Mamici de zmeurici de iulie-august (67)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns matcha-oana spune:

neata mamicute si gravidute
azi am intrat si noi in 37 de saptamani,cu multa oboseala si kg in plus,tocmai mi-a cazut o plomba si am niste nervi,chiar acum ,nu prea as merge la dentist cu burtoiul asta.
citeam ca proaspetele mamici sunt stresate,pentru toate.
eu deja sunt stresata de pe acum,nu stiu de ce imi vine sa plang,am o stare naspa,nu am chef de nimic,imi este frica de viitor,nu imi vine sa cred ca pest ecateva saptamani vom fi mai multi cu o persoana si ma ia cu fiori,oare ma pot descurca,o sa pot sa imi fac datoria de mama,sincer mi sa facut dor de mama mea,tare as vrea sa fie langa mine in momentele astea.
va invit la o cafea virtuala va pup pe toate

37
leon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Alarma falsa, bebe ascultator e cuminte acolo inauntru, a inchis si robinetul, nu mai iese nimic de vreo 2 ore, monitorizarea nu arata nimic iminent. Phew, ce bine, ca mai aveam ceva treaba.

Bine ca nu urmai eu azi, n-aveam feelings prea intense pt 4 iulie ca zi de nastere a pruncului, asa ca aliniem pomponarele pt atlcineva!

Eu am BH la 10 minute, daca ati pomenit asa ceva... Si ceva scurgeri dubioaso-maronii, deci mult nu mai e, doar ca nu inca!

Cu bluzurile si emotiile, desi suna emotionant, voi stiti ca-s hormonii care galopeaza, da? Stati in control si repetati-va ca-s reactii chimice in organism, ok? Ni se intampla tuturor, mai mult sau mai putin. Sper sa treaca usor, eu dupa un plans sunt ca noua. Si de regula eu plang doar de ciuda.

Ma duc sa mai termin din treburi, ca am tras un pic de stres cu listele de treburi de terminat care ramaneau nefacute.

Scuze ca nu va iau pe rand, Patricia, fii optimista, asculta-l pe nenea dr si o sa fie bine.



Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

M-am trezit si eu sa-mi iau antibioticul...si cu ochii impaienjeniti nu vedeam decat "leak" in dreptul lui mqqm. Am intrat in fibrilatii..noroc ca am citit si pagina 2...care m-a bagat mai tare in ceata. mqqm cum adica nu se anunta nimic iminent dar ai BH la 10 minute si scurgeri si mult nu mai e???!!! Adica vine sau nu vine? E pe locuri fiti gata si asteapta startul de la tine? Tin pumnii sa termini treburile cat mai curand si sa dai startul pepitului.

Cat despre hormoneala...daaaa, normal ca stiu ca astia joaca feste..numa' ca acilea s-a produs o complicatura..s-au mixat hormonii de mamicutze cu cei de gravidutze. Si eu pis ochii rar...daaa' foarte rar...si aseara m-a luat valul. Motana tu la bluzul asta te refereai ieri dimineata (in timpul nostru, bineinteles)??? Cum mai esti? Zi ceva de inviorare..sa-mi revin si eu, ca am trebi' la greu in weekend.

Patricia imi pare rau ca ti-a iesit diabet...poate nea' doctoru crede de cuviinta sa-ti dea doar regim si scapi de tratament. Tine picioarele incrucisate sa mai stea bebe la caldurica si gataaa....fara exces de zel la smotru si alte nebunii. Daca tu care imi pari atat de echilibrata ai avut si tu momente de tristete dupa nastere...cred ca tre' sa tin o sedinta preventiva cu cei din casa ca sa stie lumea ce-o asteapta: un bebe urlator si o mama plangacioasa.

Meleea da un semn..tu intrai zilnic...esti ok?

Ma duc sa mai trag un pui de somn ca parca am baut toata noaptea...asa de tare m-a ametit primul mesaj a lui mqqm

Alinutza s35 viitoare mamica de strumf baietel Eric Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

Giova acum vazusi mesajul tau
Multumim de vesti...tu pari ok, nu obosita sau deprimata. Ce-ti face zmeurica? Cum stai cu lapticul?
Te asteptam cu drag acasa...ne-ai lipsit rau tare zilele astea

Alinutza s35 viitoare mamica de strumf baietel Eric Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mQQm

Felicitari Siacob, sa-ti creasca mare, frumoasa si fericita Beatrice! Bebelina Beatrice, bine ai venit, o viata lunga si fericita.

Eu "leak" de azi dimineata. De fapt m-am trezit in "conditii de umiditate". Si m-am tot picurat toata ziua. Cred ca mi s-au fisurat membranele, dar nu am contractii. Am stat pana acum, e 5:30 pm sa vad ce si cum, se pare ca se astupa guarica inapoi. Oricum, acum a venit soatza de la joaba, i-am zis sa stea acolo ca-l chem daca e ceva. Il iau de aripa sa mergem la spital sa vedem, sa ma asigur ca nu e pericol de infectie. Daca e ceva, va anunt, eu sper sa mai stea acolo, inca nu-s gata. Da' parca ce conteaza ce vreau eu?

'Nyways, nu scoateti inca pompoanele, doar pregatitile langa usa.

Pup, vin la raport cand ma intorc.


Common sense is not so common...[Voltaire]




hai bebe de mqqm,mamico,sa ai nastere usoara si refacere super super rapida


vine BEBE 2
Ebonee (02.10.2007)
Melissa (09.08.2009 DPN)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

`neataaaaa
matcha_oana,multam de cafeluta

mqqm,se pare ca vine bebe tau,nu glumeste,poate te trezesti cu el in brate si nu stii de unde

giova,multi multi

fetele,ce m-ati emotionat cu mesajele voastre
si eu am plans dupa ce s-a nascut Ebonee.tin minte ca a facut o iritatie la fundulet,da` ea nu zicea nimic,nici macar nu plangea,nici macar nu o deranja,dar eu plangeam de mama focului si ii suflam pe rana ca nu stiam ce sa ii fac in afara sa o ung bine bine cu,crema.chiar si dupa ce ii trecuse rana eu tot plangeam.ma uitam la funduletul ei si plangeam in hohote.era saracuta cu rana si eu nu stiam sa o tratez sa ii treaca mai repede

nu stiu ce am patit de vreo 2 nopti,nu mai pot dormi si gata.m-am bagat in pat pe la 12 aseara si vaz ca e 5 jumate si eu mis` cu ochii la voi.

patricia,imi pare rau ca ai facut diabet,sper sa scapi rapid de el

sa aveti un weekend minunat fetelor


vine BEBE 2
Ebonee (02.10.2007)
Melissa (09.08.2009 DPN)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Mey, cine sa ma mai inteleaga si pe mine! Zici ca n-am fost "acolo" de doua ori deja si nu pot sa spun daca e sau nu momentul. Culmea ca de doua ori am stiut fara indoiala, acu m-am prostit.

Adica tanti aia a zis ca e colul inchis, ca-i sus, ca nu e nici urma de lichid amniotic si c-o fi fost scurgeri. Acu' pipi pe mine n-am facut sigur , ce scurgeri sa fie ca apa? Da io am crezut-o si-am venit acasa fericita ca-mi cam convenea planul si n-aveam nici un alt simptom. Acu deja ma cam dor "BH" alea care erau doar bila ghem inainte, chiar exersai cateva respiratii. Da' daca la col nu s-a vazut nik, io ce sa mai cred?! Acu stau si ma gandesc ca tanti aia la echo morfologica a zis ca DPN se modifica pe 7 iulie, sa fi avut dreptate? Asadar, Alinutza, practica bate teoria si habar n-am daca vine sau ba, zici ca m-am prostit. El stie, bebele, dar nu vrea sa spuna.

Nah, io vorbesc singura, poate ma pocneste vreo revelatie.

Danielle, ti-a trecut supararea? Sarbatoriti in weekend!

Alinutza, uof ca tu ai de recuperat in weekend cu treaba. Moama, bine c-am terminat. Spor la treaba si grabeste-te. Pai in ce hal am ajuns cu "bluzele": vine sotul acasa cu plasele de cumparaturi, plecase cand eu doarmeam, io rasturnata cu burta-n sus pe canapea la tv in pijama... "faci te rog cafea?" ... ca ala cu posmagii, era la pranz. El... "tu n-ai pus inca de cafea?". Io...""! Da' nu oricum, asa in hohote si nu ma puteam opri, din cauza lui "inca" ala. Si in timpul in care plangeam, ma gandeam rational... bey ce ti-e si cu hormonii astia. Nu mai zic de al meu care nu mai stia ce sa faca, sa ma stranga in brate, sa-si ceara scuze, sa faca , cafeaua, ca nu mai vazuse de-astea, nici nu stia ce-a facut.

Si eu am plans dupa ce i-am nascut pe amandoi. La primul ca plangea el si-mi era mila, la a doua ca poate e ultimul meu bebelus. M-a tinut cam o luna perioada.



Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Neata!!!!!Azi sunt matinala-rau,a venit Timea de la socrii si pe la 6 a aterizat la noi in pat,unde m-a pupat si m-a dragalit pana mi-a sarit somnul....asa ca acum stau la o Giova,ce fain ca aveti net!Cum mai sunteti?Bb nu e cu tine in camera?MQQM,huh,prin ce hopp ai trecut.....bine ca totul e ok,oricum momentul cel mare nu-i departeCe planuri de we aveti?Eu ma apuc de aranjat prin dulapurile fetei(again),iar seara sper sa iesim la o terasa/ceva,nu am stare in casa......A,si neaparat scari in loc de liftPooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs40+(dupa calculele mele)39+(dupa calculele dr.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Neatza!
am baut la 6 dim., in timp ce asteptam maimuta.
Bb sta cu noi pe timpul zilei, de la 6 dim. pana la 12 noaptea. il mai iau pt. baita, pt. supliment, dar in rest e cu noi.
azi dim. a tras la greu din ambele sanuri. ieri fara sfarcurile de silicon, azi cu ele. am scapat de un stres. deocamdata e colostru, el nu se satura, asa ca-i dau completare cu siringa d-nele asistente. asteptam lapticul bun.

voi da copy/paste cu ce am scris la spiridusi, povestea nasterii, sa-i zicem.

In primiul rand tin sa va multumesc pt. toata sustinerea, incurajarile, telefoanele si mesajele primite. sunteti noiste dulci.

S-a rupt apa, am scris pe forum, am sunat sotul, am inceput sa si sa intru in panica. Clau era mult mai calm, m-a bagat la dus, a inceput sa stranga de prin casa, in acelasi timp suna si la dr. de rezerva.
Mi-a facut toaleta, m-am imbracat, m-a pozat...lichid curgea la greu, am luat bagajul si spre masina...eu tot plangand. Dr. nu raspundea, dureri nema...dar ne indreptam spre maternitate.
La ora 16:10 aveam internarea facuta, dupa 10 min. venea si dr. meu care dormea la el in cabinet...era de garda. am facut cunostinta, mi-a zis sa ma calmez, m-a urcat pe masa...dilatatie 2, comanda o clisma, dupa care ne vedem mai tarziu in sala de travaliu.
termin tot jos, imi sotul, asist. duce bagajul si ne indreptam spre aceeasi sala de acum 3 ani jumate. acolo mai era o d-na...care trebuia sa avorteze...gemeni morti in burtik...povesti horror, ma infiorez cand aud si ma rog sa fie bine sa scapam amandoi.
vine moasa de serviciu, pune CTG-ul bb avea pulsusl marit, dar din cauza mea care eram super agitata. Nici o durere, totul incetase dupa clisma. in timp ce l-a Marco a fost invers.
Cobor la baietii mei, marco vrea sa merg cu el acasa, nu au stat mult, ca nu avea rabdare piciul.
ora 19, schimb de tura, alta moasa draguta...sper sa nasc cu ea, merg sa-i dau dreptul, ma refuza elegant...daca nasc cu ea accepta, daca nu..nu.Raman socata de cate omenie vad in jur...macar e o schimbare...ca si in sala de nasteri: 2 mese noi, ca la clinicile private, masa misto pt. bb, AC acolo si in sala de travaliu.
D-na ce era cu mine, avorteaza...o mai tin putin, o muta pe salon. raman cu moasa...imi da reviste sa citesc...imi spune sa ma odihnesc sa fiu pregatita pt. ce va urma.
ora 21, vine dr. ma urca pe masa. Dilatatie 3, fara dureri, dar...membranele s-au rupt undeva in spate, cpapul copilului nu vine spre col din cauza unei foite de membrana nerupta. se chinuie dr., ma chinuie si pe mine....mai curge putin lichid...abandoneaza din cauza mea. Imi zice ca nefiind la termen, corpul si bb nu sunt pregatiti, capul nu vine pe col sa dea drumul contr. si avem 2 posibilitati:
- dim. punem oxitocina, pe urma peridurala si nastem in max 2 ore
- mai putem astepta travaliul, lichid fiind...
am ales prima varianta, cu speranta ca peste noapte se schimba ceva.
La miezul notptii am primit prima doza de antibiotic.
Dureri/contr. rare si nedureroase, am dormit relativ putin....dim. m-a gasit super obosita si stresata.

revin cu partea a 2-a.

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

asa....continuam cu ziua 2in asteptarea contractiilor:
vine a 3-a tura de moasa, e simpatica, mai in varsta...cum vede ca plang, ma sustine si ma incurajeaza. Iar pe masa....dilatatie 4, foita aceea exista....vrea sa se consulte cu dr. peridurala si oxitocina= scapat repede. ma apuca groaza...
Dr. iese din cezariana, hopa sus pe masa...scrijeleste foita cu un ac...brrrrr....e de acord cu moasa...chemam anestezistul...ma pregateste pt. montarea cateterului....curg apele pe mine de frica cand vad atatea ace....nu a fost placut dar am scapat.
In branula din mana se pune oxitocina si la pat cu mine...
apar contr. eu nu simt durere...e asa placut...imi vine sa dorm. dupa 30 min. dilatatie 5,dupa o ora se duce efectul epiduraklei...incep sa simt si eu contr. care erau nasolae....nu mai cheama anestezistul...dilatatie aproape 10...imi vine sa imping....sun pe Clau, sun dr., moasa pregateste sala...incep sa plang de emotii...durere...nici eyu nu mai stiu.
Apar o groaza de medici, 2 se ocupa de kitul pt. celule stem, asist. ma duc in sala, dr. pune manusile...asteptam contr. S_AU OPRIT. Moasa a oprit perfuzia pana m-a instalat pe masa.
Da drumul...incep....trag aer...imping....nimic.....bb nu coboara.
Dr. urla la mine ca nu imping bine, eu urlu de durere....dupa alte 2 contr. simt capul....nasol....presiune mare jos...vine contr. moasa sare pe burta mea, o ajut si eu si cu ultimele puteri....simt cum scoate bebele. ma prabusesc pe masa, le cer sticla de apa, o arunc pe mine...apare un furtunas cu oxigen din spate...plin de lume in jurul meu...
Dr. ma roaga sa ma calmez si sa ma uit la bb.
e mic si slab, plin de vernix dar urlacios.....
cer tel. moasei sa-i fac poza, se distreaza toti de mine...dr. recolteaza celule...scoate placenta si simt o imensa usurare...am scapat.
in Interior nu m-am rupt defel....putin afara catre fund.
Imi da anestezie sa ma coasa, asist. imi baga pe fluturas antibioticul, moasa recolteaza sange pt. celule stem....NU MAI VREAU ACEEEEEE. Dr. face misto de mine...ca nu-mi plac acele lungi
Pune 5 copcii, lejer, fata de prima sarcina....totul ok, vine asist. cu datele bebeului....eu vb. cu al meu sot...care de jos vedea toata agitatia din sala de nasteri, lampa, lume multa.....bine ca nu a fost acolo.
Moasa pune gheata pe burta, ma apasa...dureri mari...e adevarat ca sunt dureri mai mari de burta la al 2-lea bebe. vine anestezista, baga ultima doza de peridurala, scoate cateterul, raman cu perfuzia de oxitocina...totul e calm...eu de fericire...usurare...am 2 baieti...sunt cea mai fericita mama din lume....regret toate gandurile si cuvintele pe care le-am spus despre bb2...e al meu...e un dulce...are gura mea, seamana cu Maarco...e sanatos si cel mai frumos bebe...ma uit la poza lui si ...ii multumesc domnului ca ne-a scapat cu bine si ma gandesc ca am incheiat cu acest cap. pt. totdeauna...nu mai vreau nicio fetita...nu mai vreau sa trec prin ce am trecut.

Daca l-a prima sarcina totul a decurs rapid si nu ma dezmeticisem bine cu nimic din jurul meu...acum le-am trait pe toate....
- inducerea travaliului
- membrane nefisurate
- uter cusut in urma primei nasteri...care acum nu se dilata cum trebuie
- bb mai mic ca primul, expulzie mai grea. Macar nu m-am rupt...vindecarea e mult mai usoara, cobor scarile, stau pe fund.

Dr. un super om , si un super dr., foarte apreciat in spital.
Personalul super, am dat, dar prima data am primit. nu ca la prima nastere.
Salon de lux nu am prins, dar m-a rezolvat moasa intr-un salon de urgente pt. cezariane....suntem 3 fete, Edi e singurul mascul dintre bebei...ne intelegem super...toate am nascut joi, toate sper sa plecam luni acasa.
Am si internet....sunt ca la hotel...depresia sa stea departe de mine.
Ieri a venbit Clau cu papa de la KFC si am plecat intr-un parc...ce fain a fost sa stam acolo si sa papam...bb era la baita si schimbat.

Intre timp a venit bebe, se perinda pe aici asist. si am renuntat la comp.
azi noapte vine una sa-mi faca antibioticul si ma intreaba de unde am net...eu fac pe proasta si zic ca nu stiu....dar e de la ele, scrie clar Bega1, e problema lor daca nu l-au parolat.

hai sa va pove despre intalnirea lui bb cu rstul familiei:
Joi merge Clau dupa Marco, eu merg sa vb. cu neonatoloaga despre bb si daca ii lasa pe baieti sa-l vada pe micul print.
Vine doar Clau sus, pe Marco nu-l lasa in salon...mor...imi vine sa plang de ciuda...atat astepta sa-l vada pe bb Edi....
Vine bebeul...face cunostinta cu taticul...eu incep sa plang cand il studiem mai bine si vad ce mic si slabut este si dai cu plansul...inoata in toate hainele...ce facem cu el asa mic???? marco a fost cu 1 kg mai mare si se vede aceasta diferenta la ei.
intre timp se deschide usa salonului si apare iubirea mea mare cu buni. saracul Marco se sperie cand ma vede plansa...dar privirile i se indreapta spre fratiorul lui....incepe sa-l pupe si sa-l studieze, nu se mai dezlipeste de el...ii murmura cuv. de iubire...noi nu avem aparat, fac 2 poze cu tel. si ma uit nervoasa spre Clau, care uitase ap. in masina.
Marco vrea sa mergem cu bb acasa, dar e prostit repede de tati si pleaca dupa putin timp.

ieri vine iar Marco....se urca langa el in pat, il inunda de , doamne ce-l studiaza...il dezbraca sa-i vada piciorusul, manutele...e fermecat de fratiorul lui, cat e de mic si frumos...
Eu...vreau sa fac poze...ap. descarcat...sa mor de ciuda nu alta.
Cam asta a fost intalnirea dintre frati...nu va mai zic ca bb a inceput sa suga nasucul lui marco si sa se trezeasca cand i-a auzit vocea...e clar ca-l cunoaste inca de cand era in burtik.
Vom vedea cum va fii acasa, cred ca o sa fiu cu ochii ca pe butelie.

Am noroc ca Marco e cuminte, asculta de mama si nu plange dupa noi.
Eu sunt ok, ma simt bine, bebe la fel...i-a facut dr. o groaza de teste...toate bune.
Clau pregateste cuibul...eu nu am avut asemenea preocupari si tot am nascut...asa ca a ramas pe tatisa puna patut, sa faca curat, sa spele scoica si caruciorul,.

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze
poze

Mergi la inceput