Viata de dupa moarte - documentar

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Marius, te citez:
"Ai spus ca tu crezi ca venim din nimic si ne intoarcem in nimic. In consecinta exista sub o forma sau alta ceva care sa se numeasca nimic din care si catre care vin si pleaca lucrurile. Orice forma ar avea se pune problema existentei nimicului conform a ceea ce ai spus.De aceea te-am intrebat ce este nimicul pentru tine ca sa inteleg afirmatiile tale."

Uite, sa comparam cu un bec electric: îl aprinzi => da lumina; - îl stingi => ramâi în întuneric.
Dar nu ne apucam sa ne întrebam de unde s-a "întrupat" (vorba vine ) lumina, nici unde se duce ea când stingem becul. Stim ca lumina este creata acolo, atunci. Nu era înainte sa apesi întrerupatorul, nu va mai fi când apesi iar pe întrerupator! *
Cam asa si cu viata asta.



(PS: desigur, acum am putea sa ne gândim la electronii din circuit, la dif. de tensiune, de potential... si facem în cele din urma ca aia mici:
- Tati, din ce e facut biroul"
- Din lemn.
- Si lemnul din ce e facut?
- Dintr-un pom?
- Si pomul din ce e facut?
- Din lemn?
- Si lemnul din ce e facut?
- Din... celuloza... lignina...
-Pai si astea din ce sunt facute?
- Din carbon... si ce-o mai fi...
- Si carbonu...
- Hai, mai taci si du-te de te joaca... ca m-ai capiat de tot! )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ehhhh...repede sari peste ceea ce incercam eu sa evidentiez....De aici

"au mai facut si altii experimente amestecand si alte elemente iar rezultatele au fost diverse molecule organice."


Nu discut de aminoacizi si nici de molecule ci de o proprietate numita viata. Noi ne descompunem in diverse combinatii chimice dar cuvantul viata, proprietatea aceasta cum apare? Tot sari peste acest punct. Probabil ca si mine nu ai un raspuns logic. O luam ca exista si gata exact ca si religiile care spun asa este si gata.
Ok - eu am sa ma opresc la acest topic. Multumesc pentru dialog.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Gabi..dar da, vezi ca bine zici tu, chiar daca intrerupatorul..nu functioneaua nu inseamna ca nu este lumina. Este, cum sa nu, dar nu in camera aia.

Eu nu inteleg un lucru. Adica e ok sa stii si ca accepti ca viata provine din cutare si cutare material anorganic da nu e ok sa te intrebi de unde, sau ce anume face ca acel ´´amestec´´ sa aiba loc?(adresata Panterutei).Bine...

E OK sa zici ca suntem o particica din univers, o energie, dar nu e OK sa zici ca particica asta poate exista si inafara corpului omenesc?

Daca eu sunt creata din..apa si aer,(sa spunem) si astea impreuna formeaza OMUL, cand OMUL nu mai e inseaman ca apa si aerul nu mai sunt impreuna, da? Dar inseamna oare ca ele nu mai exista, separat?

Cam asta e si ideea de trup si suflet. Sau, hai sa spunem , ideea de elemente care formeaza omul. Cand elementele alea nu mai sunt compacte, omul nu mai exista CA OM. Dar raman elementele, care EXISTA la o alta scala, alta dimensiune.

Si nu ma intreba de unde vin elementele si mai ales unde se duc, ca nici tu nu stii care e big-ban-ul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Pai cum sar peste?Ai intrebat cum se creaza ceva viu din ceva ne-viu.Oamenii astia au obtinut asta in laborator, ok la nivel de aminoacizi si alte molecule dar chestii ce stau la baza vietii, probabil daca ar putea continua ar ajunge mult mai departe.Sunt curioasa cei de la CERN ce vor descoperi in experimentele lor cu LHC in legatura cu aparitia universului.

Intrebarile cu "ce a creat nimicul" pot merge la nesfarsit pt ca eu atunci pot intreba "ce a creat ceea ce a creat nimicul" si tot asa.

Lady, fiecare poate sa spuna orice :). Banuiesc ca nu e nimeni care sa iti dea in cap pt cum gandesti.
Eu asta cred, imi e imposibil sa cred ca suntem atat de speciali incat trebuie sa existam pe mai multe planuri.
Si animalele sunt incluse aici? Plantele? Viata extraterestra? Planurile se intrepatrund?
E usor sa vorbim, am si eu un milion de intrebari dar sunt mai mult asa pt mine si pt sot :)).Dovezile insa vorbesc. Stii tu "show me the money!" :)))


Adriana si Aidan - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro


Lady, fiecare poate sa spuna orice :). Banuiesc ca nu e nimeni care sa iti dea in cap pt cum gandesti.
Eu asta cred, imi e imposibil sa cred ca suntem atat de speciali incat trebuie sa existam pe mai multe planuri.
Si animalele sunt incluse aici? Plantele? Viata extraterestra? Planurile se intrepatrund?
E usor sa vorbim, am si eu un milion de intrebari dar sunt mai mult asa pt mine si pt sot :)).Dovezile insa vorbesc. Stii tu "show me the money!" :)))




Care dovezi, Adriana? Arata-mi o dovada, una singura, care sa sustina ca dupa moarte e pa si la revedere cu TOT ceea ce inseamna OMUL. Absolut.

Ma intrebi daca plantele sunt incluse ´´aici´´ Pai Adriana, tie ti-e greu sa crezi ca cel mai mare si complex animal terestru, adica omul, este ´´asa de special´´ incat sa continue oarecum o existenta dupa moartea fizica...in aceste conditii, cum pot eu sa-ti spun daca si animalele sau plantele intra ´´aici´´?

Nu cred ca merg in RAI, nu asta e ideea. (nici in iad, parol)
Insa cred ca dupa moartea fizica nu ne evaporam pur si simplu. Mergem in acel nimic de unde am venit.Ne ´´descompunem´´ de ceea ce suntem acum, pentru a continua sa fim sub alta forma. O forma, zic eu, evoluata.Altfel.

Aici suntem intre bariere. Daca tot suntem capabili sa ne punem asemenea intrebari, poate ca exista undeva si un raspuns. De ce am pune aceste intrebari, din ce ar izvora ele, daca nu ar fi raspunsuri?

Nici furnica n-are habar cum e lumea oamenilor. Cum putem avea noi impresia ca avem habar cum e UNIVERSUL? Putem gandi, dar pe orice cale am lua-o nu gasim un raspuns. Poate pentru ca e dincolo de lumea asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Pai Lady, dovada? Am dat exemplul experimentului Miller-Urey pt formarea vietii din elemente fara viata si mai sunt, tu ce dovezi vrei? Acum tu vii si ma intrebi cine a facut elementele sa se uneasca "way back then" astfel incat sa rezulte viata? SI atunci eu vin si te intreb cine a creat acel ceva ce a facut elementele sa se uneasca si tot asa pana la batranete :))

Si nu exista nimeni care sa iti arate ca exista sau nu viata dupa moarte.Poti numai sa speculezi. Mie imi pare imposibila ipoteza asta si pt ca daca exista viata, de ce nu vine nimeni de acolo sa iti spuna cum este? De ce ar fi imposibil?

CERN lucreaza la experimente in legatura cu formarea universului, doar pt ca nu stim tot acum nu inseamna ca nu vom sti. Suntem o specie extrem de tanara si mai avem multe de invatat si totusi multi oameni de stiinta spun ca suntem la poate nici 25 de ani de singularitate. Daca se va intampla vom fi capabili sa intelegem mult mai multe lucruri.

Chiar nu crezi ca omul va putea afla pana la urma care a fost originea universului? Asta daca nu ne autodistrugem? Eu am mai multa incredere in om atunci.



Adriana si Aidan - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro


Si nu exista nimeni care sa iti arate ca exista sau nu viata dupa moarte.Poti numai sa speculezi. Mie imi pare imposibila ipoteza asta si pt ca daca exista viata, de ce nu vine nimeni de acolo sa iti spuna cum este? De ce ar fi imposibil?





Am inteles. Deci tu de aceia elimini orice infima posibilitate, pentru ca nu a venit nimeni sa-ti spuna care-i treaba:-)

Pai ia-o asa: nu vine nimeni sa-ti spuna ca este o forma de viata dincolo pentru nici tu nu te duci la maimuta din jungla sa-i spui ca nu e etic sa scoata limba., sau sa-i explici cum arata new-york-ul si cam care-s regulile pe acolo.

De ce ar veni cineva la tine, o entitate energetica sa-ti spuna...ce si cum? De ce? Doar ca sa nu-ti mai pui tu intrebari? To easy...

Tu crezi ca exista aliens? OK..a venit vreunul la tine sa-ti spuna care-i treaba cu Universul? Pai de ce n-a venit, sa ne lamureasca si pe noi? Vezi-..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Pai Lady, dovada? Am dat exemplul experimentului Miller-Urey pt formarea vietii din elemente fara viata si mai sunt, tu ce dovezi vrei? Acum tu vii si ma intrebi cine a facut elementele sa se uneasca "way back then" astfel incat sa rezulte viata? SI atunci eu vin si te intreb cine a creat acel ceva ce a facut elementele sa se uneasca si tot asa pana la batranete :))

Si nu exista nimeni care sa iti arate ca exista sau nu viata dupa moarte.Poti numai sa speculezi. Mie imi pare imposibila ipoteza asta si pt ca daca exista viata, de ce nu vine nimeni de acolo sa iti spuna cum este? De ce ar fi imposibil?
CERN lucreaza la experimente in legatura cu formarea universului, doar pt ca nu stim tot acum nu inseamna ca nu vom sti. Suntem o specie extrem de tanara si mai avem multe de invatat si totusi multi oameni de stiinta spun ca suntem la poate nici 25 de ani de singularitate. Daca se va intampla vom fi capabili sa intelegem mult mai multe lucruri.

Chiar nu crezi ca omul va putea afla pana la urma care a fost originea universului? Asta daca nu ne autodistrugem? Eu am mai multa incredere in om atunci.



Adriana si Aidan - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."


Afirmatiile tale sunt incorecte. A obtinut din punct de vedere chimic materie organic din materie anorganica.
O materie organica in sine nu reprezinta o materie vie. O pisica moarta este organica dar asa cum spui tu este moarta si gata. Adica experimentul a incercat sa simuleze o posibila reactie un posibil mediu prin care si din care din compusi primari anorganici ar fi putut sa apara compusi organici. Atat. Este o supozitie ca ulterior a stat la baza aparitiei vietii pe pamant. Lipseste cheia.



Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Pai nu Lady, tu imi ceri sa iti arat ca nu exista viata dincolo, eu iti cer sa imi arati.

Ce rost au intrebarile astea?

Da. De ce e imposibil ca cineva de dincolo sa trimita un mesaj?

Cu extraterestrii...pt ca nu ne-au vizitat pana acum nu inseamna ca nu o vor face...dar daca au facut-o deja? Dar daca formele de viata extraterestre sunt doar niste amibe looking things si nu pot veni aici?
Sincer nu imi pasa daca lumea rade de mine ca eu cred in extraterestrii, probabilitatea ca ei sa existe e extrem de mare datorita miliardelor de galaxii ce cuprind miliarde de stele.Sansa sa existe un soare ca al nostru inconjurat de planete e si ea foarte mare.

Si cei care au murit inainte sa afle ca pamantul e rotund, au murit crezand ca e plat. Daca generatia noastra nu descopera secretele universului nu inseamna ca nu se va intampla.

Marius, am mai spus ca daca s-ar continua experimentele poate s-ar ajunge la chestii mai complexe. Imi pare ciudat totusi ca bagatelizezi ca totusi s-a creat ceva organic din anorganic, ok nu au construit o matza dar totusi e un inceput nu?
Trebuie numai timp, suntem o specie tanara, destul de distructiva si cu multe complexe dar daca e lasat sa se dezvolte, omul e capabil de descoperiri extraordinare.
Asta e motivul pt care nu cred in supranatural, viata de dincolo, e prea impotriva firii omului sa creada si sa nu cerceteze.




Adriana si Aidan - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu bagatelizez e clar ca este o descoperire remarcabila. Insa nu am fost de acord cu afirmatiile tale:
"Am dat exemplul experimentului Miller-Urey pt formarea vietii din elemente fara viata si mai sunt" - apropo eu nu stiu nici macar un exemplu.
"Acum tu vii si ma intrebi cine a facut elementele sa se uneasca "way back then" astfel incat sa rezulte viata?"

Aici a fost interventia mea cand am zis ca afirmatiile tale sunt incorecte.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput