HSG si histeroscopie 5

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Olimp multumesc pt raspuns. Este a 2-a HSG la mine, in 2008 nu m-a durut, mi-am revenit f repede. Acum s-a intamplat ceva cand m-a pus sa tusesc. O sa ma duc dc durerea persista, voiam sa ma duc in zi 2-3 dar pana atunci mai sunt 15-16 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

sper si eu am facut HSG-ul in 2010 iar histeroscopia acum in 2012 si am observat o diferenta de sensibiliate.

Ginecoloaga mea spune ca , conteaza foarte mult si o simpla raceala , adica ai prins un pic rece la picioare si deja te doare mult mai tare tot ceea ce tine de zona organelor reproductive.
Ciudata faza cu tusitul , nu am mai auzit , sau cel putin pe mine nu m-a pus sa tusesc.

posibil cum spui tu sa iti fi lezat usor colul sau ceva pe acolo si avand in vedere cat de vascularizata este zona nu-i de mirare ca ai sangerat asa chear la inceput.

daca durerea persista dute la un control sa nu se inflameze , dar ceva tratament ti-a dat dupa HSG ca in mod normal se da . Iar printre medicamente se da si ketonal forte care este antiinflamator si calmant ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

De azi m-a mai lasat durerea. Nu mi-a dat nici o pastila, am luat eu de capul meu cate un Flamexin si din a 2-a zi dupa HSG am inceput sa iau doxiciclina. Ma gandeam ca durerea asta are legatura si cu endometrioza, sper sa nu fie asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

sper
posibil ca durerea sa fie legata si de endometrioza , dar in mod normal ar fi trebuit sa-ti dea medicamentatie dupa HSG , eu am luat antibiotic , antiinflamator si inca ceva nu imi aduc aminte , mi-a dat tratament pe o saptamana. Ketonalul forte e ok pentru dureri.

oricum daca te-a lasat durerea nu mai conteaza , sanatate si sa ne indeplinim visul cat mai repede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Multumesc Olimp Sa dea Domnul sa devenim mamici cat mai curand.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Buna, Urmeaza sa fac si eu o histerosalpingografie la spitalul Medicover pe 13 iunie. Costa 400 ron si inca nu stiu daca se face cu anestezie locala sau fara, inca nu stiu daca o sa ma doara sau nu si sincer mi-e putin teama pentru ca mama mea a avut trompele infundate si histerosalpingografia pe care a facut-o ea acum mai bine de 30 de ani a durut-o mai rau decat nasterea de dupa. Voi reveni cu pareri si impresii dupa eveniment. Sper sa fie ok.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

emilia bafta pe 13 iunie , nu stiu cum se face la Medicover , eu am facut-o la Cluj , fara nici un fel de anestezie fara nimic , sincer eu nu am simtit nimic . Poate sunt un caz norocos dar foarte mult conteaza si medicul care o face. Daca iti introduce substanta de contrast dintr-o data am inteles ca doare , daca are rabdare si o introduce treptat nu doare. Imi expica cineva ca durerea se datoreaza si presiunii facute de substanta , iar coarnele uterine sunt foarte sensible iar o presiune ridicata poate determina durere. Sper sa decurga usor si fara probleme

bafta.sa ne spui cum a fost.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Emilia eu am luat de acasa o fiola de algocalmin si mi-au facut-o impreuna cu o alta injectie care o fac ei pt linistire/relaxare. Mi-a introdus substanta f usor, m-a durut ca la menstruatie, durere suportabila. Dupa HSG 4-5 zile am avut dureri usoare . La prima HSG in 2008 m-a durut si mai putin (am facut-o cu acelas dr), am simtit cand a intrat lichidul pe trompe. Mi-am revenit f repede dupa. Acum ultima data cred ca nu a avut rabdare sa se dilate colul si m-a pus sa tusesc ca sa poata sa introduca acea piesa prin care se baga substanta de contrast.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Am vorbit astazi cu medicul meu care mi-a modificat programarea pentru vineri pe 8.06 si mi-a zis ca sa nu imi fac probleme de durere fiindca ma costa 600 ron cu anestezie.
Deci sunt mult mai linistita si increzatoare ca va fi bine.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta_n spune:

Buna fetelor!
urmeaza sa fac si eu HSG intr-o saptamana si mi-e tare frica. am endometrioza si 2 operatii deja.
dr mi-a spus ca o sa ma doara mai tare in zonele cu aderente si locul unde nu mai am ovar.
voi stiti ceva? nu mi-a spus nimic de anestezie. ce as putea sa iau sa isi faca mai bine efectul?

Mergi la inceput