Viata de dupa moarte - documentar

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

marius - frumos .

Cand am spus "daca nu este asa, este si mai dureros " ma refeream la inexistenta vietii de dupa moarte.

Daca nu sunt suparati si tristi? Probabil as fi intr-un fel impacata cu mine .

coltul meu de rai



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui catalina2307

marius - frumos .

Cand am spus "daca nu este asa, este si mai dureros " ma refeream la inexistenta vietii de dupa moarte.

Daca nu sunt suparati si tristi? Probabil as fi intr-un fel impacata cu mine .

Catalina

coltul meu de rai





Indiferent ce exista dincolo, si eu cred ca nu sunt tristi si suparati. Stii ca si eu ma intrebam uneori daca e suparata ca nu merg la ea, stii...
Eu cred ca moartea e ca un somn. Exista viata dupa moarte dar nu cred ca sunt deja acolo.
Suflarera de viata primita la creatiunea fiecaruia dintre noi se intoarce la Dumnezeu. Indiferent de faptele noastre. Si cei buni, si cei rai. Nu cred ca exista Rai sau Iad. Exista doar rasplata. Pe care fiecare o va primi la a doua venire.
Atunci cred ca vom gasi raspunsul la toate aceste intrebari. Atunci o voi regasi. Si nu va mai exista dor si tristete.

_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._
Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

Ayla,asa cum am recunoscut din principiu,n-am vazut tot documentarulsi,n-am vazut ca se facea referire si la cartea lui Moody.Pe scurt,nici eu nu cred in iad,singurul iad este constiinta noastra,atunci cand este incarcata.
Cred intr-un singur Dumnezeu Si cred ca exista un singur pacat pe lume si acela este a fura,toate pacatele pomenite in toate cartile sfinte sunt derivate din acesta.
nu vreau sa schimb cursul subiectului,ma opresc aici.


Foarte frumos ati scris, mai ales MARIUS.
Parca Lady(care si ea a scris f frumos) a scris ca,poate daca am sti sigur ca dupa viata ar exista o alta viata atunci inmormantarile ar fi insotite de voie buna si nu de plansete(cam asta era ideea)
Nu,nici daca am sti cu siguranta ca persoanele dragi noua au plecat spre un loc mai bun si, ca intr-un viitor ne vom reintalni,durerea tot nu ar dispare.
De ce spun asta?deoarece iubirea este sensibila la despartire,despartirea de cel drag doare,fie ca-i de scurta sau de lunga durata.
Cati parinti nu sufera,plang,nu dorm noaptea cand le pleaca copiii in tabere,doar ptru 2 saptamani? ei stiu ca taberele sunt locuri de distractie unde copiii lor disfruta....si totusi....
iubita sufera dupa iubit,ii e dor de el,desi,n-a trecut decat cateva ore de la despartire,iar peste alte cateva ore se vor revedea.
parintii mei plang ori de cate ori ma intorc la casa mea,ei stiu ca-s bine,ca-s fericita aici...dar asta nu-i impidica sa sufere,sa planga,sa fie tristi la despartire.
Sentimentele,alea de care vorbea MARIUS,ele sunt devina.
Eu cred cu toata fiinta ca exista un "dincolo".




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Am scris si la subiectul Almei, pt ca azi sunt 5 luni de cand Alma a plecat. Vreau sa scriu aici pt Catalina.
Azi am fost de dimineata la biserica si am aprins cate o lumanare pt ingerasii nostri. Si pt ingerasii tai, Catalina. Si lumanarile au stat aprinse si au ars.


5 luni fara Alma

_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._
Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Ayla - iti multumesc din suflet.....

coltul meu de rai



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

... Incearca sa-ti explici sau sa-ti imaginezi INFINITUL. Nu vei putea. Cat de infinit este infinitul? Totusi, unde se termina acest infinit? Nu se termina? Imagineaza-ti ceva ce nu se termina niciodata...nu poti.Pentru ca nu putem efectiv gandi in acest mod.



Lady

Exact problema asta a infinitului mi-am pus-o si eu, dar exact la fel ! (nu poti accepta ca ceva nu se termina, dar nici ca se termina nu poti accepta... ca ce e dincolo de locul unde se termina el ).

Cred ca e vorba de o limita intrinseca a gândirii noastre. Doar nu e ... infinita nici biata noastra minte

interesant a început topicul asta
tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Ma intrebam azi... si totusi unde sunt cei care mor?
Pt ca daca sunt in cer si ne vad, chiar ar fi trist. Sa ne vada suferind, sa ne vada plangand. Ar fi nedrept sa obtina Raiul, apoi sa sufere si acolo. De ce se spune ca cei care mor sunt in cer si ne vegheaza?
Subiect de suflet, la paranormal...
Si ideea ca sufletele sunt aici pe pamant? Unde? In jurul nostru? De ce mor daca tot aici raman?
Si reincarnarea?
Ce nu cunostem, ne domina, nu? Cunoasterea inseamna putere!


5 luni fara Alma

_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._
Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am mai dat exemplul acesta il reiau pentru tine:

Iti poti inchipui cum ai arata daca ai trai intr-o lume bidimensionala? Adica sa fi un patratel, un cerculet.... si sa te misti in lumea ta. Iti poti inchipui nu? Nu este greu. O lume de patratele pe o masa. Ok
Acum vine un pix si se apropie de sus de lumea ta. Pana sa o atinga nu-l vezi nu ai cum. Apoi vezi un punct apoi un cerculet care creste si apoi scade apoi un punct si apoi nimic. Acesta ar fi pixul pentru tine in lumea ta bidimensionala.
Dar cum ai putea sa intelegi ca defapt un pix arata altfel?


Despre suflete. Eu nu am cum sa-ti spun nimic despre suflete mai mult decat pot eu sa spun. Sufletele asa cum incercam noi sa le percepem nu sunt triste pentru ca lumea sufletelor e formata din iubire. Poti sa definesti o iubire trista? Probabil nu. Suntem noi oamenii tristi sau veseli si sunt sentimente. Si iubirea este un sentiment pentru noi. Insa este un pic altfel ca si pixul din exemplul meu. Iubirea nu este un apanaj al omului. Un om iubeste atat cat ii permite el sufletului ca sa iubeasca. Uneori (de multe ori) iubirea este neconditionata. Aici este deja ca o taina. Pentru ca aceasta este iubirea pura. Sa existe iubire care nu este pura? Nu nu exista iubire care sa nu fie pura. Exista insa diferite perceptii ale noastre asupra senzatiei de iubire.
Uneori iubirea este asociata cu caldura. Defapt cu energia. da iubirea este o forma de energie. Determina modificari de comportament. Sfideaza rationalul pentru ca nu apartine lumii rationale. Este un alt sac. Care insa se intrepatrunde cu alt sac. Se misca intre saci cum s-ar spune. Partea frumoasa a iubirii este ca e asemeni unei pete de ulei pe o suprafata a unei ape. Apa este sufletul fiecaruia, pata de ulei este iubirea. Pata de ulei ia forma dupa cum sufletul o accepta. Iubirea imbraca sufletul. Depinde doar de fiecare dintre noi cat anume ne hotaram sa daruim iubire in jurul nostru. Iubirea nu inseamna neaparat expresii carnale. Ele sunt efecte intre oameni - rezultate. Iubirea este peste ele in tot si toate. Da iubirea ne inconjoara asemenei unei pete de ulei pe o apa. Daca o respingem se va mula in imediata vecinatate. Daca o acceptam ne va cuprinde.
Atunci cand plantezi un copac daruiestio mediului tau o forma de energie. Este o forma de iubire pentru ca sufletul tau a facut gestul acesta pentru ceva ce se afla in imediata vecinatate. Atunci cand vei respira aerul curat te vei umple de liniste, defapt iti vei echilibra energia proprie cu energia din jurul tau.
Sigur te vei intreba unde sunt sufletele. In cer sau pe pamant? Ce este cerul sau pamantul? Tabla ta bidimensionala pe care te misti tu un cerculet oarecare. Ce forma are pixul?
Am incercat sa-ti sugerez cat de complicat poate sa fie pentru noi deocamdata niste cerculete pe o tabla bidimensionala sa percepem cum arata un pix. De aceea spun: toate vor fi sa fie atunci cand randul le va pune la locul lor firesc.

Pana atunci respira aer curat.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Da iubirea ne inconjoara asemenei unei pete de ulei pe o apa. Daca o respingem se va mula in imediata vecinatate. Daca o acceptam ne va cuprinde.


Nu m-am gandit niciodata la aceasta comparatie. Dar am s-o tin minte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ayla21

Ma intrebam azi... si totusi unde sunt cei care mor?
Pt ca daca sunt in cer si ne vad, chiar ar fi trist. Sa ne vada suferind, sa ne vada plangand. Ar fi nedrept sa obtina Raiul, apoi sa sufere si acolo. De ce se spune ca cei care mor sunt in cer si ne vegheaza?
Subiect de suflet, la paranormal...
Si ideea ca sufletele sunt aici pe pamant? Unde? In jurul nostru? De ce mor daca tot aici raman?
Si reincarnarea?
Ce nu cunostem, ne domina, nu? Cunoasterea inseamna putere!


5 luni fara Alma

_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._
Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!




Nu cred ca ar trebui sa gandim atat de..pamantesc cu privire la ceva atat de..ne-pamantesc.

Daca acceptam ideea ca dupa viata de aici exista alta viata, sub alta forma si sub alta dimensiune, e clar ca regulile de aici nu se aplica si dincolo.

Poate viata de aici este este doar o treapta. Gandeste-te ca noi aici, suntem ca niste copii de 2 anisori. Cei de dincolo, au intelepciunea unui om de 80 de ani.
Cand copilul de 2 anisori sufera(ii ia cineva jucaria) acesta plange. Omul matur de 80 de ani il priveste si NU plange, pentru ca STIE ca cel mic, e prea mic pentru a intelege exact aspectul acesta cu jucaria. Dar va ajunge si cel mic la nivelul intelegerii.



Ei, asa si cu cei plecati. Sunt in alta dimensiune, acolo unde ´´gandesc´´ altfel, vad altfel lucrurile, inteleg altfel. Vom afla si noi cand vom atínge maturitatea. Pentru ca, nu-i asa, degeaba ii explici unui copilas regula de trei simpla. Mai mult ca sigur nu o va intelege.


Marius,

Gabi,

Mergi la inceput