HSG si histeroscopie 5

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamaria2009 spune:

Trompele uterine, scuze, m-am grabit un pic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amma_80 spune:

Buna, fetelor!
Am facut si eu astazi HSG in Constanta, la Centrul de diagnostic Pozimed. Investigatia nu a fost dureroasa, am simtit intr-adevar discomfort si crampe, ca in prima zi a menstruatiei. Inainte cu 15 minute mi s-a facut o injectie intramusculara (in fundulet) cu Diazepam si Ketonal (nedureroasa). Injectarea substantei de contrast s-a facut de catre un medic ginecolog. Radiologul se afla in incaperea alaturata si comunica cu ginecologul printr-o statie, spunandu-i cand sa mai introduca substanta si cand sa se opreasca. HSG propriu-zisa nu a durat mai mult de 3-5 minute si, repet, durerea a fost una absolut suportabila, insa stresul de dinainte m-a doborit (eu fiind un personaj extrem de panicat si stresat). A costat 500 lei, iar rezultatul l-am primit dupa aproximativ 20 de minute (film si fisa). In cazul meu rezultatul a fost ok. Va doresc mult curaj, rezultate bune si bebelusi cat mai curand!
Amma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaV2011 spune:

Buna fetelor!
Saptamana viitoare trebuie sa fac si eu un Hsg la Giulesti.
Puteti sa ma ajutati, va rog cu informatii legate de partea financiara? Habar nu am cui si cat trebuie sa dau..
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_82 spune:

Buna fetelor!
Se pare ca nu a mai scris nimeni la acest subiect de ceva timp. Ati facut vreuna dintre voi aceste interventii in ultima perioada? Eu as vrea sa le fac deoarece am pierdut o sarcina in 2009 si de atunci nu am mai ramas insarcinata , desi analizele sunt bune, inclusiv spermograma sotului. Vreau sa ma asigur ca este totul in regula cu trompele si uterul, sau ca nu am vreo sinechie uterina.

Asadar, ma poate ajuta cineva cu mai multe informatii? Medici buni, tarife, ce credeti voi ca m-ar pute ajuta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikado spune:

eu am facut HSG la Giulesti , daca ai trimitere de la medicul de familie si adeverinta de salariat nu platesti nimic (doar ce vrei voi sa dati medicului si celui de la radiologie) .
inainte de HSG trebuie sa aveti facute examen secretie, culturi, pap, chlamydia, micoplasma, ureaplasma, coagulograma, hemoleucograma, VSH, echografie transvaginala...unele clinici cer sicolposcopie si aviz de la alergolog .
daca faceti la Giulesti sa va luati de acasa , papuc si halat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicineata spune:

Am facut si eu HSG ieri la Giulesti, personalul a fost OK din toate punctele de vedere.
Sunt pacienta domnului Ion Ionut dar HSG mi-a facut medicul radiolog, nu domnul doctor.
Recomand cu caldura acest spital celor care vor sa faca aceasta analiza radiologica a trompelor; interventia nu a fost lunga ca durata (doar max 2 minute) si nici dureroasa, asa cum citisem pe net.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikas spune:

Buna fetelor,
Voi face si eu o HSG la universitar si as vrea sa va intreb pe voi cele care ati mai facut, cat se da la radiolog si cat la medic gineco?
Da-ti mi va rog pe PM.

va multumesc,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BEBELINDA spune:

Buna .Si eu doresc sa stiu cat costa hsg la un spital de stat (ma refer la *atentii*,pentru ca cunt salariata si am inteles ca este gratuita ).Multumesc .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korina spune:

Buna,am trecut si eu prin calvatul tuturor analizelor,i sotul meu idem.Timp de 5 ani,nimic,dupa o histerosalpinografie si o histeroscopie,spuneau ca am tompa dreapta blocata si uterul inors de tot spre dreapta.Am facut 2 inseminari duble fara succes,si deja ma indrumau doctorii spre in vitro.Am insistat sa mai repet histerosalpinografia ,de data asta atat de dureroasa a fost ,inca imi venise rau pe masa de operatie,iar doctorul era f dezamagit ca m-a chinuit fara nici un efect scontat si mi-a spus sa revin cu o trimitere pt operatie ca sa-mi desfunde trompa dr.Si-a cerut si scuze ca ma chinuise atat,parca era vina lui ca vroia sa-si faca treaba bine.Numai ca la 1 sapt DE LA HSG....aveam sa aflu cam peste 4 sapt se intamplase minunea,eram gravida,dupa 5 ani de asteptare.Mi s-a parut ireal,in 2009 a venit pe lume si bebe(fetita).Dr mi-a spus sa astept 2 ani pana raman iar gravida,daca mai vreau un al doiea.Nici nu ma gandeam la un al doilea prea curand ,numai ca de data asta si cu protectie si multa grija am aflat cu stupoare ca vine si bebe 2,de data asta total neasteptat.M-am rugat mult la Dumnezeu pt primul bebe ,iar cand nu mai speram si ne gandeam sa infiem un copil Doamne-Doamne si indreptat fata spre noi.Va doresc sa fi-ti puternice si sa stiti exact ce vreti pt ca numai asa va puteti ajuta singure,cgiar daca sunteti indrumate pe alte cai,voi simtiti cel mai bine de ce ar avea nevoie organismul vostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonia spune:

unde, la ce spital, si cu cine sa fac histeroscopie si chiuretaj biopsic?


LA pozitiv, PS la limita inferioara, Mutatia factor XIII heterozigot, MTHFR-mutatiile C677T si A1298C ambele heterozigote, o sarcina oprita la 10 saptamani, un FIV nereusit

Mergi la inceput