Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (25)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Citat:
Da, ne iasa cat de curand un dintisor. Ne-a confirmat dr.
Sper sa iasa repede si fara plansete si febra. Nici sa papam nu am vrut azi. Daca face febra sa-i pun 1/2 supozitor. Si Calgel pe gingie.
Care aveti experiente de la copiii mai mari, astept sfaturi si pareri. Sunt un pic speriata, e prima incercare cu Luana, pana acum a fost totul asa lin. Alex spune ca nu a avut probleme cu Clau, eu nu eram cu ei, sunt pe langa, si recunosc, sunt un pic speriata de febra si de povestile horror ca poate dura mult si ca bebe poate sa nu manance si sa nu doarma zile in sir. Chiar asa de rau e?


Nu face febra de la dinti, ci pentru ca in perioada asta e mai sensibila si poate raci mai usor. Aveti grija. Nu cred ca va dura mult pina ii iese dintele. Si sa ai grija ca daca ii ies asa repede se pot caria usor, sa incepi sa o speli pe gingie cu nenedent (fara fluor) si sa intrebi doctorul daca sa ii dai si fluor.

Lui Vladut i-au iesit primii dinti pe la 11 luni si nu a fost mai mofturos ca de obicei, pe vremea aia era tare mofturos. Nu imi amintesc sa fi facut febra.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)


Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei



bebelusii pana in 9 luni fac febra uneori la iesirea dintilor. Copiii peste 9 luni care mai fac febra..peste 38.5, nu mai e cazul sa fie asociata cu iesirea dintilor..pentru ca la acea varsta nu se mai face febra de la dinti. Asa ca Monica...da-i bataie..sa ajungeti primele la 9 luni

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006
Fa un gest umanitar

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Citat:
citat din mesajul lui PetraTudor

Monica (Monvas) , da, cochetez cu ideea sa incepem cu suculetele de mar/morcov si niste piureuri (pe rand, desigur, nu cu toate din prima ).

Sa vedem ce spune si pediatra. Ideea este ca mi se pare ca nu mai ia in greutate. La 4 luni ar fi trebuit sa aibe 2Xgreutatea de la nastere, nu? Parca asa stiam.....

Nu sunt inca 100% hotarata daca incepem sau mai asteptam putin, dar studiez "problema"

MAMICA DE BOGDANEL!!!!!!!!!
(09.03.2009)



da..asa e..la 4 luni graficul ar fi dublul de la nastere..insa dc nu se atinge asta nu e o tragedie

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006
Fa un gest umanitar

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Citat:
citat din mesajul lui shasa

Vai mie! Sunt total neinformata. Noroc cu voi (BOGDANA), in felul asta am aflat si eu ca "regele" a murit

FlorinTheodorPetru
New Life Is Born


stai linsitita draga mea..aceeasi revelatie am avut-o si eu cand am vazut stirea..si alte stiri de sapt asta...ca sunt total pe dinafara..si ..offtopic..stiti ca murit si Farah Fawcett?Dar nu mai e loc la stiri de Michael

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006
Fa un gest umanitar

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Neatza!
Va intreb repede ca tre sa fug: aparatorile laterale pt patut sint sigure pt bebe sau prezinta risc sa se sufoce cu ele? Ca azi m-am trezit sa ma duc la buda si o aud ca urla; se intorsese pe burta, o mina sub ea si cealalta iesita printre zabrele si perete si nu putea sa o scoata. mi-o trebuit pat de lemn....

if you can't say something nice, then don't say nothing at all
http://pisigri.blogspot.com/ (poze noi)

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Neatza!
Va intreb repede ca tre sa fug: aparatorile laterale pt patut sint sigure pt bebe sau prezinta risc sa se sufoce cu ele? Ca azi m-am trezit sa ma duc la buda si o aud ca urla; se intorsese pe burta, o mina sub ea si cealalta iesita printre zabrele si perete si nu putea sa o scoata. mi-o trebuit pat de lemn....

if you can't say something nice, then don't say nothing at all
http://pisigri.blogspot.com/ (poze noi)

Mami de Ilinca (5.03.2009)

sunt super ok..eu le-am folosit la andrei pana la 9 luni

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006
Fa un gest umanitar

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Buna dimineata!

Trebuie sa ma laud cu fata mea, care a reusit sa se intoarca pe burtik Dar nu reuseste sa se intoarca la loc, se oftica si urlaaaaaaaaaa.

Citat:
citat din mesajul lui Kea
Vad ca toata lumea are carusel cu albine. Eu am dat 15 euro pe el si sunt curioasa cat costa in ro. De obicei ma sochez la diferentele de pret, sper ca de data asta nu e cazul.


Oooooo! Ba e! E drept ca al meu nu e cu albine, e cu niste mutzunaki (jane orbital adventure sau asa ceva), dar a costat mai mult...

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )
http://picasaweb.google.com/costinstroie/AdelaMarisa#5324202110819507042

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Noi fugim la shopping. Si Adelei ii place ceva de speriat... Poate avem noroc si nu prindem prea mare aglomeratie spre Baneasa (Shopping Center). Ultima oara cand am fost acolo era sa nasc prematur , am stat 3 zile in spital. De atunci nu am mai avut curaj...

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )
http://picasaweb.google.com/costinstroie/AdelaMarisa#5324202110819507042

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui PetraTudor

Monica (Monvas) , da, cochetez cu ideea sa incepem cu suculetele de mar/morcov si niste piureuri (pe rand, desigur, nu cu toate din prima ).

Sa vedem ce spune si pediatra. Ideea este ca mi se pare ca nu mai ia in greutate. La 4 luni ar fi trebuit sa aibe 2Xgreutatea de la nastere, nu? Parca asa stiam.....

Nu sunt inca 100% hotarata daca incepem sau mai asteptam putin, dar studiez "problema"

MAMICA DE BOGDANEL!!!!!!!!!
(09.03.2009)




nu isi dubleaza greutatea de la nastere decit daca a fost micut cind s-a nascut

daca vrei sa se ingrase, incepi cu cereale cu lapte

sfatul e sa incepi cu supa de legume inainte de fructe, pentru ca fructele sint mai dulci si s-ar putea sa refuze legume din cauza asta

eu zic sa nu te grabesti totusi, poti incepe mai aproape de 5 luni


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)


Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui petrean

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Nu face febra de la dinti, ci pentru ca in perioada asta e mai sensibila si poate raci mai usor. Aveti grija. Nu cred ca va dura mult pina ii iese dintele. Si sa ai grija ca daca ii ies asa repede se pot caria usor, sa incepi sa o speli pe gingie cu nenedent (fara fluor) si sa intrebi doctorul daca sa ii dai si fluor.

Lui Vladut i-au iesit primii dinti pe la 11 luni si nu a fost mai mofturos ca de obicei, pe vremea aia era tare mofturos. Nu imi amintesc sa fi facut febra.



bebelusii pana in 9 luni fac febra uneori la iesirea dintilor. Copiii peste 9 luni care mai fac febra..peste 38.5, nu mai e cazul sa fie asociata cu iesirea dintilor..pentru ca la acea varsta nu se mai face febra de la dinti. Asa ca Monica...da-i bataie..sa ajungeti primele la 9 luni

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006
Fa un gest umanitar

POZE



Te contrazic

www.desprecopii.com/info.asp?id=98" target="_blank">Apar dintii bebelusului

"Simptome curente generale:

bebelusul saliveaza din abundenta, mai mult decat de obicei;
cauta sa muste (in joaca);
are gingiile umflate si rosii;
are obrazul rosu in locul unde apare dintele;
se poate sa fie mai suparacios, mai agitat noaptea si/sau ziua;
eritem la fese;
febra moderata (37,5-38 grade C).
"

"Trebuie sa stiti ca varsaturile, diareea, guturaiul si febra mare... nu au legatura cu aparitia dintilor. Aceste simptome indica prezenta unei boli. In general, puseurile dentare nu se manifesta prin aproape nici un simptom, sau doar prin cele enumerate mai sus, si sunt lipsite de gravitate (cu anumite exceptii)"

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)


Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leeloo21 spune:

buna fetelor..offtopic..dar noi numai pe mtv ne uitam de ieri de cand am aflat..nu era un erou..dar un cantaret special a fost! tudor in burtica 90% din muzik pe care a ascultat-o a fost de la MJ..asa ca merita mentionat in toate discutiile noastre...copilul meu sigur o sa stie cine a fost el!
DD sa-l ierte!

protectiile de pat sunt f bune..si de curent protejeaza..dar si sa nu-si prinda manutele sau piciorusele printre grati..noi ii lasam portiunea de la fatuca libera ca sa-i vina si lui lumina de pe geam..dar cand ne-am trezit noaptea acum o sapt si l-am vazut cu piciorusele printre gratii atarnang..am zis k gata cu lumina:P..sunt necesare zic eu..

fontanela stiu si eu ca se inchide pana intr-un an..asa ca mai avem pana atunci..

ieri..dupa lungi incercari..a baut si bebitul meu 15 ml de caic..musetel cu anason si chimen..a fost f incantat...pana ieri lua cate o gura..inghitea si se stramba foc..dar azi vad k ii place..ce-i drept l-am facut un pic mai slab..k toate ingredientele sunt destul de amarui..dar sunt multumita de realizarea lui

diversificam si noi de la 4 luni incolo..



Cristina si Alin, parinti super fericiti de Tudor (lumina ochilor nostrii)

nasterea in apa

pozici dragute

Mergi la inceput