Atentie la capuse,la Borelioza,la Lyme! (5)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Zadi spune:

Alina - mie dr. Bozsik mi-a scris de Amoxicilina 2 g x 3 zi. De la voi stiu de Doxiciclina. Este bine sa cititi cat mai multi pt. a corecta eventualele greseli. (augmentinul este amoxicilina+acid clavulanic, parca).

Deci cum e bine? - ca sa pot modifica in lista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Zadi, se poate Amoxacilina 2 g de 3 ori pe zi si Augmentin 2 g de 3 ori pe zi, Doxyciclina eu am luat 2 x 100 mg. Eu am luat preventiv...Gabi25 a luat doza mai mare de Doxyciclina, parca 3 ori 200 mg, nu mai stiu exact, scrie ea mai bine.


Alina cu www.snugglepie.com/ezb/653339.png" target="_blank"> Adelina (31.08.2006) & www.snugglepie.com/ezb/653351.png" target="_blank">Dragos (11.04.2002) poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zadi spune:

alinamoro - am modificat doza. Desi stiam de la voi ca tratamentul indicat este cel cu doxiciclina am cerut medicilor de la Bals sa imi dea reteta si nu mi s-a dat. Ei mi-au recomandat augmentin. Din prospectul doxiciclinei este indicat ca se administreaza in caz de infectare cu borrelia, deci Doxiciclina este antibioticul corect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena2009 spune:

Oh, my God ! In sfarsit v-am gasit ! Habar nu am avut ce se intampla ca nu mai pot posta. Sa nu ma intrebati daca am Lyme sau de ce imi merge mintea cu incetinitorul.Sunt inca in plin Herx. Dar ma bucur mult ca v-am regasit. Mi-a-ti lipsit mult zilele astea.

Marius multumim din suflet pentru ajutor!

Ideea e super, felicitari tuturor care se implica.Cred ca vom ajuta pe foarte multi oameni sa scape de chinurile prin care trecem unii din noi. Incerc sa ma readun si sa va ajung din urma. Fac tot ce pot pentru asta.

Oradeanca ma bucur din suflet pentru tine. Thanks God ca nu a fost infectata capusa.Esti bine venita oricum printre noi cu postari daca vrei sa ramai alaturi de familia Lyme.

Cireshica307 draga tie cum iti mai merge? Cum e cu Herxul tau? Eu momentan ma duc tot intr-o parte ca si o "gaina beata", nu prea am echilibru, picioarele sunt ceva mai intarite, pot sa merg destul de bine cativa metrii dar ametesc rau de tot. Parca as fi beata. Venele imi sunt praf. Plesnesc pe rand cum intra acul in ele. Dar asta e ! Mergem inainte si incercam sa ajutam macar pe altii sa nu mai ajunga ca si noi.

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cireshica307 spune:

Sal tuturor si felicitari pt actiunea demarata. Sa-mi spuneti cum pot sa ajut. Lorena ma simt oribil merci de intrebare :P. Ieri m-a durut capul am dormit toata dupa masa si seara dupa doza de Cefort IV iar am facut febra si m-am chinuit sa dorm azi noapte. M-am trezit de o mie de ori, ultima oara la 4 fara un sfert si nu mai pot sa dorm din cauza blestematei de dureri de cap. Sper sa fie un herx si sa sufar cu un scop.
Voiam sa va intreb: credeti ca dupa 6 luni de simptome este posibil sa fie de ajuns o luna de antibiotice? Pentru ca din cate am citit peste tot, cred ca va tb sa dureze m mult.
Va pup si sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi25 spune:

Super idee cu lista...asa sunt cat mai multe informatii CORECTE adunate intr-un loc.
ALINA are dreptate in legatura cu Doxiciclina.....din informatiile mele, doza minima recomandata in lyme este de 300 mg si maxima (la cine poate suporta) e de 800 mg, eu am luat doza de mijloc, adica 400 mg.

In acest moment am schimbat antibioticul, de 5 zile sunt pe Claritromicina, 500 mg dimineata + 500 mg seara. Repet si tratametul pentru toxocara, 400 mg albendazol/zi timp de 14 zile .... asta plus silimarina, omeran (in cazul claritromicinei merge luate odata....doxiciclina nu), complex B, magneziu.

Am de doua zile niste senzatii ciudate in muschi.....apar dureri in muschii picioarelor....dureri care se "misca"....apoi se muta la maini. Dimineata ma dor cumplit calcaiele si cumva deasupra calcaielor.
De cand am reluat tratamentul a disparut din acea oboseala cronica (si la prima tura a tratamentului a fost la fel...oboseala a disparut prima).
Desi eram obosita tot timpul nu reuseam sa dorm....am avut o saptamana de insomnii....acum dorm toata noaptea.....dar au reaparut durerile de cap....azi "vedeam" in ochiul drept ca o lumina pulsand....si acele firisoare (care se pare ca sunt spirochete moarte in ochi - sper ca am scris bine) parca le vad mai intens.
Toate reactiile astea cred ca sunt impactul noului antibiotic asupra bacteriei. Luni sper sa ajung la farmacie sa iau niste plaquenil.

Camelia mami de Rares Petru (04.07.2002) si Daria Maria (17.05.2006)
www.youngnutrition.net/member/tickers/31540/ticker4.png[/img][/url]" target="_blank">Evolutie Daria
www.flickr.com/photos/47782891@N00/" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cireshica307 spune:

Gabi, suferi de mult timp de lyme? Te-a diagnosticat tot dr Bozsik? Cat a durat prima cura de antibiotice? Ai folosit doazr un antibiotic? Eu stiu ca bacteria exista in 3 forme: cu perete celular, fara perete celular si in forma de chist, de asta stiu ca trebuie vreo 3 antibiotice deodata pt a o ataca serios. Simti vreo ameliorare? Sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Noi am ajuns la jumatatea tratamentului cu antibiotice ... de vreo 2 zile puiului i-au aparut tot felul de pete si punctisoare rosii, niciuna nu seamana cu eritemul migrator, mai degraba pot fi reactie la antibiotic sau de la caldura/praf, insa ma ingrijoreaza putin .. la axila, de exemplu, e o pata cat o maslina chiar pe un pliu, aduce a ciuperca, mai are doua punctisoare pe fata, poate de la tantari ... bacteria asta mai poate produce si alte pete decat eritemul migrator? La locul intepaturii nu apare absolut nimic ...

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - haiducel iubit 16.09.2008

8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena2009 spune:

Cireshica307 nici eu nu cred ca e de-ajuns doar o luna de tratament. Dr. Bozsik ti-a prescris asa tratamentul? Cate saptamani de tratament ai facute? Eu cred ca bine ar fi sa iei legatura cu el sa ii scrii ce simptome ai acuma dupa o perioada de ? saptamani cu tratament cu??????????? si ii ceri sa te ajute cum sa mergi mai departe cu tratamentul. Eu in locul tau asa as proceda. Cand am fost noi la el si mie mi-a prescris Cefort pe 6 saptamani, dar am tinut tot timpul legatura cu el prin mail si in functie de simptomele pe care le aveam ne zicea cum sa modificam tratamentul.Dureri de cap si insomnii e normal sa ai in Lyme.

Multa sanatate tuturor !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cireshica307 spune:

Nerantula, si mie imi apareau noaptea pete rosii mici p fata si pana dimineata dispareau si nu ma credea nimeni ca am avut asa ceva. Da, sunt sigura ca apar tot felul de eruptii si pete de la bacterie, si daca a aparut in urma administrarii antibioticului, poate fi un semn ca bacteria moare. Deci tine-o tot asa.
Lorena, eu asa am inteles 1 month combined antibiotic treatment, then check the body for a response. Poate considera ca nu sunt asa grav, nu stiu, dar sunt sigura ca voi avea nevoie de mai mult tratament. Numai sa-i conving pe parinti sa-mi mai ia antibiotice, ca si-asa tata a ras de mine si si-a batut joc pana acum o saptamana, iar eu sunt leftera. Offf, dupa ce ca suntem bolnavi, mai trebuie sa suportam si ignoranta in privinta bolii asteia. Sper sa avem toti puterea sa invingem monstruletii astia mici.

Mergi la inceput