Claudia Andrada

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns discordia spune:

Fetita mea are un catelus care spune i love you, iar ea il striga ai lalu.
Aseara repetam cu ea care sunt ochii, urechile, gura, mainile,picioarele, pasarica, curuletu. O intreb daca tati are pasarica, iar ea se duce la tati si ii lipeste una pe fund, dar asa serioasa.
A invatat sa se incalte singura, nu incurca niciodata stangul cu dreptul, ii place sa se spele singurica pe dintisori.
Cand manacam, daca se murdareste pe maini sau ii cade din lingura pe masa ori imi cere mie prosopul ori il ia singura, se sterge pe maini, curata si masa, apoi pune prosopul de unde l-a luat.
Cand mergem afara, daca mai cade am invatat-o sa se scuture pe maini si pe picioare, si a bagat asta la cap, mai mult ma scutura si pe mine pe genunchi.
Facem curatenie impreuna, isi duce singura pampersul la gunoi dupa ce o schimb, isi duce rufele murdare la cos la baie, dar daca este lumina stinsa imi zice mina, adica sa ii aprind lumina.
Strange biberoanele din casa si le arunca in chiuveta la bucatarie, tati daca mai mananca ceva cand se uita la tv, dupa ce termina ii da ei resturile sa le duca ori la gunoi sau sa puna farfuria in chiuveta si ei ii place.


mamica de fetita si 9s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Discordia, fara discutie fetita ta este precoce,parca o vad pe fica mea cand avea 1 an jumate,era la fel de curioasa,independenta si abila in vorbire.

Dar.....ai sa vezi cat de greu iti va fi cu ea pe la 3 ani jumate(noi suntem la aceasta varsta)e atat de independenta incat nu mai pot sa fac nimic pentru ea.
daca vreau sa o imbrac sau sa o pun pe toaleta sau sa o ajut la ceva tipa ca o zapacita ,Sophiaaaaaaaaaa adica ea.

fetita ta este un copil foarte stimulat temprano si se vede din comportamentul ei ,este mare lucru sa poti sa-i oferi in ziua de azi copilului tau toata atentia si timpul pretios,cel putin primii 7 ani.

Eu sunt norocoasa ca mai am o bebelina de 6 luni si inca mai profit de acele momente de bebe-mamica stii tu la ce ma refer, cea mare ma ia in brate numai cand vrea ea ,daca incerc sa o strang la piept si sa o iubesc ,imi raspunde " e corpul meu si eu decid cand sa ma iei in brate", de fapt asa am invatato sa se apere la gradi .


Sa va traiasca fetita si sarcina usoara.
P.s. o sa-i prinda bine o surioara sau un frate,dar sa ai mare grija cum reactioneaza ea la venirea pe lume a lui bebe,nu-i va fi usor sa-si cedeze o jumate din locul ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns discordia spune:

Multumesc, ionica.
Fetitei ii spunem de pe acum ca bb e in burta la mami, iar ea cateodata ma mangaie pe burta, altadata ma ciupeste. Cand ma mangaie, spune: bebe nani, adica bebe doarme, face nani.

Cand iesim cu ea afara, este foarte atrasa de... baietii mari, adolescenti. Nu trece pe langa nici unul fara sa ii puna mana pe picioare sau chiar pe fund daca nimereste, iar partea nostima este ca acestia intotdeauna se intorc mirati ca nu stiu cine ii atinge

Aseara, s-a dus si a luat chec de la bucatarie si a mancat in sufragerie, facand firimituri. Eu tocmai ma asezasem in pat caci nu mai puteam de spate si ii spun sotului sa aduca el matura cu farasul sa strang mizeria. Ea cand a auzit s-a dus singura si mi le-a adus.

Altadata, ma apuc sa calc, ii spun sa se duca la tati pe hol sa ii dea o sticla de apa si sa mi-o aduca. Se duce la taica-su asteapta ea ce asteapta, sotul avea un pic de treaba si nu a pututsa ii dea imediat sticla de apa, asa ca se duce in dormitor si imi aduce sticla de apa din care bea mamaia seara cand isi ea medicamentele.

mamica de fetita si 10s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns discordia spune:

Nu am mai scris de ceva vreme, dar incerc sa recuperez acum.

Am invatat-o pe cea mica sa numere pana la 9, nu le spune in ordine, doar le repeta dupa mine:
1-uniu
2-oi
3 tei
4-patu
5-tinti
6-ase
7-apte
8-opt
9-nioua


mamica de fetita si 13s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns discordia spune:

Alte cuvinte intrate recent in vocabularul ei:
punga-munga
buna-muna
tarziu-taiu
telecomanda-manda
floricica-ica
scooby-oby
cicolata-cioata
bomboane-bubu

Mama mea a ivatat-o sa se inchine si cateodata vine si ne face si noua un fel de cruce.



mamica de fetita si 13s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns discordia spune:

Cu siguranta voi avea un copil fotomodel...In fiecare seara se incalta pe rand cu toate perechile mele de pantofi cu toc si isi asorteaza si cate o geanta.
Pe zi ce trece ne incanta, a inceput sa spuna tot mai multe cuvinte, a fost foarte incantata de ce i-a adus mociu, adica mos nicolae, era foarte surprinsa cand a descoperit cadourile in ghetute.

Intr-o zi cand o culcam de pranz, desi era aproape adormita a inceput sa isi faca cruce si pe urma imi facea si mie, iar lu Doamne doamne ii spune amne amne. Tati a invatat-o sa zica soparla, la inceput spunea sopila, dar pe urma a prescurtat p..la. Si acum repeta amne p.la, amne p.la, adica doamne p.la. Nu stiu de unde ca noi nu am invatat-o.

mamica de fetita si 17s+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns discordia spune:

A trecut destul de cand nu am mai scris, dar sa vedem ce pot sa recuperez.
Claudia a crescut, dar a ramas aceeasi fetita cocheta si harnicuta care nu suporta mizeria.
Cand am fost sa ma tund acum 2 saptamani a luat matura de la coafor si a maturat acolo unde imi cazuse mie parul. Sau cand l-am cantarit ultima data pe fratiorul ei, drita a dat la o parte musamaua care acoperea patul, l-a consultat pe cel mic, iar dupa ce a terminat si l-am luat eu in brate, Claudia a asezat la loc musamaua.

Legat de fratiorul ei, cand eu eram inca in spital cu el, tati i l-a aratat pe camera, iar in filmulet era cu puta goala, faza la care Claudia spune ca bebe are manuta intre picioare.

La inceput nu putea sa ii spuna Dragos si il pocea Dasieu, era tare caraghioasa. Acum ii zice ficioru, adica fratioru.

Intr-o zi eram intr-un supermarket la cumparaturi si era si o calugarita. Claudia ma intreaba cine e, ei ii spun ca este o maicuta. Acum ma intreaba periodic ca ce avea miciucia (maicuta) pe cap.

Mamica de doua comori: Claudia Andrada (09.04.2008) si Dragos Ovidiu (28.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns discordia spune:

Ieri se proba cu o rochie de a mea si spunea ca este meeasa, adica mireasa.

Daca ii cer sa imi dea si mie ce mananca ea spune ca nu este bun, e caca, eu insist iar ea imi raspunde ca este pentru buba ei.

Sau nici eu si nici sotul meu nu suntem fumatori, dar avem rude care fumeaza si ea a vazut cand vin acestia in vizita. Asa ca intr-o zi imi cere un betisor de ureche ca ea vrea sa umeze (fumeze), ba mai mult vrea si scrumiera. Are niste gesturi de adevarata fumatoare, acum cere direct tegara (tigara) pufaie si pe urma scrumeaza. Tati ii repeta ca, copiii nu au voie sa fumeze, iar acum daca cineva ii cere sa ii dea tigara raspunde ca nu e veoe cupiii, adica nu au voie copiii.

Mamica de doua comori: Claudia Andrada (09.04.2008) si Dragos Ovidiu (28.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns discordia spune:

Daca repet cu ea zilele saptamanii si nu are chef, se supara si imi spune: "mami nu mai zice a#351;a, se supara babau", baubau fiind la noi ceva amuzant, nu de care sa ii fie frica.

Daca este cineva la toaleta si noi suntem in dormitor, o intreb ce se aude, la care ea spune de fiecare data, babau face pisi la noi.

La carne ea ii spune buciucica sau bobocica, la guma de mestecat chestie, masina de calcat este masina de c.a.c.a.t. .

Daca eu ii spun te iubesc, ea imi raspunde si eu te iubesc pe tine, ma topesc toata.

Daca plange Dragos ma cheama ca plange "ala micu".

O intreb daca vrea si ea titi, iar ea "nu, mami ca sunt fetita male",adica mare.

Mamica de doua comori: Claudia Andrada (09.04.2008) si Dragos Ovidiu (28.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns discordia spune:

Claudia ma intreaba mereu ce fac atunci cand vede ca scot lapticul cu pompa de muls. Eu ii explic ca mulg laptic pentru fratior ca sa manance. Asa ca intr-o zi ia din dulap capacul de la unul din bolurile robotului de bucatarie care are o parte ce seamana cu o palnie si isi pune respectivul capac la san si zice ca se mulge si ea si ii da laptic fratiorului.

Cand vin acasa ma intreaba ca ce am la ochi. Ii explic ca este machiaj. Mai intreaba de ce imi dau cu machiaj. Ii raspund ca sa fiu frumoasa. Imi cere sa ii dau si ei. Ii spun ca e mica si daca ii dau se face urata.
Asa ca acum cand ma intreaba de ce imi dau cu machiaj si ii raspund ca sa fiu frumoasa, ea ma contrazice si spune ba nu, ca sa fii urata.

Ieri, tati dadea cu lac pe tocurile de la geamuri. Claudia bineintelea intreaba de ce. Ii raspund ca sa fie frumoase geamurile. Ea foarte serioasa: ba nu, ca sa fie urate.

Mamica de doua comori: Claudia Andrada (09.04.2008) si Dragos Ovidiu (28.05.2010)

Mergi la inceput