Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (185)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Dex pentru bebeluseala?
Pai nu ma ca ea spune de atatea ori cat sa pricep si daca chiar nu inteleg ori ma duce si imi arata ori imi da cuvinte ajutatoare

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmuletepovestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca

Are mama o ratusca...
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=8&folder=Ratusca din viata mea" target="_blank">an1 si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Ratusca%20din%20viata%20mea&page=1" target="_blank">an2


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

La capitolul limbaj, SIlvia are tendinta sa zica ultima parte a unui cuvant (dale=sandale, cou=tricou, pon=sampon etc.) deci e mai usor de intuit ... dar are si ea silvismele ei pe care le inteleg mai greu ... dar sunt atat de dragalasi cu limbajul lor si cum incearca sa se faca intelesi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Buna dimineata,

Bianca, de ce nu incerci totusi sticlele avent cu ciocul ala alb, flexibil? Stiu ca ai zis ca ai fixul tau, dar poate pentru mititica e ok, incearca, ce ai de pierdut?

Laura, intr-adevar, razele solare sunt periculoase, eu le dau cu crema. Acum ai mei sunt mai bronzati deja, dar cand e soarele mai puternic sau la plaja/mare le dau cu SPF 0. Apoi cu timpul cu 30. Insa mie mi-ar fi imposibil sa nu iasa copiii afara intre orele 11 si 17. Iar daca la mare as sta in casa intre orele alea, cred ca mai bine nu m-as duce. Noi nun ne trezim asa devreme, mai ales in concediu, si pana ne-am imbracat, spalat si mancat toti s-a facut 11 [:-D].
Cam asa la noi. Insa nici un copil inca nu a avut deloc insolatie, deci am nimerit-o cumva. Insa sunt isterica cu crema de protectie, poate si de aia...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Citat:
citat din mesajul lui abramburika

Va las cateva pozici mai noi si iesim in parc ...

Ne auzim dupa-amiaza!!!

Foarte frumoase pozele si Silviuca f frumoasa

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmuletepovestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca

Are mama o ratusca...
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=8&folder=Ratusca din viata mea" target="_blank">an1 si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Ratusca%20din%20viata%20mea&page=1" target="_blank">an2


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

buna dimineata,

cu soarele, eu le-am dat la mare cu factor de protectie 50 pt. copii si am ntetionat sa cobor la 30 spre sfarsitul sezonului. Dar mie, care nu am piele sensibila la soare, nu ma inrosesc.. ma fac direct maro indefent cat stau si nu ma ard, care m-am dat cu factor 6, intr-una din zile mi-au iesit niste "blande" pe decolteu si pe spate de la soare... Eram 5 mamici pe plaja, copilasi nostri se jucau impreuna si toate 5 ne plangeam ca ne manaca acele bubite. a doua zi dimineata 3 din cele 5 mamici am stat la plaja cu tricourile pe noi din cuaza balndelor. Asa ca n-am mai scazut factorul de protectie la Tuste. Si le-am tinut pe plaja de la 7:30- 8 pana la 9:30-10 si de la 17:30 - 18 pana la 19:30 - 20. Una peste alta nu atat soarele ma interesa cat aeosolii. Pe Eni a agitat-o marea, pe Ana a relaxat-o. Efectul il simt acum acasa: manaca ff bine si dorm mult dupa mare.

Mihuta imi pare rau ca ati patit asa!
Bianca n-am vb cu pediatra inca de analize, dar nu le trezesc din somn sa le dau papa! Cred ca merg pe varianta cu sticluta la noi dupa intepatura!
AncutaD e super tare Mariuca ta! Noi nu vorbim prea multe!


si sa ma laud: Eni isi face cruce singura la rugaciune, amandoua recunosc literele A, E, I; Ana deseneaza cercul si linia, Eni stie care e dreapta si stanga! Am niste pereti desenati in sufragerie...



PUSSI mami de gemenele ELENA & ANA 19.11.2007
Suntem mari



DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

Pussi felictari tustelor pentru progrese

Si acum am si eu nevoie de niste sfaturi.. in legatura cu olita

Deci Raulito al meu imi zice ca va face caca inainte de a face, dar nu vrea sa stea pe olita sau reductor de WC. Acum nu mai urlacxand vede olita, dar nu vrea sa faca la olita ...pur si simplu se ridica si se pune pup langa olita si face caca ...si se uita intre picioare sa vada ce maglavait a facut ...Iar cu pisi ...din nou se poate controla... Ca tot asa se pune pup, face pisi si cand curge il opreste si el o ia ca pe o joaca si se da mai incolo si ii da drumul din nou...face asa de vreo 3 ori..parca isi marcheaza locul ..
Olita e pe langa el, e tot timpul la vedere... si cateodata incearca sa se urce pe ea... dar tot invers... si cu un picior in ea... I-am aratat de nenumarate ori cum trebuie sa stea... deci
Asta se intampla de o saptamana ..poate am eu pretentii prea mari asa repede..ca pana acum nu m-am strofocat deloc pe tema asta ca urla ca din gura de sarpe cand il puneam pe olita si nu l-am fortat sa nu il sperii cumva de reductor si olita

Ank Raul 17.10.2007 si Cecilia 11.12.2008
Poze pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Ank, sunteti la acelasi stadiu cu noi, Eva a avansat de la urlete cand vedea olita, acum macar suporta sa o vada in aceeasi camera cu ea, ba chiar se aseaza pe olita, dar....dupa ce a facut in scutec sau pe jos

Eu mai astept, am mers cu ea la un magazin si a vazut o olita total diferita de a noastra, a pus mana pe ea si a zis "caca-caca", deci stie la ce foloseste, stie sa spuna si cand face, doar ca nu vrea sa stea.
Eh...deci mai e un pas

adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)
aventurile unei printese adevarate

Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

Asa e si Raul... imi zice dinainte caca sau daca face pisi pune mana pe putulica si imi zice CU-CU ... dar inca nu vrea la olita... Am sa profit acum din plin de zilele de caldura sa il las fara pampers sa constientizeze tot mai mult ... si olita bineinteles strategic lasata sa se impiedice in ea

Ank Raul 17.10.2007 si Cecilia 11.12.2008
Poze pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Daca este ca Maria doar o sa se impiedice de ea...eu o sa incerc cat stau la mare sa o dezvat de pampers

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmuletepovestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca

Are mama o ratusca...
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=8&folder=Ratusca din viata mea" target="_blank">an1 si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Ratusca%20din%20viata%20mea&page=1" target="_blank">an2


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

am vazut o Silviuta frumoasa si ocupata cu grijile de mamica

cu olita... eu sunt tare suparata...
la Eni cred ca am sarit peste momentul cand era dispusa s-o accepte. Inainte de mare a facut 2 sapt. kk doar la olita... am zis ca nu scot pampi decat cand ne intoarcem.... si s-a rupt filmul, nu mai cere olita, face kk ascunsa pe unde apuca sa n-o vad! pisu face cand o pun ...
Ana, vad ca se screme, o pun, sta 10 min. pe olita si nu face, ii pun pampi si face in el....la pisu doar la nimereala face in olita




PUSSI mami de gemenele ELENA & ANA 19.11.2007
Suntem mari



DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput