Parinti adoptivi in asteptare..

Parinti adoptivi in asteptare.. | Autor: simo_75

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,
Am deschis acest subiect pentru parintii care sunt atestati si care isi cauta in disperare puiul.
Sa vorbim despre tema asta si poate asa reusim impreuna sa ne luminam calea spre puiutzul nostru.
Orice sfat sau orice idee in privinta cautarii unui copilas sunt binevenite si pot ajuta anumite familii care nu mai stiu incotro sa o apuce.
Aici ne putem spune problemele si sa eliminam un pic stresul care ne apasa zi de zi.
Suntem toti "in aceiasi oala" ca sa zic asa si ne putem ajuta unii pe altii,macar pentru inceput cu un suport moral si virtual.

Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela_70 spune:

Simo,
ma bucur ca ai deschis acest subiect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

Pai m-am gandit ca suntem destule fete care stam zi de zi si de ne gandim cum sa facem si cum sa actionam ca sa ne vedem si noi puiul acasa.
Sa ne ajutam si sa ne sustinem reciproc pentru a trece cu bine de starea asta psihica care ne poate "darama" daca nu avem un suport.
Si cum aici pe acest forum am gasit solutia de a putea discuta liber am zis de ce nu?
O intrebare de ex: a fost cineva la maternitati?Cum au fost primite acolo ?Fundatii ? etc....

Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_70 spune:

Inca o intrebare si din partea mea.Am primit raspuns din tara la cererea noastra cum ca ar avea copil conform cerintelor.Am sunat cu rugamintea sa ne trimita o fotografie si ni s-a spus ca nu trimit ca daca suntem interesati, ei iau legatura cu sectorul nostru si ne cer dosarul ptr. potrivire.Aveti idee de ce nu pot trimite fotografie? Sincera nu pot sa merg sute de kilometri fara sa stiu cum arata copilul.Stie cineva cum ar trebui sa procedez? Va multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

Da e cam aiurea.Adica tu sa zici ca accepti , ei cer dosarul si daca tie nu-ti place??
De fapt nu cred ca e bine zis : sa nu-ti placa! e de fapt acea atractie despre care am tot citit pe forum.
Daca nu exista ce faci??Ramane dosarul la ei?


Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_t1971 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela_70

Inca o intrebare si din partea mea.Am primit raspuns din tara la cererea noastra cum ca ar avea copil conform cerintelor.Am sunat cu rugamintea sa ne trimita o fotografie si ni s-a spus ca nu trimit ca daca suntem interesati, ei iau legatura cu sectorul nostru si ne cer dosarul ptr. potrivire.Aveti idee de ce nu pot trimite fotografie? Sincera nu pot sa merg sute de kilometri fara sa stiu cum arata copilul.Stie cineva cum ar trebui sa procedez? Va multumesc anticipat.


De batuti/batute in cap nu iti trimit fotografii pe e-mail.
Am sa-ti scriu pe PM judetele care mie mi-au trimis foto pe email fara ca eu sa le cer asta, propunerea venind din partea lor.
In aceste judete chiar sunt niste fete dezghetate care au considerat ca in loc ca eu sa fac un drum de 600 km sa-mi trimita poze si raspunsuri la intrebarile mele vis-a-vis de anumiti copii.
Eu ca si alte fete am trimis cerere in 35 de judete si fiecare "intrepreteaza" Legea dupa cum vor ei. Unele DGASPC au fost deosebite pin comportamentul persoanelor cu care am intrat in contact iar altele lasa mult, mult , foarte mult de dorit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

off fetelor! Noi tot asteptam si asteptam si nimic.Oare cand ne vom vedea si noi puiul acasa??

Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui simo_75

off fetelor! Noi tot asteptam si asteptam si nimic.Oare cand ne vom vedea si noi puiul acasa??

Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga
Simo cu siguranta va veni si clipa cand vom avea si noi copilasii mult doriti acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Si noi suntem atestati si aceeasi poveste, nici un copil adoptabil

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

stiu ca vom avea si noi puiutii acasa dar asteptarea asta ne termina pshic.
Cred ca nu e zi data de DD sa nu intreb pe cineva :daca stie, daca cunoaste etc..
Culmea e ca din cate am inteles , pana acum doua luni s-au tot facut adoptii si acum totul e stopat.De ce oare???

Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IT spune:

Buna tutuor!

Ma inscriu si eu pe lista.. Suntem atestati dar se pare ca nu avem decit sa asteptam. Sunt putin surprinsa pentru ca am crezut ca fiind relativ flexibili in ce priveste sexul, varsta si nationalitatea copilului vom avea mai multe sanse...Dar nu e deloc asa.. Singurul lucru pe care am putut sa-l fac a fost sa contactez directii din cateva judete limitrofe Constantei atit prin telefon cat si prin fax..Raspunsul a fost cam acelasi .. Nu au copii adoptabili intre 2-5 ani..

Asa ca nu stiu ce se mai poate face..

Oricum bafta tuturor celo care asteapta un copilas !

Mergi la inceput