Eruptie pe corp - sarcina 33 saptamani

Eruptie pe corp - sarcina 33 saptamani | Autor: Eli30

Link direct la acest mesaj

Buna

Sora mea are o eruptie urata pe corp, cu niste mancarimi ingrozitoare.
Dermatologul i-a dat o crema pe care am citit ca e contraindicata in sarcina :-(

Va rog sa-mi spuneti daca ati avut asa ceva, ce vi s-a recomandat?

Sunt multe, multe bubite, blande cum le spune, unele unite intre ele, si iesite in relief...

Am pus niste poze aici: http://community.webshots.com/album/573276376kGBfIA




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Eu am avut ceva ce arata fix asa si in sarcina trecuta de vreo 2 ori si in sarcina asta odata ,dar imi aparea numai pe gat spre decolteu in partea stanga,pe o suprafata cat palma.Si mi-a mai aparut si cand nu eram insarcinata,de obicei in perioade super-stresante . Cand mi-a aparut prima oara am fost la dermatolog si dupa ceva test facut a reiesit ca nu e ciuperca ci e ceva pe baza de nervi.Trece de la sine in cateva zile - o saptamana,mai devreme daca rezisti si nu te scarpini ... Daca te scarpini se inroseste si arata fix ca in pozele puse.Mancarimile se accentueaza si daca la dus folosesti gel,asa ca de obicei evit cateva zile cosmeticele gel,creme.Am citit ca exista si dermatita de sarcina,dar nu stiu daca asa arata ...
Poate gaseste o crema contra mancarimilor,gen cum sunt cele pentru varicela la copii,poate alea or fi permise in sarcina.

MONI 33s+ SI www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)
"Daca traiesti cu ochii pe cer afli mai multe despre Pamint. Daca stai cu ochii in pamint, nu afli mare lucru despre cer."

Mergi la inceput