Ajutor ! Eruptie pe piele - sarcina 33 saptamani

Ajutor ! Eruptie pe piele - sarcina 33 saptamani | Autor: Eli30

Link direct la acest mesaj

Buna

Sora mea are o eruptie urata pe corp, cu niste mancarimi ingrozitoare.
Dermatologul i-a dat o crema pe care am citit ca e contraindicata in sarcina :-(

Va rog sa-mi spuneti daca ati avut asa ceva, ce vi s-a recomandat?

Sunt multe, multe bubite, blande cum le spune, unele unite intre ele, si iesite in relief...

Am pus niste poze aici: http://community.webshots.com/album/573276376kGBfIA


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariana2005 spune:

uau saracuta!..am avut si eu parte in sarcina de asa ceva..groaznic..eu cred ca e o urticarie urata,..oricum sunt creme contraindicate in sarcina dar in cazuri extreme se prescriu..eu zic mai bine sa intrebati medicul ginecolog, el trebuie sa stie mai bine daca sa foloseasca crema sau nu..

eu nu imi-aduc aminte ce crema am folosit..dar stiu ca pe langa crema am tinut o perioada si regim alimentar..



mami de fetita pe pamant si de baietel in ceruri
poze cu noi

"Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ce-mi sta in putere,
Si intelepciunea de a face diferenta intre ele..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Nu vreau sa te dezamagesc, dar... am avut si eu si nu mi-au mai trecut decat imediat dupa nastere. A fost o alergie de sarcina si n-am avut ce sa-i fac... Acum nu stiu daca sora ta are acelasi lucru, mai bine sa mai consulte un dermatolog. La primul dermatolog la care am fost eu am aflat ca am... RAIE!!! M-a tratat pt raie (care bineinteles ca n-a trecut), pt ca apoi sa aflu la alt dermatolog ca e din cauza sarcinii. M-am dat doar cu pasta mentolata si am luat niste pastilute antialergice, dar asta sa ia sora ta numai daca intreaba si dr! Oricum, nimic nu m-a ajutat cu adevarat, doar nasterea...
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zozela spune:

Eli-din pacate-cred ca ce are sora ta,este pruritul de sarcina.Am patit-o si eu,incepand cu 31-32 sapt. de sarcina.A fost ingrozitor,ma scarpinam ca un catel puricos,m-am umplut de rani.N-am scapat decat dupa ce am nascut. Cred ca trebuie sa aiba grija ce papa,pentru ca am inteles ca totul pleaca de la ficat.Ar fi bun un ceai hepatic si..putina atentie la papica.Nastere usoara!

Mergi la inceput