei mari si sa va bucurati la maxim.

Denisa cu Emma Andrea 3,5 ani si Mark Alex 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romanitza spune:

Wow, fetelor... am ajuns in capul listei... Magdone, ai dreptate, I'm next Am fost si noi ieri la control, doctorul a zis ca de-acum ma pot astepta oricand sa nasc, azi tocmai inchei saptamana 37 si intru pe ultima suta de metri. Inca mai merg la job, astea vor fi ultimele zile, mai am de predat si trainuit niste colegi pe aici, dupa care de saptamana viitoare sunt libera!!! O sa am timp sa imi termin toate cumparaturile si sa ma linistesc... Ca de felul meu sunt o agitata si macar inainte de nastere sa mai spun si eu STOP.

mQQm - bine ati revenit acasa in formula intregita, asteptam cu nerabdare rezultatul dezbaterii consiliului de familie Cand am citit cat de mare a fost pepitzel, m-am cam speriat, ca ziceai tu ca in Canada se nasc copiii la peste 3500g.... Ieri la doctor am intrebat si eu cum apare bbita mea, mi-a spus ca nu e asa de mare, nu crede ca imi va fi prea greu la nastere. Sper sa aiba si dreptate If not....

Donia - multumim ca ai deschis noul capitol Spuneai ca i-ai prezis Cristinei de greutatea bbului, ce spui despre bbita mea?

mamicile si copilasii, sunt chemata intr-o sedinta... what's the point, anyway? Ei, asta e... Sper sa se termine mai repede, ca eu chiar ma simt ca intr-o vacanta deja

37+

Mergi la inceput